KONTAKT
Lakowanie zębów – co to właściwie jest?

Lakowanie zębów – co to właściwie jest?

Wizyta u dentysty to coś, co prawdopodobnie nie kojarzy się dobrze u większości dzieci. Niemniej jednak sytuacja wygląda tak, że kontrolne wizyty są koniecznością – nawet wtedy, kiedy maluchy dobrze dbają o stan swojego uzębienia. Z drugiej strony odpowiednia troska o uzębienie to coś, co wielokrotnie sprawia ogromne kłopoty, a dzieciaki i tak nie myślą o pomocy dentysty. Potencjalne kłopoty to coś, o czym można rozmawiać bardzo długo, ale teraz skoncentrujemy się na lakowaniu.

Co oznacza lakowanie zębów?

Jednym z wielu problemów wydaje się to, że dzieci (a może i dorośli też) nie zdają sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje niesie za sobą niewłaściwa troska o higienę jamy ustnej. Lakowanie zębów to zabieg, który polega na uszczelnianiu pojawiających się zagłębień i bruzd. Prawidłowo przeprowadzone lakowanie sprawia, że powierzchnia zębów staje się gładka i umycie jamy ustnej jest prostsze. Niewłaściwe mycie zębów to idealna pożywka dla bakterii, a stąd to już prosta droga do pojawienia się próchnicy. Gdyby kogoś interesowało więcej szczegółów, warto zapoznać się z tym przeglądem epidemiologicznym http://www.przeglepidemiol.pzh.gov.pl/prochnica-wieku-rozwojowego-choroba-cywilizacyjna?lang=pl. Przegląd ten akurat poświęcony jest próchnicy wieku rozwojowego.

Przebieg lakowania

Lakowanie to złożony proces. Dentyści zobligowani są do wykonania następujących czynności:

  • oczyszczenie zębów za pomocą piaskowania,
  • osuszenie z wody ze śliny,
  • pokrywanie zębów lakierem,
  • utwardzenie poprzez zastosowanie niebieskiego światła – polimeryzacja.

W ten sposób przebiega lakowanie. Warto również wiedzieć, że podejście do dzieci może różnić się od tego, które ma miejsce w przypadku dorosłych. Świetnym przykładem piaskowanie – podczas lakowania u dzieci często wykorzystuje się pasty o owocowych smakach.

W jakim wieku lakować zęby?

Wielu rodziców może zastanawiać się nad tym, kiedy warto pomyśleć o lakowaniu zębów. Dlatego też przyjrzymy się teraz temu, jak wygląda sytuacja z lakowaniem zębów mlecznych i stałych.

Lakowanie zębów mlecznych

Profilaktyka zębów u dzieci jest istotna niczym u dorosłych. Popularne mleczaki to uzębienie tymczasowe, ale nie oznacza to tego, że troska o uzębienie jest bez znaczenia. Zaniedbane uzębienie może wpłynąć na niewyrżnięte zęby stałe! Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna mieć miejsce przed upływem pierwszego roku życia (11-12 miesiąc). Podczas pierwszej wizyty jest jednak zbyt wcześnie na lakowanie – lakowanie zazwyczaj rozpoczynane jest między 2. a 3. rokiem życia.

Poza tym w przypadku najmłodszych nie chodzi tylko o uzębienie. Dziecko ma szansę przekonać się, że dentyści nie są straszni. Kiedy pojawiają się miłe skojarzenia, łatwiej poradzić sobie w trakcie kolejnych wizyt. Zwłaszcza, że w pierwszych latach dziecka powinno być ich sporo. Kiedy zęby intensywnie rosną, wizyty kontrolne powinny mieć miejsce, co 3-4 miesiące. Ochrona zębów mlecznych także jest konieczna!

Lakowanie zębów stałych

Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w momencie wyrżnięcia pierwszego trzonowca (szóstka). Powinno do tego dojść między 5. a 8. rokiem życia. Procedurę powinno się ponawiać wraz z pojawianiem się kolejnych zębów bocznych. Najlepiej, aby wizyta odbyła się po wyrośnięciu zęba.

Lakowanie zębów u dorosłych także może mieć miejsce, ale nie obserwujemy tego zbyt często. Jest to podyktowane pieniędzmi, jak i faktem, że wiele zębów zajętych jest procesem próchniczym. Warto jednak pamiętać o tym, że częścią oferty Dental Fraternity jest profilaktyka stomatologiczna. Wszelkie szczegóły dostępne są pod tym adresem https://dentalfraternity.pl/profilaktyka/.

Lakowanie zębów – bezpieczeństwo i częstotliwość stosowania

W obecnych czas bardzo często pojawia się wiele informacji – i to nierzadko niesprawdzonych. Tym samym wielu rodziców może zastanawiać się nad tym, czy lakowanie jest w ogóle bezpieczne.

Można usłyszeć o niszczeniu szkliwa czy toksyczności laku, ale jedno i drugie to mit. Lakowanie zębów jest bezpieczne i co równie istotne, nie ma mowy o żadnych negatywnych konsekwencjach dla organizmu. Jeżeli chodzi o częstotliwość stosowania, temat jest niewątpliwie trudny. W teorii lakowanie powinno przynieść efekty na kilka lat. Nie można jednak zapomnieć o tym, że zęby mogą się ścierać czy ulegać podrażnieniom mechanicznym. Jedno i drugie skutkuje tym, że trwałość laku może się zmniejszyć. To też jeden z powodów, dla których kontrolne wizyty u dentysty są koniecznością. Pacjenci nie zawsze są w stanie odpowiednio zareagować na to, co dzieje się w jamie ustnej.

Zapobieganie próchnicy i potencjalnym problemom

Próchnica to choroba cywilizacyjna, ale mimo to wydaje się, że wielu ludzi nie ma pojęcia o tym, jak duże znaczenie ma pojawienie się tej choroby. Próchnica to po prostu siedlisko bakterii, które niekoniecznie może zostać na zębach. Możliwe jest przeniesienie się na krew pacjenta czy drogi oddechowe. Nie można więc wykluczyć, że próchnica przyniesie niezwykle poważne konsekwencje.

Istotne jest również to, że w razie lakowania ryzyko wystąpienia próchnicy zredukowane jest o 90%. To bardzo dużo, ale warto zwrócić uwagę na fakt, że nie ma całkowitej pewności. Główna metoda ochrony zębów to mycie i nitkowanie dwa razy dziennie. Ważne jest też to, że gdyby nawet pojawiły się poważne kłopoty, to nie należy się załamywać. Dental Fraternity to miejsce, w którym pracują prawdziwi profesjonaliści. Wystarczy spojrzeć na osoby, którym udało się odzyskać uśmiech w jeden dzień – wszystko opisane jest pod tym adresem https://dentalfraternity.pl/usmiech-w-jeden-dzien/.

Zabiegi przeciwpróchnicze w szkole – dobry pomysł?

Dzieci sporo czasu spędzają w szkole. Tym samym może zdarzyć się tak, że szkoła zagwarantuje jakąś pomoc dotyczącą starań o zdrowe zęby. Tego typu działania to zawsze dobry pomysł, ale oczywiście pod warunkiem, że wszystko zostanie przeprowadzone bez zarzutu. Nie zawsze jest to jednak proste, czego przykład stanowi fluoryzacja. Fluoryzacja zębów to zabieg profilaktyki zdrowotnej, który polega na systematycznym stosowaniu związków fluoru w celu zapobiegania próchnicy. Fluor to pierwiastek, który wpływa na zwiększenie odporności szkliwa czy remineralizację niewielkich uszkodzeń. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy fluoryzacja nie jest wskazana – chodzi o niewyleczone ubytki.

Poza tym wszelkie pozytywne działania to też po prostu przykład edukowania społeczeństwa. Dzieciom trzeba wiele rzeczy mówić, ale jednocześnie nie może zabraknąć właściwych wzorców. Nie może być tak, że działania kończą się na słowach. Szczególnie że troska o uzębienie to przecież zadanie, w przypadku którego wiek nie ma znaczenia. Liczy się jakość i zachowanie regularności.

Czy lakowanie zębów jest obowiązkowe?

Być może są dzieci, które zastanawiają się nad tym, czy lakowanie jest koniecznością – może nawet wątpliwości tyczą się niektórych rodziców. Prawda jest jednak taka, że absolutnie nie ma się nad czym zastanawiać. Jeżeli higiena jamy ustnej jest priorytetem, to lakowanie jest obowiązkowe.

Naturalnie zdarzają się różne sytuacje. Są choćby dzieci, które mają problemy z myciem zębów (maluchy o specjalnych potrzebach). Niemniej jednak to absolutnie nic nie zmienia. Jest wręcz dokładnie odwrotnie – takie dzieci potrzebują większej uwagi i większego wsparcia.

Stomatologia dziecięca Warszawa – skuteczność i odpowiednie podejście

To wszystko pokazuje, że w przypadku dzieci bardzo ważne jest nie tylko to, czy ktoś odpowiednio zna się na wykonywanych usługach. Istotne jest też właściwe podejście do małych pacjentów. Jeżeli szukasz stomatologii dziecięcej w Warszawie, pora zainteresować się ofertą, jaką ma Dental Fraternity. Dental Fraternity to miejsce, gdzie leczenie odbywa się z pełną wyrozumiałością dla najmłodszych. Dentyści są świadomi tego, że wizyta u dentysty może wywoływać ogromny stres i paniczny lęk. Jest to bezzasadne, ale rodzice i dentyści nie mogą myśleć w ten sposób. Najważniejsze jest przekonanie dzieci do siebie. Pokazanie, że stomatologia nie jest straszna. Najlepszym dowodem pierwsze spotkanie – jest to spotkanie adaptacyjne w formie zabawy. Już podczas takiej wizyty dziecko ma szansę dowiedzieć się wiele. Edukacja przez zabawę może być skuteczna! Poza tym trzeba pamiętać, że praca dentysty wymaga nawiązania współpracy z pacjentami. Jeżeli pacjent nie będzie spokojnie siedzieć na fotelu, do żadnego leczenia nie dojdzie.

Celowo mowa o stomatologii, bo Dental Fraternity to placówka, która może pomóc w różnych okolicznościach. Jak już na wstępie zostało powiedziane, problemy z uzębieniem to temat, o którym można by długo dyskutować. Jeżeli dzieje się coś niepokojącego lub przydałaby się wizyta kontrolna, zawsze można liczyć na fachową opiekę. Wszelkie szczegóły zostały przedstawione na stronie działalności. Gdyby jednak coś okazało się niezrozumiałe, pod tym linkiem są dane kontaktowe https://dentalfraternity.pl/kontakt/. Ponadto warto też zastanowić się nad tym, czy wizyta dziecka nie jest dobrym momentem, aby sprawdzić własne uzębienie. Wspólna wizyta byłaby fantastycznym przykładem.