KONTAKT

Chirurg szczękowy

Chirurg szczękowy

Szukasz dobrego chirurga twarzowo-szczękowego?


Poznaj zespół specjalistów kliniki Dental Fraternity

Chirurg szczękowy

Szukasz dobrego chirurga twarzowo-szczękowego?


Poznaj zespół specjalistów kliniki Dental Fraternity

PRZEWIŃ I DOWIEDZ SIĘ, JAK MOŻEMY ODMIENIĆ TWOJE ŻYCIE

Pacjenci, którzy skorzystali z usług naszych chirurgów twarzowo-szczękowych

Odsłanianie zatrzymanych zębów, resekcje wierzchołka korzenia, usuwanie zmian błony śluzowej, chirurgiczne przygotowanie do leczenia protetycznego, implantoprotetyka stomatologiczna, usuwanie torbieli twarzoczaszki to tylko niektóre z procedur wykonywanych przez chirurga szczękowego. Poznaj pełen zakres usług, których podejmują się chirurdzy z Dental Fraternity.

W Zespole Dental Fraternity jest stanowisko chirurga twarzowo – szczękowego. To specjalista zajmujący się leczeniem nie tylko schorzeń w jamie ustnej a także leczeniem chorób twarzowej części czaszki, szyi oraz głowy.
Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga twarzowo – szczękowego jest bardzo szeroki. Podstawowymi oraz możliwymi do wykonania zabiegów w warunkach placówki stomatologicznej są ekstrakcje (usuwanie) zatrzymanych ósemek, resekcje wierzchołka korzeni, usuwanie zmian które pojawiły się na błonie śluzowej jamy ustnej, hemisekcje,chirurgiczne przygotowanie pacjenta do implantoprotetyki.

Tomografia komputerowa szczęki żuchwy

USUWANIE ZMIAN ZAPALNYCH I TORBIELI

Lekarz chirurg po przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz wykonaniu niezbędnych zdjęć przed zabiegiem określa czas oraz zmiany jakie występują u pacjenta. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Polega on na usunięciu zmian z kości szczęki, żuchwy czy też zmian na błonie śluzowej jamy ustnej. W zależności od wielkości torbieli zabieg jej usunięcia często jest powiązany z usunięciem zęba lub resekcji korzeni zębów sąsiednich. Podczas zabiegu torbiel jest wyłuszczana wraz z nabłonkiem, a ubytki kostne które mogą powstać podczas jej usuwania są uzupełnione materiałem kościozastępczym lub w miarę możliwości materiałem pozyskanym od pacjenta.
Po każdym zabiegu zmiana patologiczna wysyłana jest na badania histopatologiczne aby określić charakter zmiany a także postawić odpowiednią diagnozę.

Zalety rozwiązania

usunięcie stanu zapalnego z organizmu; zatrzymanie procesu zaniku kości

Zdjęcie radiologiczne z implantami

PODNIESIENIE DNA ZATOKI SZCZĘKOWEJ I REGENERACJA KOSTNA

Sinus Lift jest zabiegiem zwiększającym ilość tkanki kostnej. Pozwala to na wprowadzenie implantów w miejscach w których zanik kości występuje najczęściej. Są to tylne odcinki szczęki. Wykonanie zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej polega na umieszczeniu materiału kostnego nad ubytkiem kostnym.
W efekcie pozwala na osiągnięcie przyrostu kości, a po około 6 miesiącach, czyli czasie zintegrowania się materiału kościozastępczego, wprowadzenia implantów o odpowiedniej długości.
Regeneracja Kości zarówno jak zabieg sinus lift ma za zadanie odbudować tkankę kostną w miejscu gdzie występują jej braki. Przy wprowadzeniu przez lekarza chirurga materiału kostnego jest używana również specjalna membrana. To błona która ma za zadanie chronić wprowadzony materiał kościozastępczy przed wrastaniem tkanek miękkich. Po czasie 3 – 6 miesięcy miejsce jest już gotowe do rozpoczęcia leczenia implanto- protetycznego.

Zalety rozwiązania

odtworzenie kości przed zabiegiem wszczepienia implantów zębowych

Zdjęcie radiologiczne zatrzymanej ósemki

CHIRURGICZNE USUWANIE ÓSEMEK

Ósemki to inaczej zęby mądrości. Ich rozrost powoduje ból oraz dyskomfort szczególnie jeśli rosną w niewłaściwej pozycji. Nieprawidłowo rosnące ósemki powodują ryzyko wystąpienia stanów zapalnych także naruszenia struktury sąsiednich zębów wywierając nacisk na ich korzenie.
Usuwanie ósemek przeprowadzane jest przez lekarza chirurga lub w zależności od położenia zęba, chirurga twarzowo – szczękowego. Lekarz po wykonaniu zdjęcia RTG i ocenie zęba wykonuje u pacjenta znieczulenie miejscowe. Stomatolog nacina dziąsło oraz usuwa fragment kości który przykrywa ósemka. Następnie oddziela korzenie zęba przy użyciu odpowiednich wierteł. Kiedy korzenie zostaną rozchwiane ząb zostaje wyjęty za pomocą kleszczy.
Zabieg kończy się założeniem paru szwów. Chirurg zaleca kontrole po 7 – 10 dniach w celu zdjęcia szwów oraz oceny gojenia miejsca po zabiegu. Dodatkowo pacjent w celu złagodzenia stanu zapalnego, lepszego gojenia oraz niwelacji bólu otrzymuje antybiotyk i leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Zalety rozwiązania

brak zagrożenia próchnicą; likwidacja dolegliwości bólowych

Zdjęcie uzębienia po zakończonym leczeniu

PERIOCHIRURGIA

To dział chirurgii stomatologicznej zajmujący się usunięciem stanów zapalnych oraz regeneracją ubytków śródkostnych wokół zębów. W leczenie periochirurgicznę wchodzą przeszczepy kości z użyciem materiałów kostnych oraz membran, plastyka dziąseł oraz kości, pokrywanie recesji dziąsłowych, wydłużenie koron zęba (dotyczy to pacjentów z uśmiechem dziąsłowym tzw. Gummy Smile) a także zabiegi SRP – kiretaż zamknięty i otwarty.

Zalety rozwiązania

usunięcie stanu zapalnego z organizmu; zatrzymanie procesu zaniku kości

Pacjent periodontologiczny

KORTYKOTOMIA

Kortykotomia jest to zabieg wykonywany przy leczeniu ortodontycznym w celu zmniejszenia oporów kostnych przy przemieszczaniu się zębów. Często umożliwia przesuwanie zębów w miejsca po ekstrakcjach przeprowadzonych wiele lat wcześniej. Zabieg przeprowadzany jest u osób dorosłych które są oporne na przesuwanie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego, a także gdy kość jest twarda i mało elastyczna.

Zalety rozwiązania

likwidacja bólu przy leczeniu ortodontycznym; mała inwazyjność; skrócenie leczenia ortodontycznego

TERAZ TWÓJ RUCH!

Opiekun pacjenta w Dental Fraternity

Zadzwoń i umów się na konsultację, podczas której dowiesz się, co możemy dla Ciebie zrobić. Pamiętaj – nowy uśmiech potrafi zmienić całe życie!

Wybierz klinikę i poznaj
najlepszych stomatologów w Warszawie

FAQ

Jak kształtują się ceny wyżej wymienionych usług?

Koszt usunięcia zęba jednokorzeniowego od 300 zł
Koszt usunięcia zęba wielokorzeniowego od 400 zł
W zależności od położenia ósemki koszty rozpoczynają się od 500 zł (ósemka całkowicie widoczna tzw wyrżnięta)
Ósemka częściowo zatrzymana - 700 zł - 1000 zł
Ósemka całkowicie zatrzymana - 1 000 zł - 2500 zł
Koszty regeneracji kostnej w zależności od zużytego materiału rozpoczynają się od 1 500 zł do 7 000 zł
Zabieg Sinus lift mieści się w przedziale od 2 000 zł do 8 000 zł w zależności od wielkości ubytku kostnego
Zabieg wyłuszczenia torbieli to koszt 1 000 - 1 500 zł
Koszt podcięcia wędzidełka to koszt 1000 zł
Koszt zabiegów z działu periochirurgi w zależności od rodzaju zaczynają się od 200 zł (kiretaż pojedynczego zęba, wydłużenie korony zęba)
1 000 zł ( kiretaż szczęki lub żuchwy )
do 2 500 zł ( przeszczep łącznotkankowy z podniebienia wykorzystywany do pokrycia recesji dziąsłowych)
Konsultacja u chirurga twarzowo - szczękowego to koszt od 200 zł.

Czym jest resekcja korzeni?

Zabieg resekcji polega na odcięciu nieznacznego fragmentu korzenia zęba oraz zabezpieczenie go za pomocą specjalnego materiału stomatologicznego. Chirurg wykonuje ten zabieg w przypadku kiedy stan zapalny jest na tyle rozległy, że pierwotne leczenie kanałowe jak i powtórne nie przyniosło oczekiwanego efektu, którym jest usunięcie stanu zapalnego. Wykonywany jest również kiedy to budowa anatomiczna zęba jest nieprawidłowa i uniemożliwia leczenie endodontyczne.

Jak się przygotować do do zabiegu usunięcia ósemki?

Lekarz przed zabiegiem zaleca wykonanie djęcia RTG - pantomogramu aby zobaczyć w jakim położeniu znajduje się ząb oraz ile czasu będzie potrzebne na wykonanie procedury.
Przed zabiegiem należy nie spożywać alkoholu gdyż może to obniżyć działanie znieczulenia w dniu usunięcia zęba. Po zabiegu należy unikać dużej aktywności fizycznej, palenia papierosów, jedzenia twardych produktów jak orzechy czy owoce w całości. Zalecane są zimne okłady, jedzenie lodów oraz zażywanie odpowiednich leków według zaleceń lekarza chirurga.

Jak powstaje torbiel?

Przyczyną powstawania torbieli jest długotrwale rozwijający się stan zapalny w okolicy tkanek zęba. Może się on pojawić w wyniku np występowania próchnicy, braku systematycznych wizyt higienizacyjnych a także z powodu przewlekłych chorób nosa i gardła.

Jakie są zalecenia po usunięciu ósemki całkowicie zatrzymanej?

Jednymi z najważniejszych zaleceń po zabiegu chirurgicznym jest:
- chłodzenia miejsca pozabiegowego,
- stosowanie odpowiednich leków przeciwbólowych,
- wdrożenie antybiotykoterapii,
- unikanie wysiłku fizycznego przez pierwsze 2-3 doby,
- zaprzestanie palenia papierosów i spożywania napojów alkoholowych,
- unikanie spożywania gorących pokarmów i napojów gorących i gazowanych,
- unikanie mocnego płukania jamy ustnej które może doprowadzić do wypłukania skrzepu powstałego po usunięciu zęba i powstania tzw. suchego zębodołu.

Czy trzeba usuwać ósemki jeśli nie dają dolegliwości bólowych?

Jeśli zęby mądrości nie dają niepokojących sygnałów jak dolegliwości bólowe oraz stany zapalne, nie ma w nich ubytków próchnicowych, a także biorą czynny udział w zgryzie nie ma powodów do ekstrakcji. Jeśli ósemki znajdują się w kości czy też nieprawidłowo położone - należy rozważyć decyzje o usunięciu i skonsultować tą kwestię z chirurgiem.

W jaki sposób sprawdzić czy mam ósemki?

Nie każdy pacjent posiada zęby mądrości, lub ma niepełny komplet. To, że nie widać ich w jamie ustnej nie znaczy, że nie ma ich w ogóle. Do sprawdzenia obecności i położenia ósemek ważne jest wykonanie Pantomogramu czy też tomografii komputerowej aby lekarz mógł ocenić w jakim są położeniu.