KONTAKT
Co to bonding – ile kosztuje, jak wygląda, na jak długo?

Co to bonding – ile kosztuje, jak wygląda, na jak długo?

Postępy i nauka stojące za nowoczesnymi praktykami stomatologicznymi sprawiły, że każdy może mieć świetnie wyglądające zęby, niezależnie od uwarunkowań genetycznych.

Z czasem stomatologia stała się bardziej zaawansowana. Od niewidocznych aparatów ortodontycznych, implantów zębowych, które zastępują zarówno korzeń jak i część koronową zęba, po skomputeryzowaną technologię, która przyspiesza procesy, zapewniając jednocześnie większą dokładność i niezawodność – można śmiało powiedzieć, że w świecie opieki stomatologicznej wszystko zmieniło się na lepsze.

Ciekawe jest jednak to, że niektóre formy opieki stomatologicznej niewiele zmieniły się w czasie i są stosunkowo “podstawowe” w swoim zastosowaniu. Mogą one nadal mieć ważną rolę do odegrania, szczególnie jedna, która jest często używana w chirurgii stomatologicznej i mowa tu o bondingu. To rzadkość urodzić się z doskonałym zestawem zębów, a jeszcze rzadszym jest, aby przejść przez życie bez konieczności wykonania jakiejkolwiek procedury łączenia zębów. Czasami, najczęściej z wiekiem, zęby stają się żółte lub zużyte, pomimo dobrej higieny jamy ustnej. Jeśli nie jesteś pewien, co obejmuje bonding, to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie. 

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o łączeniu zębów i jak może ono uczynić Twoje życie bardziej komfortowym i przyjemnym!

CO TO JEST BONDING KOMPOZYTOWY?

Łączenie kompozytowe jest jednym z najprostszych zabiegów stosowanych przez stomatologów estetycznych w celu korekty wyglądu zębów. Jest to rodzaj syntetycznej, kolorowej żywicy, którą stosuje się w celu skorygowania problemów, takich jak zniekształcone lub przebarwione zęby, złamane lub wyszczerbione zęby, a także w celu wypełnienia miejsc zaniku lub zużycia. Z biegiem lat kompozyty stały się bardzo wytrzymałe, więc zabieg ten jest pomocny zarówno w przypadku zębów przednich, jak i tylnych.

JAK WYGLĄDA PROCEDURA ŁĄCZENIA ZĘBÓW?

Procedura jest stosunkowo łatwa w porównaniu z innymi metodami kosmetycznymi.

Najpierw należy zgłosić się na konsultację – na pierwszej wizycie można przedstawić swoje problemy, określić jakie ma się oczekiwania, a lekarz dokona analizy stanu uzębienia – dzięki temu będzie wiedział, czy wymagane korekty są niewielkie czy duże.

Powierzchnia zęba zostanie wytrawiona specjalnym roztworem kwasu, aby zwiększyć przyczepność żywicy.

Stomatolog rozprowadza łagodny roztwór żelu na obszarze naturalnego szkliwa zęba – utwardza to powierzchnię zęba i pozwala na uzyskanie szczelnego połączenia.

Następnie nakładana zostaje żywica w postaci kitu, która zawiera pigmenty dopasowane kolorystycznie do naturalnego zęba.

Następnie stomatolog rzeźbi i kształtuje żywicę, aby pasowała do Twoich naturalnych zębów

Następnie utwardzamy żywicę pod wpływem promieniowania UV.

Na koniec żywica zostaje wypolerowana do naturalnego połysku i voila! Metamorfoza uśmiechu, która zapewni Ci pewny siebie, piękny uśmiech, na który zasługujesz!

Z CZEGO SKŁADA SIĘ KOMPOZYT STOSOWANY W ŁĄCZENIU ZĘBÓW?

Łagodny roztwór żelu i żywica przypominająca kit. Żywice kompozytowe są trwałą mieszanką szkła i plastiku.

RODZAJE BONDINGU STOMATOLOGICZNEGO

Łączenie zębów dzieli się na formy: bezpośrednie łączenie kompozytowe i łączenie adhezyjne. Bezpośrednie łączenie kompozytowe to użycie materiału w kolorze zęba, takiego jak żywica. Tę metodę stosuje się do naprawy wyszczerbionego lub pękniętego zęba lub do wypełnienia ubytków. Jest to także procedura zamykania przestrzeni między zębami i zakrywania uszkodzonych krawędzi zębów. Ta metoda klejenia odbywa się poprzez nałożenie materiału bezpośrednio na powierzchnię zęba, która będzie widoczna podczas uśmiechu.

Klejenie adhezyjne to forma łączenia zębów, która polega na przymocowaniu do zęba uzupełnienia protetycznego, takiego jak korona, licówka, most czy porcelana.

6 PROBLEMÓW STOMATOLOGICZNYCH, KTÓRE MOŻE ROZWIĄZAĆ BONDING STOMATOLOGICZNY – STOMATOLOGIA ODTWÓRCZA

Bonding Zęby, aby usunąć luki

Wiele mężczyzn i kobiet boryka się z luką między jedynkami. Wystarczy spojrzeć na Michael Strahan, Georgia May Jagger i Lara Stone.

Naturalnym jest, że nie każdy może czuć się komfortowo z luką między zębami, wtedy z pomocą  przychodzi zabieg bondingu, który może pomóc osiągnąć piękny, pełny uśmiech.

Przebarwienia

Zęby każdego człowieka są inne, a systemy wybielające nie zawsze działają na ludzi, którzy mają przebarwienia lub szarawy odcień do swoich zębów. Jeśli próbowałeś wybielania w przeszłości i to nie działa, klejenie może być na to doskonałym sposobem.

Plamy

Oczywiście, procedura wybielania może działać dla większości zębów, ale nie zawsze sprawdza się dla upartych plam. Jeśli tak jest, bonding może to naprawić.

Uszczerbione zęby

Jeśli miałeś wypadek i twoje zęby zostały uszczerbione, warto spróbować poddać się zabiegowi bondingu, aby je naprawić.

Rozmiar i kształt

Niektórzy ludzie są po prostu niezadowoleni z rozmiaru lub kształtu swoich zębów. Jeśli uważasz, że twoje zęby są zbyt małe dla twoich ust, a może są zbyt okrągłe lub zbyt kwadratowe, możemy użyć klejenia, aby zapewnić ci piękny, naturalnie wyglądający uśmiech.

Krzywe zęby

Większość dorosłych nie chce nosić ortodoncji przez kilka lat, aby naprawić krzywe zęby. Oczywiście, większość ludzi pragnie mieć piękne, proste uzębienie.

Na szczęście, możemy użyć bondingu, aby skorygować krzywe lub nieprawidłowe zęby i podarować ci uśmiech, którego zawsze chciałeś. W zależności od stylu życia, efekty bondingu mogą przetrwać do 10 lat.

JAKIE SĄ ZALETY KLEJENIA KOMPOZYTOWEGO?

  • Idealna opcja dla tych, którzy mają mniejsze niedoskonałości zębów.
  • Opcja tańsza niż licówki porcelanowe.
  • Konieczność zmiany struktury zęba w mniejszym stopniu.
  • Jednego lub kilka zębów można zwykle uzupełnić podczas jednej wizyty u dentysty.
  • Dobra opcja dla osób młodszych i niepewnych, czy chcą zdecydować się na licówki stomatologiczne.
  • Poprawia wygląd przebarwionych i poplamionych zębów.
  • Pomaga chronić korzenie, które zostały odsłonięte przez cofające się dziąsła.
  • Najlepszy sposób na skorygowanie nacisku zgryzu na przednie zęby.
  • Pozwala zmienić kształt zębów.
  • Naprawia zniszczone, pęknięte lub wyszczerbione zęby.

JAKIE SĄ WADY ŁĄCZENIA KOMPOZYTOWEGO?

  • Kompozyty nie utrzymują się tak długo jak inne zabiegi kosmetyczne, na przykład licówki porcelanowe.
  • W pewnym momencie trzeba będzie je wymienić.
  • Materiały łączące nie są tak odporne na przebarwienia jak korony czy licówki.
  • Materiał wiążący może łatwiej oderwać się od zębów niż inne zabiegi kosmetyczne.

ZĘBY WYBIELIĆ PRZED CZY PO ZABIEGU?

W przypadku wybielania zębów z zastosowaniem bondingu, nie będą już idealnie dopasowane, a “poprawione” zęby będą się wyróżniały ciemniejszym kolorem. Jeśli chcesz wybielić zęby, zrób to przed wykonaniem jakichkolwiek kosmetycznych prac stomatologicznych. W przeciwnym razie, gdy wybielisz zęby, łączenie pozostanie takie samo, mimo że Twoje naturalne zęby mogą wydawać się bielsze.

JAK DBAĆ O UZĘBIENIE PO WYKONANYM ZABIEGU BONDINGU?

Po pomyślnym zakończeniu procedury poprawy uśmiechu za pomocą klejenia zębów, kolejną rzeczą, z którą należy się zapoznać, są metody pielęgnacji nowego wyglądu zębów. Lekarz stomatolog udzieli ci wskazówek, które należy stosować w domu, aby zachować naturalny wygląd i kolor łączonych zębów, a także ich trwałość. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w utrzymaniu twojego nowego uzębienia:

  • Powinieneś zawsze mieć w zwyczaju utrzymywanie dobrej higieny jamy ustnej. Rutyną powinny zostać takie działania, jak regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz używanie płynu do płukania ust każdego dnia.
  • Należy unikać sytuacji, które mogą skutkować wyszczerbieniem Twoich klejonych zębów, np żucie twardych produktów.
  • Palenie może powodować przebarwienia zębów. 
  • Odwiedzaj swojego dentystę co najmniej dwa razy w roku.
  • Należy ograniczyć spożycie herbaty, kawy i czerwonego wina.
  • Zawsze powinieneś usuwać cząstki jedzenia pijąc dużo wody, która również dobrze wpływa na obniżenie poziomu kwasowości w jamie ustnej.

Jeśli nadal masz wątpliwości co do poprawy swojego uśmiechu przy pomocy zabiegu bondingu lub chcesz wiedzieć, czy kwalifikujesz się do zabiegu, przyjdź do pobliskiego gabinetu Dental Fraternity i porozmawiaj z naszym stomatologiem kosmetycznym.

JAK DŁUGO UTRZYMUJE SIĘ EFEKT?

Żywotność materiałów wiążących i kompozytowych zależy od ilości wykonanych łączeń w jamie ustnej i nawyków pacjenta.

Bonding może utrzymywać się w dowolnym miejscu od trzech do dziesięciu lat, ale kiedy plastikowy materiał kompozytowy zaczyna się zużywać, będziesz musiał poddać go odnowie. Te nieco drobne wady nie powinny w żaden sposób zniechęcać cię do poddania się temu zabiegowi, ponieważ plusy z pewnością przewyższają te drobne wady. Naprawdę nie należy stawiać ceny ponad poczucie własnej wartości, ponieważ gdy czujesz się lepiej ze sobą, tym bardziej przyjemne staje się dla ciebie życie.

ZNALEZIENIE ODPOWIEDNIEGO DENTYSTY

Istnieje wielu dentystów wykwalifikowanych tak, że opanowali sztukę bondingu do perfekcji, więc znalezienie odpowiedniej osoby nie powinno być problemem. Polecamy jednak odwiedzać strony internetowe dentystów i regularnie czytać opinie pacjentów online, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie. Podobnie jak w każdym innym zawodzie istnieją rozbieżności między niektórymi lekarzami, ale dzięki Internetowi znalezienie takiego, który jest najlepszy nie jest wcale trudne do zrobienia.

PODSUMOWANIE

Mając piękny uśmiech, samoocena szybuje w górę. Dobre mniemanie o swoim wyglądzie może zmienić postrzeganie świata u każdego. Nie ma już potrzeby, aby przechodzić przez życie stale próbując ukryć swoje zęby lub zakrywając usta do zdjęć. Zakłopotanie spowodowane wstydem przed otwieraniem ust nie musi być już twoim problemem. Bonding jest bezpiecznym, bezbolesnym i niedrogim sposobem na zaradzenie tym niepewnościom. Miliony ludzi korzystają z tego rodzaju zabiegów i rzadko kiedy są rozczarowani wynikami. Dzięki fantastycznym postępom w nauce i stomatologii ludzie nie muszą już cierpieć z powodu wstydliwych i często nieuniknionych niedoskonałości zębów.