Zabieg lakowania zębów trzonowych i przedtrzonowych wykonuje się w celu minimalizacji ryzyka rozwoju próchnicy. Stomatolodzy zalecają wykonanie zabiegu w szczególności w przypadku małych dzieci. Lak wypełnia naturalne bruzdy i zagłębienia, tym samym zabezpieczając powierzchnię zębów przed odkładaniem się na niej warstwy płytki nazębnej. W ten sposób można chronić zarówno zęby mleczne, jak i stałe, zmniejszając ryzyko rozwoju próchnicy. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku słabych zębów mlecznych.
Czym jest lakowanie zębów?
Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny, który ma na celu ograniczenie powstawania próchnicy. Polega na pokryciu zęba specjalnym półpłynnym lakiem. Jest to preparat na bazie żywicy, który trwale łączy się z powierzchnią szkliwa, wypełniając szczeliny i rowki.
Charakterystyka lakowania zębów
Szczeliny są bardzo podatne na gromadzenie się płytki nazębnej i cząstek pokarmu. Szczeliny te są często bardzo wąskie, co uniemożliwia dotarcie do nich włosia szczoteczki i utrudnia dokładne oczyszczenie zębów. Wygładzenie ich powierzchni za pomocą lakieru sprzyja więc dobrej higienie jamy ustnej. Jest to bardzo ważne, gdyż próchnica dotyka już większość dzieci w Polsce – tylko co piąty pięciolatek jest wolny od próchnicy.
W jakim wieku lakować zęby?
Jak najwcześniej. Lakowanie u dzieci sprawdza się najlepiej dlatego zabieg ten warto wykonać tuż po pojawieniu się pierwszych stałych zębów trzonowych. Kolejne pojawiające się zęby należy lakować przy kolejnych wizytach nie czekając aż pojawią się wszystkie.
Lakiem można pokryć już pierwsze zęby mleczne u dzieci w wieku 2-3 lat. Najlepsze efekty przynosi lakowanie zębów stałych u pacjentów pomiędzy 7 a 9 rokiem życia. U starszych dzieci, w wieku do 13 lat, lakuje się „siódemki”. W lakowaniu istotna jest również regularna kontrola stanu laku – wytarte elementy i odsłonięte bruzdy należy zalakować ponownie.
W tym wieku trudno jest wyegzekwować od dziecka wysoki i stały poziom higieny jamy ustnej. Nie pomagają również nawyki żywieniowe promowane w reklamach, czy też asortyment sklepów szkolnych. Lakowanie może się więc okazać inwestycją na lata, która zmniejszy ryzyko występowania próchnicy, obniżając ryzyko poważnych chorób jamy ustnej.
Czy lakowanie zębów jest obowiązkowe?
Pokrywanie szkliwa światłoutwardzalnym lakiem jest, a przynajmniej powinno być, rutynowym zabiegiem, który towarzyszy wyrzynaniu się zębów u dziecka. Lakowanie należy wykonać niezwłocznie po pojawieniu się każdego nowego zęba. Optymalne jest przeprowadzenie zabiegu, zanim wystąpią jakiekolwiek zmiany na powierzchni szkliwa i w głębszych tkankach zęba. Jest to szczególnie zalecane w następujących przypadkach:
- próchnica zębów mlecznych – jeżeli u dziecka rozwinęła się próchnica zębów mlecznych, należy szczególnie chronić stałe zęby trzonowe: lakowanie pozwala uniknąć przeniesienia próchnicy z mleczaków na stałe uzębienie,
- powierzchowna próchnica i nadżerki – lak jest przydatny w pokrywaniu punktowych, powierzchownych ognisk próchnicy oraz drobnych nadżerek szkliwa na zębach mlecznych i stałych – kompozytowa ochrona powstrzymuje dalszą destrukcję naturalnej tkanki zębów,
- głębokie bruzdy na powierzchni zębów – jeżeli świeżo wyrżnięte zęby mają szczególnie głębokie i wąskie bruzdy, zagłębienia czy otwory anatomiczne, to należy je zabezpieczyć lakiem,
- dzieci o specjalnych potrzebach – lakowanie jest konieczną profilaktyką próchnicy u dzieci ze specjalnymi potrzebami, np. tych, które mają ograniczoną mobilność, niedostatecznie rozwinięte zdolności manualne lub z innych powodów nie są w stanie dokładnie i regularnie wykonywać zabiegów higienicznych w jamie ustnej.
Fluoryzacja – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do lakierowania zębów są niewyleczone ubytki. Lakierem można pokryć jedynie odpowiednio przygotowane zęby, zdrowe i profesjonalnie wyczyszczone za pomocą skalingu i piaskowania.
Koszt lakowania zębów
Lakowanie zębów to niedrogi zabieg, jednak jego cena zależy m.in. od tego, w jakim gabinecie jest wykonywany. Duży wpływ na nią ma więc lokalizacja, czyli to, czy lakowanie przeprowadza dentysta w Warszawie, czy innym większym lub mniejszym mieście. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kształtują się ceny w naszym gabinecie, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty.
Pozostałe zabiegi przeciwpróchnicze
- Lakierowanie zębów
Lakierowanie zębów u dzieci, nazywane także fluoryzacją, to zabieg profilaktyczny wykonywany przez stomatologa w gabinecie dentystycznym. Polega na nałożeniu na powierzchnię zębów lakieru z dużą zawartością fluoru, który następnie zasycha, stopniowo uwalniając zawarty w nim związek. To zabezpiecza zęby i je wzmacnia.