Licówki bez szlifowania – piękny uśmiech na wyciągnięcie ręki

Piękny uśmiech to prawdziwa ozdoba. Wiele osób o nim marzy. Niestety nie każdy jest szczęściarzem, który posiada idealne zęby. Na ratunek przychodzi stomatologia estetyczna. Licówki to rozwiązanie, które nada lub przywróci wspaniały uśmiech. To odpowiedź na wszelkie mankamenty i niedoskonałości uzębienia. Dental Fraternity oferuje wykonywanie licówek bez szlifowania.

Licówki to wyjątkowo cienkie płatki, które są wykonane z materiałów o wyglądzie naturalnego szkliwa. Nie wymagają ingerowania w strukturę zęba ani poddawania się długotrwałemu leczeniu.

Wiele osób chciałoby mieć piękne uzębienie. Obawa przed bólem skutecznie powstrzymuje przed zabiegiem założenia licówek. Niesłusznie. Procedura wiąże się z przygotowaniem zęba jedynie w obrębie szkliwa. To zapobiega odczuwaniu bolesności. W razie odczuwania dużego dyskomfortu, istnieje możliwość podania znieczulenia.

Brak szlifowania to brak dyskomfortu

Zakładanie tradycyjnych licówek nie powinno być bolesne, jednak może powodować pewien dyskomfort. Odpowiedzią na wątpliwości dotyczące tej metody są licówki bez szlifowania. Nie wymagają przygotowania zęba i naruszenia struktury szkliwa. To procedura bezinwazyjna i innowacyjna oraz bezbolesna. Poprawa wyglądu uzębienia jest natychmiastowa. Nie wymaga szlifowania zębów, co znacznie skraca proces. Ciekawostką jest odwracalność zabiegu. W każdej chwili można wrócić do swojego naturalnego wyglądu uzębienia. Licówki bez szlifowania są gwarancją braku odczuwania bólu przez pacjenta i szybkiego efektu pięknych zębów.

Co to licówka addycyjna?

Licówka jest cienkim płatkiem wykonanym z materiałów przypominających wyglądem szkliwo zęba. Zwykle jest to porcelana lub kompozyt. Nie wymagają szlifowania zęba, co jest ich ogromną zaletą. Są przyklejane do wargowej powierzchni zębów. Są znacznie cieńsze od tradycyjnych licówek. Efekt jest odwracalny. Zęby nie są poddawane preparacji, dzięki czemu pozostają zdrowe i nieuszkodzone.

Dla kogo licówki bez szlifowania?

Licówki sprawdzą się u większości osób dorosłych. Jeżeli ktoś uważa, że jego uśmiech nie jest idealny, a nie chce długo czekać na efekt leczenia, licówki sprawdzą się znakomicie. Zabieg pozwala również na zamknięcie szpar międzyzębowych. Poprawi kształt zębów. Zmieni ich kolor bez potrzeby wybielania.

Jakie są zalety licówek bez szlifowania?

Licówki bez szlifowania mają dużo zalet:

 • Zakładanie jest metodą bezinwazyjną.
 • Nie wymagają szlifowania zębów.
 • Nie naruszają struktury szkliwa.
 • Nie wymaga znieczulenia.
 • Mają niską podatność na przebarwienia, dzięki czemu zachowują swoją barwę.
 • Są odporne na ścieranie.
 • Pozwalają uzyskać natychmiastowy efekt estetyczny.
 • Wykazują mniejszą skłonność do odkładania się płytki bakteryjnej na licówce.

Jakie problemy maskują licówki?

Licówki bez szlifowania to metoda, która pozwala na ukrycie defektów uzębienia:

 • Przebarwienia zębów.
 • Niedorozwój zębiny oraz szkliwa.
 • Nieestetyczne wypełnienia zębów.
 • Diastemy oraz tremy między zębami.
 • Kształt zębów, który przeszkadza pacjentowi.
 • Niewielkie ubytki w tkankach twardych zębów.

Jakie są przeciwwskazania dla licówek?

 • Zgrzytanie zębami.
 • Niewłaściwa i niewystarczająca higiena jamy ustnej.
 • Niektóre wady zgryzu.
 • Zęby martwe.
 • Zęby po leczeniu kanałowym.
 • Zęby z dużym wypełnieniem.

Dla takiego uzębienia najlepszym rozwiązaniem będą korony.

Jak wygląda proces zakładania licówek?

 • Pierwsza wizyta: Lekarz stomatolog przeprowadza wywiad z pacjentem. Omawia kształt oraz kolor zębów. Przedstawia warianty poprawy wyglądu uzębienia na podstawie oczekiwań pacjenta i możliwości. Następnie pobiera wycisk od pacjenta. Posłuży do zaprojektowania docelowego kształtu zębów, a także do przygotowania próbnych licówek.
 • Druga wizyta: Lekarz stomatolog przymierza próbne licówki na uzębieniu pacjenta. Jeżeli kształt oraz wygląd zostanie zaakceptowany, model jest odsyłany ponownie do pracowni, aby wykonać docelowe licówki.
 • Trzecia wizyta: Lekarz stomatolog weryfikuje dopasowanie licówek do uzębienia pacjenta. Następnie cementuje licówki na stałe. Pacjent może opuścić gabinet z nowym, pięknym uśmiechem.

Czy licówki nie odpadną?Nie należy obawiać się tego, że licówki mogą odpaść. Taka myśl może pojawić się z powodu braku oszlifowania zębów znajdujących się pod nimi. Stosuje się specjalne systemy wieloskładnikowe, aby połączyć materiał licówki ze szkliwem zęba. Licówki same nie odpadną. Można je usunąć jedynie w gabinecie. Wymagają wtedy zniszczenia i wywiercenia. To niewątpliwa zaleta licówek.

Marzysz o pięknym uśmiechu? Zależy Ci na tym, by Twoje zęby były równe oraz śnieżnobiałe? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki tekst, z którego dowiesz się wszystkiego na temat licówek, a także poznasz szczegóły dotyczącej zalet i wad, które wiążą się z ich zakładaniem. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury, a gwarantujemy, że nie będziesz żałować.

Co to są licówki

Zanim przejdziemy do pozostałej części artykułu, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym tak właściwie są licówki i w jakim celu się je stosuje. Otóż licówki to nic innego jak specjalistyczne nakładki na zęby, których celem jest stworzenie pięknego, równego uśmiechu.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów licówek i to Ty (wraz z wykwalifikowanym stomatologiem) podejmujesz decyzję, który model będzie najlepszym wyborem dla Ciebie.

Od kilkunastu lat licówki są jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów upiększających zarówno wśród gwiazd, jak i przeciętnych obywateli. Dlaczego? Otóż jak wiadomo, uśmiech oraz wygląd zębów jest w stanie całkowicie zmienić wygląd twarzy.

Piękne białe oraz przede wszystkim idealnie równe zęby to marzenie wielu osób, które można spełnić właśnie dzięki licówkom.

Wady i zalety stosowania licówek

Mówiąc o plusach oraz minusach płynących ze stosowania tej metody upiększenia uśmiechu należy zacząć przede wszystkim od tego, w jaki sposób przebiega zabieg zakładania licówek. 

Otóż aby można było dostosować kształt licówek do uśmiechu, najpierw należy spiłować własne zęby pacjenta. Dlaczego? Nałożenie licówek to proces, dzięki któremu uśmiech świetnie się prezentuje, jednak nie jest on możliwy w sytuacji, w której na nowe ciało (w tym przypadku licówki) nie ma miejsca. Aby zapewnić miejsce na wybrany rodzaj licówek, należy spiłować około 0.5 mm szkliwa.

W praktyce oznacza to, że jeśli pacjent zdecyduje się na licówki, będzie musiał je nosić do końca życia, ponieważ spiłowane szkliwo nie ma szans odrosnąć, tym samym narażając odsłonięty ząb na różnego rodzaju czynniki, które mogą powodować nieprzyjemne uczucie lub nawet ból.

Kolejną wadą licówek jest to, że nie jest to metoda dla wszystkich. Przed założeniem licówek, lekarz ocenia stan uzębienia. Jeśli zatem Twoje zęby są krzywe, najpierw czeka Cię aparat ortodontyczny, który doprowadzi je do pożądanego stanu.

Ważnym wyznacznikiem podczas konsultacji w sprawie zakładania licówek jest również to, czy pacjent ściera zęby. Zgryzanie bądź też natarczywe ścieranie zębów jest objawem bruksizmu, który jest przeciwskazaniem do zabiegu zakładania licówek.

Dzieje się tak z bardzo prostego powodu: pacjent, który ściera zęby, może przypadkowo ściągać licówki bądź też narazić je na samoistne odpadnięcie. Osoby o pogłębionym zgryzie muszą być zatem gotowe na to, by rozpocząć leczenie ortodontyczne, które może potrwać kilka lat.

Licówki założone pacjentowi z wyraźnymi wadami zgryzu są po prostu nietrwałe, a cała inwestycja związana z tym przedsięwzięciem jest nieopłacalna.

Jeśli jednak chodzi o zalety korzystania z licówek, to niewątpliwe warto podkreślić ich wymiar estetyczny. Licówki są bowiem w stanie rozwiązać problem przebarwień oraz ewentualnych nierówności na zębach, a także całkowicie zmienić kształt oraz wygląd zęba.

Wykwalifikowani specjaliści opracują licówki z wybranego materiału tak, by zapewnić jak największe komfort, a przy tym zlikwidować puste przestrzenie między zębami, dopasować wielkość zębów, a także poprawić ogólną estetykę uśmiechu.

Stosowanie licówek może być powodem do wyjścia z kompleksów oraz zaakceptowania własnego ja. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, a także zapoznać się ze szczegółowymi informacja dotyczącymi zabiegu, wejdź na stronę https://dentalfraternity.pl/licowki/.


Czy licówki niszczą zęby?

To pytanie pada wyjątkowo często. Pacjenci, którzy marzą o pięknym uśmiechu, zastanawiają się bowiem, czy założenie licówek zniszczy wygląd oraz stan ich naturalnych zębów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że licówki same w sobie nie mają wpływu na stan naturalnych zębów, jednak podczas zabiegu płytka jest piłowana, dlatego naturalne zęby nie są i nigdy nie będą w takim stanie jak przed licówkami.

Jeśli jednak chodzi o ewentualne zniszczenia wywołane stricte przez noszenie licówek, to nic takiego nie ma miejsca.

Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym zabiegiem, nie czekaj ani chwili dłużej i już dziś umów się na konsultację w dentalfraternity.pl

Dowiedz się więcej o licówkach.

Wykonywanie zabiegów dentystycznych takich jak piaskowanie wiąże się z restrykacjmi pozabiegowymi w formie konieczności spożywania ograniczonej liczby pokarmów. Jeśli jesteś już po zabiegu, lekarz stomatolog z pewnością informował o popularnie zwanej białej diecie. Czym się charakteryzuje? Ile trwa? Z jakich produktów przede wszystkim należy zrezygnować? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Biała dieta – czyli o co w tym chodzi? 

Biała dieta to nic innego jak specjalistycznie ułożony plan żywieniowy dla osób, które są po zabiegach wybielania zębów czy piaskowania. Głównym celem diety jest tymczasowe wyeliminowanie z jadłospisu produktów, które mogą spowodować nieestetyczne przebarwienie na naszym nieskazitelnie białym uśmiechu. Niestety, barwniki (naturalnie i sztuczne) zawarte w pożywieniu, stanowią główną przyczynę pojawiających się na naszym szkliwie przebarwień po wykonaniu zabiegów dentystycznych. Dlatego właśnie zastosowanie odpowiedniej diety jest kluczowym czynnikiem w celu otrzymania zamierzonego efektu. Co gorsza, wypiaskowane zęby są jeszcze bardziej podatne na przebarwienia niż przed zabiegiem. 

Na szczęście, prócz paru problematycznych wyrzeczeń biała dieta nie jest taka straszna jak ją malują. Korzyści płynące z jej stosowania są ogromne. Przede wszystkim jesteśmy w stanie ochronić nasze szkliwo przed ponownym żółtym odcieniem, a dodatkowo biała dieta jest pożywieniem pełnowartościowym, dostarczającym do naszego organizmu wszelkie potrzebne mikro i makro elementy. 

Zasady stosowania białej diety 

Zasady spożywania posiłków wedle zaleceń białej diety nie są skomplikowane. Głównymi zasadami, którymi powinniśmy kierować się podczas tworzenia menu są:

– bazowanie na jasnych, najlepiej białych produktach spożywczych,

– przyjmowane pożywienie powinno być odpowiednio zróżnicowane i zbilansowane,

– dzienne menu białej diety musi pokrywać domowe zapotrzebowanie kaloryczne,

– kawa, czerwone wino, herbata, czekolada, cytryna, limonka, żółtko jaja, słodycze, owoce (prócz banana), to produkt z tzw. “czarnej listy”, które są absolutnie zakazane.

Co wolno jeść? 

Podajmy kilka konkretnych przykładów produktów, które w pierwszym okresie po zabiegu doskonale zadbają o nasze szkliwo. 

Po pierwsze, białe warzywa takie jak: kalafior, korzeń pietruszki, białe szparagi, ogórek oraz cukiernia (bez skórki), ziemniaki, biała fasola, czosnek, seler. 

Dozwolony jest również wszelkiego rodzaju naturalny nabiał: mleko, jogurt naturalny, masło, śmietana, maślanka, kefir, sery (biały, kozi, mozarella, camembert i inne). 

W białej diecie nie musisz ograniczać mięsa oraz owoców morza, takich jak: kurczak, indyk, krewetki, małże, białe ryby (dorsz, halibut). 

Produkty zbożowe również mogą towarzyszyć Ci w codziennym stosowaniu białej diety. Najchętniej wybierane to: białe pieczywo, białe makarony, płatki i otręby owsiane, ryż biały, kasza jaglana.

Na białej diecie możemy spożywać białe wino, wodę niegazowaną czy wodę kokosową.

Z wszystkich wymienionych wyżej posiłków jesteśmy w stanie przygotować przepyszne potrawy. Jedyne, czego należy unikać to smażenie. O wiele lepszym pomysłem na obróbkę termiczną będzie przygotowanie dań na parze, duszenie czy pieczenie.

Jak długo musimy stosować białą dietę? 

Biała dieta może nam się wydawać na samym początku szalenie rygorystyczna. Na szczęście, trwa zaledwie 7 bądź 14 dni, w zależności od otrzymanych od lekarza stomatologa zaleceń. Sprawa jest jednak prosta – im dłużej będziemy starać się opierać nasze pożywienie na jasnych produktach spożywczych, tym dłużej nasze szkliwo będzie rewelacyjnie się prezentować po zabiegu piaskowania. Zakłada się, że 14 dni po zabiegu to wystarczający czas, by zmniejszyć ryzyko wrażliwości naszego szkliwa po zabiegu. Po upływie tego czasu powoli, systematycznie należy wprowadzać do jadłospisu nowe produkty. Jedynie spożycie produktów z tzw. “czarnej listy” należy jak najbardziej oddalić w czasie. 

Należy mieć na uwadze, że nasze zęby, również po zabiegu są narażone na przebarwienia spowodowane paleniem papierosów, piciem kawy, herbaty czy czerwonego wina. 

Zdecyduj się na zabieg przywracający śnieżnobiały uśmiech. 

Jeśli pomimo konieczności stosowania białej diety jesteśmy zdecydowani na poddanie się zabiegu piaskowania zębów, warto wybrać profesjonalny gabinet Dental Fraternity, w którym zabiegi upiększające naszych zębów zostaną wykonane z najwyższą precyzją i dbałością o najmniejszy szczegół. Ośrodek oferuje również wiele innych specjalistyczny usług, m.in.: implantologia czy leczenie recesji dziąsłowych.  Oddaj los swoich zębów w ręce profesjonalistów, i ciesz się zdrowym i pięknym uśmiechem każdego dnia.

Do naszej kliniki implantologicznej w Warszawie bardzo często przychodzą pacjenci dokładnie przygotowani do wizyty, którzy przynoszą ze sobą szereg pytań i wątpliwości. Najczęściej pytania te się powtarzają, dotyczą podobnych zagadnień. Sporo z nich jest związanych z tym, że pacjenci szukający w sieci odpowiedzi na ich wątpliwości trafiają na zupełnie sprzeczne ze sobą informacje i nie wiedzą w co tak naprawdę powinni wierzyć.

Dzisiejszy artykuł niech będzie tylko ciekawostką. Interesującą treścią, która rozwieje wątpliwości. Mimo to zachęcamy, aby pacjenci zawsze dzielili się swoimi ewentualnymi obawami z lekarzami. Najlepsi implantolodzy mają świadomość tego, że odpowiednie wyedukowanie pacjentów i zapewnienie im pewnego rodzaju poczucia bezpieczeństwa jest jednym z ważnych filarów prawidłowego leczenia. Dlatego chętnie odpowiadają na wszystkie pytania, nawet te, które wydają się najprostsze.

Implanty – pytania pacjentów i odpowiedzi naszych implantologów

Czy każdy może mieć implanty?

Bardzo szczegółową odpowiedź na to pytanie zamieściliśmy w naszym poprzednim artykule pt. ”Czy każdy może mieć implanty?”. Zachęcamy do zapoznania się z nim. Ogólnie rzecz ujmując, występują przeciwwskazania, które całkowicie wykluczają możliwość wszczepienia implantów, jak i takie które ją tylko ograniczają lub przesuwają w czasie termin wykonania zabiegu. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że implantolog za każdym razem przeprowadza indywidualną kwalifikację pacjenta do zabiegu, więc nawet jeśli wydaje nam się, że u nas wszczepienie implantów nie będzie możliwe, to warto udać się do polecanej kliniki implantologicznej i sprawdzić czy rzeczywiście tak jest.

Czy wszczepienie implantów boli?

Zabieg wszczepienia implantów najczęściej wykonywany jest w pełnej narkozie, choć może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Jednak większość pacjentów oczekuje pełnego komfortu psychicznego podczas zabiegu i jeśli pod względem zdrowotnym jest to dla nich bezpieczne, to wykonuje się go w narkozie. Zasadniczo ze znieczulenia ogólnego korzystają osoby, które boją się leczenia dentystycznego do tego stopnia, że ten strach uniemożliwia im regularne leczenie zębów. Osoba poddawana narkozie będzie cały czas pod opieką lekarza anestezjologa, pielęgniarki anestezjologicznej i zespołu stomatologicznego wykonującego wszczepienie implantów.

Czy implanty można wszczepić u osoby starszej?

Implantologia nie niesie za sobą dużego ryzyka, dlatego można ją zastosować także u osób w podeszłym wieku. Należy jednak wiedzieć, że niektóre niewyregulowane choroby ogólnoustrojowe mogą być przeciwwskazaniem i wtedy to właśnie ze względu na nie, a nie na sam wiek pacjenta, implantolog może odmówić leczenia lub przesunąć je trochę w czasie.

Czy decydując się na implanty muszę też zdecydować się na inne zabiegi?

W niektórych przypadkach konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu wszczepienia implantów. Może to być np. konieczność wyleczenia wszystkich zębów lub chorób dziąseł. Czasami należy podnieść dno zatoki szczękowej lub wykonać inne czynności. Cała procedura leczenia ustalana jest na samym początku, włączenie z określeniem jej ogólnego kosztu.

Czy przy znieczuleniu miejscowym ból będzie do wytrzymania?

Znieczulenie miejscowe jest całkowicie wystarczające. Tylko tak na pierwszy rzut oka wydaje się, że implanty to zabieg poważnie ingerujący w nasz organizm i dlatego wymaga znieczulenia ogólnego. Narkoza nie jest konieczna, ale jeśli ma zapewnić pacjentowi pełen spokój psychiczny to może być przeprowadzona. Przy znieczuleniu miejscowym pacjent nie czuje bólu, a jedynie mrowienie, wibracje czy ucisk. Warto zauważyć, że znieczulenie miejscowe „samo puszcza”, a po narkozie trzeba się wybudzić, co nie w każdym wypadku jest w pełni komfortowe dla pacjenta. Sposób znieczulenia zawsze warto przedyskutować z implantologiem.

Czy po zabiegu odczuwa się ból?

Bezpośrednio po wszczepieniu implantów pacjent będzie przyjmował antybiotyki oraz leki przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Dzięki temu dolegliwości bólowe będą maksymalnie zminimalizowane. Przez pierwszy tydzień po zabiegu pacjenci zazwyczaj odczuwają niewielki ból i mają niewielki obrzęk.

Czy implanty przeszkadzają w jedzeniu i piciu?

Implanty są dla pacjenta w pełni komfortowe i zupełnie nie przeszkadzają w jedzeniu i piciu.

Jeżeli masz inne pytania związane z leczeniem implantologicznym, to zachęcamy do odwiedzenia naszej kliniki implantologicznej w Warszawie.

Co dzieje się po usunięciu zęba?

Utrata nawet jednego zęba może mieć groźne skutki.
Dziąsła tracą podparcie i zaczynają zanikać.
Jeśli luka nie zostanie w porę uzupełniona to już po 3 latach w miejscu usuniętego zęba zanika ok 50- 70% tkanek.

Brak uzębienia powoduje przeciążenie zębów sąsiednich, które w konsekwencji pochylają się w kierunku luki, pozostawiając przerwy pomiędzy pozostałymi zębami. Zęby przekrzywiają się, a wskutek braku kontaktu jednego zęba z zębem przeciwstawnym w drugim łuku zdrowy wcześniej ząb zaczyna się wysuwać, aby zapełnić lukę, sprawiając wrażenie wydłużonego. W szparach gromadzą się resztki pokarmowe powodując rozwój próchnicy i paradontozy. Zostaje zaburzona symetria uśmiechu. Zęby stają się słabe, przeciążone, zaczynają się chwiać aż w końcu zostają usunięte.

Brak zęba jest problemem nie tylko estetycznym ale i zdrowotnym. Ma zły wpływ na dziąsła, zgryz, staw żuchwowo- skroniowy, odczuwanie smaków, mowę. Dodatkowo mogą pojawiać się problemy trawienne przez niedostateczne rozdrabnianie pokarmów oraz bóle głowy.

Nie zauważanie przez pacjentów lub bagatelizowanie zaniku kości po utracie zęba lub zębów, niesie za sobą często nieodwracalne skutki. W dłuższej perspektywie prowadzi do zaburzenia proporcji twarzy. Pojawiają się widoczne zmarszczki wokół ust, zapadają się wargi, broda wysuwa się do przodu zniekształcając profil i odległość między nosem, a wysuniętą do przodu brodą.

Zanik kości – wygląd przypominający staruszkę.

Poniższy krótki film doskonale obrazuje zmiany zachodzące w jamie ustnej po usunięciu zęba i możliwą metodę uzupełnienia tego braku implantem.

Nie odkładaj leczenia. Im dłużej zwlekasz tym większe zachodzą zmiany w Twojej jamie ustnej.
Zaczyna się od braku jednego zęba, którego skutki są groźniejsze niż Ci się wydaje!

Zastanawiasz się jak najlepiej uzupełnić brakujący ząb? Dowiedz się tutaj.

Umów się na wizytę. Stomatolog po badaniu przedstawi możliwości leczenia.

Implanty zygomatyczne (implanty jarzmowe, zygomy) to długie tytanowe wszczepy, które stosuje się, gdy w szczęce nie ma wystarczającej ilości kości, by utrzymać implanty korzeniowe. Są rewolucją w świecie stomatologii i stanowią szansę dla pacjentów, którzy z powodu znacznej utraty kości nie zostali zakwalifikowani do zabiegu wszczepienia implantów standardowych. Zygomy wprowadza się przez boczny odcinek szczęki do kości jarzmowej. Podstawową różnicą pomiędzy implantami jarzmowymi, a implantami standardowymi są wskazania do ich stosowania. Ten rodzaj implantów przeznaczony jest szczególnie dla pacjentów posiadających w szczęce uzębienie resztkowe lub nie posiadających górnych zębów w ogóle, u których nie ma możliwości założenia implantów standardowych z powodu znacznych ubytków w kości szczękowej. Plusem zabiegów z użyciem wszczepów jarzmowych jest fakt, że po wszczepieniu implantów można je natychmiastowo obciążyć uzupełnieniem protetycznym, dzięki czemu pacjent nie musi nosić wyjmowanej protezy po zabiegu, co znacznie polepsza jakość życia. Zygomy różnią się od standardowych wszczepów także wyglądem. W związku z faktem, że wprowadza się je do kości jarzmowej są one znacznie dłuższe. Podczas planowania zabiegu z ich użyciem konieczna jest diagnostyka obrazowa zatok, zwłaszcza szczękowych, a także diagnostyka laryngologiczna. Badania te mają na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i patologii, które mogłyby wpłynąć na zabieg, lub uniemożliwić procedurę. Zakładanie implantów zygomatycznych odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Zastosowanie wszczepów jarzmowych skraca czas leczenia pacjentów z rozległymi zanikami kostnymi szczęki, a także umożliwia zrezygnowanie ze złożonych operacji chirurgicznych takich jak podniesienie dna zatoki szczękowej czy sterowana regeneracja kości. Zwiększa to powodzenie leczenia, zmniejszając ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Metoda „All-on-4”

Jest to nowoczesna metoda leczenia przeznaczona dla pacjentów, którzy mają zakwalifikowane do usunięcia lub utracili wszystkie zęby w szczęce, żuchwie lub w obrębie całej jamy ustnej. Odbudowa uzębienia polega na wszczepieniu 4 tytanowych implantów, przy czym dwa implanty są umiejscowione prosto, natomiast pozostałe dwa pod kątem, odchylone od linii prostej o 30-45 stopni. W dniu wszczepienia implantów mocuje się do nich protezy tymczasowe, dzięki czemu już w dniu zabiegu pacjent odzyskuje kompletny uśmiech. Po wygojeniu wszczepów zakłada się specjalne łączniki funkcjonujące jak zatrzaski – łączące implanty z protezą, a następnie montuje się ostateczną odbudowę protetyczną. Zabieg „All on 4” może być zastosowany do odbudowy pełnego uzębienia w szczęce lub/i żuchwie i pozwala na wyeliminowanie procedury przeszczepu kości, która jest procedurą kosztowną i czasochłonną. Jest to rozwiązanie nieporównywalnie wygodniejsze od tradycyjnych wyjmowanych uzupełnień zębowych, ponieważ eliminuje dyskomfort ruchomych protez podczas mówienia czy gryzienia. Metoda „All-on-4” zapewnia wysoką estetykę i funkcjonalność zastosowanego rozwiązania.

Metoda „All-on-2”

U niektórych pacjentów już dwa implanty wystarczają, by stabilnie i trwale zamocować protezę dolną. Inaczej jest w przypadku protezy górnej. Tkanka kostna szczęki jest mniej wytrzymała strukturalnie od tkanki kostnej żuchwy, w związku z czym w przypadku protezy górnej niekiedy konieczne okazuje się wszczepienie większej liczby implantów. Przy sprzyjających warunkach kostnych możliwe jest jednak zamocowanie protezy górnej na dwóch implantach, jednak wymaga to bardzo dobrych warunków wyjściowych dotyczących ilości i jakości tkanki kostnej. Po dokładnej analizie warunków kostnych lekarz implantolog ustala odpowiednią liczbę implantów.

Zarówno metoda „All-on-4” jak i „All-on-2” to metody w pełni bezpieczne, a także satysfakcjonujące dla pacjenta. Poprzez wyeliminowanie protezy osiadającej hamują zanik kości i poprawiają jakość życia osób cierpiących na bezzębie. Praca protetyczna mocowana jest za pomocą specjalnych elementów do wszczepionych w kości implantów, co eliminuje problem spadania protezy. Są to zatem rozwiązania bardzo wygodne dla pacjenta.

Pacjenci decydują się odwiedzić polecany w danej okolicy gabinet implantologiczny zazwyczaj najpierw tylko po to, by dowiedzieć się, w jaki sposób można poprawić ich uśmiech. Zastanawiają się, do jakiej metody leczenia się kwalifikują i czy w ich przypadku uda się zastosować najlepszą z nich, czyli założyć implanty.

Zdecydowanie najlepszy efekt estetyczny daje założenie implantów. Wszystkie inne rozwiązania, jak np. wyrównanie zgryzu aparatem ortodontycznym czy założenie koron nie zapewni nam tak doskonałego wyglądu garnituru zębowego. Implanty przewyższają inne rozwiązania tym, że gwarantują nam nie tylko równy uśmiech, ale również wyjątkowo estetyczny – zęby są białe, mają nieskazitelną „powłokę” bez przebarwień i innych problemów. Trudno się zatem dziwić temu, dlaczego implantologia cieszy się tak dużą popularnością.

Czy mogę mieć implanty? – przeciwwskazania do zabiegu

Na początku warto podkreślić, że kwalifikację do zabiegu założenia implantów zawsze przeprowadza implantolog. To on indywidualnie ocenia czy u danej osoby założenie implantów będzie zalecane. Najlepszy implantolog już na pierwszej wizycie będzie mógł ocenić i oszacować efekt leczenia w konkretnym przypadku.
Należy jednak też pamiętać o tym, że są pewne ogólne przeciwwskazania do implantów zębowych. Jeśli właśnie planujesz założyć implanty i któraś z poniższych sytuacji dotyczy także Ciebie, to nie zniechęcaj się od razu. Mimo wszystko odwiedź klinikę implantologiczną i porozmawiaj z implantologiem o swoim przypadku.

Przeciwwskazania do implantów zębowych:

 • Zaburzenia dotyczące odporności i pracy układu białokrwinkowego
 • Choroba nowotworowa w stadium aktywnym
 • Zaburzenia endokrynologiczne, które nie są ustabilizowane
 • Przebyta chemioterapia lub radioterapia w ciągu ostatnich 5 lat
 • Osoby poniżej 16 roku życia
 • Kobiety w ciąży
 • Zaburzenia układu krzepnięcia i choroby reumatoidalne

Przed wszczepieniem implantów zębowych bardzo ważne jest także to, aby pacjent miał wyleczone wszystkie zęby i dziąsła w dobrym stanie. Dodatkowo podczas pierwszej wizyty (tzw. konsultacja przed zabiegiem) lekarz określa ewentualne ograniczenia miejscowe w zabiegu oraz ustala plan postępowania.
Można też wyróżnić przeciwwskazania względne, miejscowe, które nie powodują, że trzeba całkowicie zrezygnować z zabiegu. Można te czynniki poprawić, aby wszczepienie implantów stało się możliwe i w pełni bezpieczne. To na przykład zła higiena jamy ustnej, miejscowe procesy zapalne lub występowanie dysplazji włóknistej. Względnym przeciwwskazaniem jest także nieprawidłowa anatomia szczęki, jednak doświadczony implantolog, pracujący w dobrej klinice implantologicznej i posiadający odpowiedni sprzęt, jest w stanie określić, jaka interwencja chirurgiczna będzie potrzebna w danym przypadku, by założenie implantów stało się możliwe.

Dla kogo implanty?

A kiedy najczęściej podejmuje się decyzję o wszczepieniu implantów? Co można uznać za najważniejsze wskazania?
To przede wszystkim takie sytuacje, jak: brak jednego, kilku zębów lub całkowite bezzębie, braki międzyzębowe w uzębieniu lub braki związków zębów stałych. To główne wskazanie medyczne, jednak pacjenci bardzo często decydują się na wszczepienie implantów przede wszystkim ze względów estetycznych.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Pierwsza konsultacja przed zabiegiem wszczepienia implantów nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Implantolog na pierwszym spotkaniu przede wszystkim zbiera szczegółowy wywiad chorobowy od pacjenta oraz sprawdza jego aktualny stan uzębienia. W jego wyniku lekarz może określić czy choroby ogólnoustrojowe, na które cierpi pacjent, są już na tyle ustabilizowane, że można rozpocząć leczenie. Wbrew obiegowej opinii, nie zawsze cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy nadciśnienie będą bezwzględnym przeciwwskazaniem. W związku z tym nie wszystkie przeciwwskazania będą uniemożliwiać wszczepienie implantów. Niektóre z nich tylko ograniczają przeprowadzenie takiej procedury leczenia lub odsuwają ją w czasie.

Dlaczego warto uzupełniać braki zębów?

Naturalnie człowiek posiada 32 zęby i ta ilość uznawana jest za ilość gwarantującą prawidłową pracę narządu żucia. Jednak jak wiemy, nie zawsze w szczęce człowieka jest miejsce na taką ilość zębów, co jest spowodowane głównie wadami zgryzu. Czasami tracimy zęby też przez urazy czy choroby. W ostatnim czasie uznano też, że 28 zębów może być już nazywane pełnym uzębieniem.
Mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, że w momencie utraty pewnych pojedynczych zębów, ich funkcje muszą przejąć inne, co w krótkim czasie doprowadza do miejscowych przeciążeń, a w konsekwencji także do schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego i zmian w układzie nerwowo-mięśniowym karku i szyi. Mogą też pojawić się zmiany w układzie ust i w wyglądzie policzków. Dlatego tak niezmiernie ważne jest uzupełnienie braków zębowych poprzez wszczepienie implantów.

Przyczyn utraty zębów może być bardzo wiele, w tym próchnica, choroby dziąseł czy urazy. Braki w uzębieniu i postępująca utrata kości powodują zmiany w rysach twarzy, co rzutuje nie tylko na estetykę, ale i na nasze zdrowie. Powikłania , które mogą wystąpić wskutek utraty zęba to także postępujące przechylanie zębów sąsiadujących z ubytkiem, ich wypychanie czy ścieranie, dlatego też jakiekolwiek braki zębowe wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Najczęstszym rozwiązaniem są protezy, jednak źle dopasowane i nieprawidłowo użytkowane mogą doprowadzić do szeregu innych problemów, takich jak podrażniona jama ustna, trudności w mówieniu i uśmiechaniu. Dyskomfort związany z lękiem przed wypadnięciem protezy w obecności innych osób, rezygnacja z ulubionych potraw czy skrępowanie podczas rozmowy znacząco obniżają jakość życia. Implant jako substytut naturalnego korzenia zęba pozwala na całkowite odtworzenie funkcji żucia, poprawę komfortu i eliminację niewygody, jaką można często odczuć używając protez ruchomych.

Co to jest implant?

Implant to sztuczny korzeń, który zostaje wprowadzony w miejsce po usuniętym lub utraconym wcześniej korzeniu naturalnym. Ma on wielkość kilku milimetrów. Materiałem, z którego jest wykonany jest tytan lub cyrkon. Metale te wykazują wysoką zgodność biologiczną, są nietoksyczne, niealergizujące co sprawia, że wprowadzony implant jest dobrze tolerowany przez organizm i nierozpoznawalny jako ciało obce. Zarówno tytan jak i cyrkon gwarantują osteointegrację, czyli funkcjonalne i strukturalne połączenie kości z powierzchnią wszczepu. Uzupełnienie może dotyczyć pojedynczych zębów jak i całego uzupełnienia.

Na czym polega wszczepienie implantu?

Implantacja przebiega w 3 etapach:

 1. Planowanie
 2. Wprowadzenie implantu
 3. Ostateczna odbudowa

Etap pierwszy – planowanie

Specjalista podczas wizyty ocenia ogólny stan zdrowia, a także przeprowadza dokładną analizę warunków w jamie ustnej, stanu uzębienia, oraz stanu tkanek miękkich. Konieczna jest diagnostyka radiologiczna, czyli wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz za pomocą tomografii komputerowej, które zobrazują stan istniejącej tkanki kostnej i pozwolą na ocenę jej ilości i jakości. Na podstawie wyników badań lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta dobiera najlepszy wariant leczenia. Właściwe zaplanowanie i wybór implantu o odpowiednich parametrach to najistotniejsze czynniki, które mają wpływ na sukces leczenia.

Etap drugi – wprowadzenie implantu.

W drugim etapie w kości szczęki lub żuchwy zostaje wytworzony otwór, w którym następnie umieszcza się implant zębowy. Zabieg trwa 30-60 minut i jest w pełni bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia. Po zabiegu pacjent otrzymuje od lekarza zalecenia odnośnie dalszego postępowania.

Etap trzeci – ostateczna odbudowa.

Na wszczepionym implancie montowana jest następnie ostateczna odbudowa np. korona porcelanowa lub ceramiczna, czy też most, których kolor możemy dopasować do naszego naturalnego uzębienia, dzięki czemu nowoczesny implant wygląda jak prawdziwy ząb pacjenta. Odbudowę protetyczną wykonuje się przeważnie w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy od zabiegu implantacji. W niektórych przypadkach możliwe jest wszczepienie implantu i założenie ostatecznej odbudowy nawet podczas jednej wizyty.

A co w przypadku bezzębia?

W przypadku całkowitego braku zębów najczęściej stosowaną metodą leczenia jest proteza całkowita. Niestety tego typu uzupełnienie osiadając na błonie śluzowej i kości powoduje stopniowy jej zanik, co w przyszłości może uniemożliwić wykonanie i użytkowanie kolejnej protezy. Rozwiązaniem tego problemu jest wykonanie protezy mocowanej za pomocą specjalnych elementów na implantach wszczepionych w kość. Problem spadania protezy i zaniku kości zostaje w ten sposób całkowicie wyeliminowany. Pełny zestaw zębów od środka podtrzymujących wargi oraz policzki, a także wystarczająca ilość kości zapobiegają zmianom w rysach twarzy, które na skutek braków w uzębieniu mogą przybierać starczy wygląd.

Co to jest sterowana regeneracja kości i kiedy się ją stosuje?

W przeszłości najczęstszym utrudnieniem przy wprowadzaniu implantu, które ograniczało lub uniemożliwiało zabieg, była zbyt mała ilość kości. Obecnie można tkankę kostną odtworzyć za pomocą nowoczesnej technologii takiej jak zabieg sterowanej regeneracji kości. Polega on na zwiększeniu jej powierzchni poprzez wprowadzenie pod błonę śluzową specjalnego materiału zastępczego. Po paru miesiącach preparat ulega przebudowanie na pełnowartościową tkankę kostną pacjenta.

Leczenie za pomocą implantów to długofalowa inwestycja w zdrowie i komfort życia.

Choroby w jamie ustnej, braki w uzębieniu lub bezzębie – jaka proteza będzie najlepsza? A może istnieje korzystniejsze rozwiązanie? Czy protezy zębowe są alternatywą dla implantów? Przeczytaj nasz wpis i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Sposoby na braki w uzębieniu

Braki w uzębieniu mogą być przyczyną wielu niedogodności na tle fizycznym oraz psychicznym. Wpływają znacząco na nasze zdrowie, komfort i zadowolenie z życia. Bez zębów wykonywanie codziennych czynności jest utrudnione – nie odczuwamy pełnej satysfakcji ze spożywania posiłków, spotkań towarzyskich i naszego wyglądu. Z utratą zęba wiążą się także liczne problemy zdrowotne m.in. zanikanie kości i obniżanie się dziąseł. Czy osoby posiadające braki w uzębieniu są skazane na funkcjonowanie w rzeczywistości pełnej wyrzeczeń i kompleksów? Nie! Dzięki nowoczesnej technologii, która jest sprzymierzeńcem stomatologii, można odzyskać radość z życia!

Jaka proteza zębowa będzie najlepsza?

Osoby posiadające braki w uzębieniu zastanawiają się jaka proteza będzie najlepsza, nie zdając sobie często sprawy z istnienia alternatywnych i bardziej skutecznych metod. Istnieją różne rodzaje protez zębowych – nowoczesne protezy elastyczne, szkieletowe, a także protezy ruchome całkowite i częściowe mające maskować braki w uzębieniu. W wielu przypadkach proteza zębowa nie rozwiązuje jednak problemów pacjenta i może być przyczyną nowych. Należy pamiętać, że protezy zębowe powinny być dobrze dopasowane i odpowiednio wykonane. Wielu pacjentów zapomina, że należy o nie odpowiednio dbać, aby uniknąć nieprzyjemnych podrażnień, a nawet zakażeń, dolegliwości bólowych i stanów zapalnych. Protezy zębowe mogą także powodować dyskomfort fizyczny i psychiczny – pacjenci żyją w strachu, że proteza przesunie się lub wypadnie. Co warto wybrać zamiast protez?

Implant zęba – alternatywa dla protezy zębowej

Rozwiązaniem problemu są implanty – zęby, które w pełni zastąpią nasze własne. Nasz wygląd i funkcjonowanie wróci do normy, dyskomfort i dolegliwości związane z brakami w uzębieniu odejdą w zapomnienie, a nasze życie nareszcie będzie pełne radości i dobrego samopoczucia. Korzyści z posiadania implantów zębów jest wiele – młodszy wygląd, pełny zdrowy uśmiech i wygoda to tylko niektóre z nich. Implanty zębów są dobrze tolerowane przez nasz organizm i jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, mogą nam towarzyszyć już zawsze.

Ile kosztuje wstawienie implantu zęba?

Wszczepienie implantu zęba to droższe rozwiązanie niż protezy zębowe – cena wynika jednak z większego zaawansowania technologicznego, materiałów wykonania oraz wykorzystania specjalistycznej wiedzy. To rozwiązanie jest jednak opłacalne. Unikamy wielu zabiegów oraz problemów zdrowotnych w przyszłości, które z czasem mogłyby narazić nas na wyższe koszty przez postępujące w jamie ustnej choroby przyczyniające się do powstawania nieodwracalnych zmian wymagających zastosowania skomplikowanych i inwazyjnych metod leczenia. Nowoczesna medycyna oferuje rozwiązania i innowacyjne techniki umożliwiające osobom, które zębów nie posiadają znacząco obniżyć koszt wstawienia implantów zębowych. Takie osoby mogą zyskać pełną odbudowę w krótszym czasie i w niższej cenie.

Implanty zębów w jeden dzień

Nowe zęby w jeden dzień? To możliwe! Pacjent podczas jednego zabiegu może przejść prawdziwą metamorfozę. Dzięki wiedzy i doświadczeniu lekarzy dentystów specjalizujących się w zabiegu, jakim jest wszczepianie implantu zęba, można uzyskać pełną odbudowę tymczasową w 24-48 godzin, by móc normalnie funkcjonować w trakcie oczekiwania na ostateczną odbudowę.

A może protezy zębowe na implantach?

Nowoczesne protezy zębowe na implantach przynoszą lepsze efekty niż inne rodzaje protez zębowych – w szczególności całkowite protezy ruchome. Dzięki stabilnemu umocowaniu protezy zębowej na dwóch implantach nie trzeba się martwić o to, że przesunie się lub wypadnie, co znacząco podnosi komfort życia.

Przyjdź do nas na konsultację jeśli interesują Cię protezy zębowe i chcesz dowiedzieć się więcej!

Wybielanie zębów w domu czy u dentysty? Jakie metody dadzą gwarancję pięknego i białego uśmiechu? Czy wybielanie zębów jest szkodliwe? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Wybielanie zębów domowymi sposobami – czy to bezpieczne?

W Internecie można znaleźć wiele porad na temat wybielania zębów domowymi sposobami. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich są skuteczne, a także bezpieczne. Eksperymenty związane z wybielaniem zębów sodą oczyszczoną i solą, węglem, wodą utlenioną lub sokiem z cytryny mogą być nie tylko ryzykowne, co bezskuteczne. Co więcej, wybielanie zębów tzw. domowymi sposobami może zagrażać naszemu zdrowiu – podrażnienie i zapalenie dziąseł, poważne uszkodzenia zębów, błony śluzowej i szkliwa, choroby w jamie ustnej i przebarwienia to tylko niektóre z możliwych negatywnych skutków wybielania zębów na własną rękę. Osoby sięgające po pasty, żele i paski wybielające w supermarketach muszą się liczyć z tym, że nie znajdą w nich produktów gwarantujących natychmiastowy, spektakularny efekt, ponieważ znajdujące się w nich składniki wybielające nie są wystarczająco silne.

Wybielanie zębów u dentysty

Jaka jest więc najlepsza alternatywa dla dostępnych w aptekach i drogeriach produktów oraz „babcinych” sposobów na biały uśmiech? Wizyta u dentysty, który odpowiednio dobierze metodę wybielania zębów do naszych potrzeb i stanu zdrowia. W najlepszych klinikach będziemy mogli wybrać wybielanie zębów metodą gabinetową lub domową (nakładkową).

Profesjonalne wybielanie zębów metodą gabinetową to jeden z najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych, które wykonuje się w gabinetach stomatologicznych i może być wykonany w trakcie jednej wizyty, która trwa od 60 do 90 minut. Wybielanie zębów tą metodą polega na wykorzystaniu najnowszej technologii, dzięki której specjalistyczny żel nałożony na zęby pacjenta zostaje aktywowany przy pomocy niebieskiego światła, które przyspiesza procesy utleniania i pozwala osiągnąć efekt pięknego, białego uśmiechu.

Wybielanie zębów metodą domową (nakładkową) umożliwia pacjentowi wykonanie zabiegu wybielania zębów w domu. Metoda ta zakłada pobranie od pacjenta wycisków w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą na wykonanie w pracowni protetycznej specjalnych, indywidualnie dla niego stworzonych nakładek. Nakładki powinny idealnie pasować i przylegać do zębów pacjenta, co jest dokładnie sprawdzane przez lekarza dentystę podczas wizyty. Pacjent otrzymuje swój własny zestaw do wybielania, w którego skład wchodzą nakładki oraz specjalny i bezpieczny żel wybielający, a także dostaje wszystkie potrzebne informacje i dokładną instrukcję dotyczącą samodzielnego wykonania zabiegu we własnym domu. Po zakończeniu wybielania zębów metodą domową pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną, aby lekarz dentysta mógł ocenić uzyskany efekt.

Ważne! Każdy pacjent zgłaszający się na wybielanie zębów powinien pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do zabiegu skontrolować stan zdrowia swoich zębów i jamy ustnej, a także wyleczyć je oraz wykonać higienizację w gabinecie stomatologicznym.

Wybielanie zębów martwych – czy to możliwe?

Nowoczesna technologia umożliwia wybielanie zębów martwych. Proces wybielania wygląda w tym przypadku trochę inaczej, gdyż specjalny preparat wybielający musi zostać umieszczony wewnątrz martwego zęba, a proces wybielania zakłada założenie pacjentowi wypełnień czasowych. Aby możliwe było wykonanie takiego zabiegu, konieczne jest prawidłowe kanałowe wyleczenie martwego zęba. Gdy proces wybielania martwego zęba się zakończy, lekarz dentysta w miejsce wypełnień czasowych zakłada wypełnienie stałe. W przypadku zabiegu, jakim jest wybielanie zębów martwych, liczba wizyt może wynosić od 2 do 4, w zależności od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i zaleceń stomatologa.

Przeciwwskazania do zabiegu

Pacjent zgłaszający się na wybielanie zębów do dentysty powinien poinformować go o stanie swojego zdrowia, ponieważ nie u każdego wykonanie zabiegu wybielania będzie w pełni bezpieczne. Jakie są więc przeciwwskazania? Najważniejsze z nich to choroby nowotworowe, paradontoza, epilepsja, cukrzyca, ciąża oraz przyjmowanie niektórych leków. Wśród schorzeń, przy których terapia wybielająca nie jest zalecana, jest także próchnica, schorzenia jamy ustnej, choroba Parkinsona, nadwrażliwość zębów, zaawansowany bruksizm, odsłonięte szyjki zębowe, a także alergie na składniki znajdujące się w preparatach wykorzystywanych podczas zabiegów wybielających.

Jak długo utrzymuje się efekt?

To, jak długo utrzymuje się efekt, zależy przede wszystkim od pacjenta. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym i białym uśmiechem należy przestrzegać zaleceń lekarza dentysty. Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na swoją dietę i wyeliminować lub ograniczyć spożywanie produktów mogących przyczyniać się do powstawania przebarwień m.in. kawy, czarnej herbaty, wina i kolorowych gazowanych napojów.

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!