fbpx

Leczenie kanałowe

Endodoncja potocznie nazywana jest leczeniem kanałowym. Dla większości osób, pojęcie to sięga najdalej w głąb zęba. W leczeniu endodontycznym zainfekowana tkanka zostaje usunięta z kanału, a następnie zastąpiona plastycznym materiałem. Jeżeli ząb jest zakwalifikowany przez lekarza do leczenia kanałowego, oznacza to, że bakterie próchnicy przedostały się do korzeni zęba. Pokonały szkliwo, zębinę i dostały się do unerwionej miazgi zęba, która jest połączona z krwioobiegiem całego organizmu. Ta sytuacja, niebezpieczna dla zęba i negatywnie wpływająca na stawy oraz serce, nerki i inne narzady, wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.

Leczenie kanałowe jest niezbędne w momencie, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi. Przyczyny takiego stanu moga być różne: głębokie ubytki próchnicowe, duże wypełnienia, urazy zębów.

Nowoczesne sprzęty, którymi dysponujemy m. in. mikroskop operacyjny, skaler endodontyczny i radiografia cyfrowa, umożliwiają skuteczne leczenie na jednej wizycie.

Etapy leczenia endodontycznego (kanałowego):

  • Diagnoza – po wykonaniu zdjęcia RTG określa się liczbę kanałów.
  • Oczyszczenie korony zęba – ząb zostaje oczyszczony z bakterii próchnicy, a ścianki zęba opracowane są w sposób umożliwiający łatwy dostęp do wszystkich kanałów korzeni.
  • Oczyszczenie zakażonych kanałów – zainfekowana miazga jest oczyszczona ze wszystkich kanałów. Następnie wykonywana jest dezynfekcja chemiczna, która ma na celu doczyszczenie kanałów z pozostałości bakterii, które nie zostały usunięte mechanicznie.
  • Wypełnienie oczyszczonych kanałów– w korzeniach puste kanały zostają wypełnione specjalnym preparatem, który zapewnia szczelną barierę przed ponownym przeniknięciem bakterii.
  • Ostatnim etapem leczenia zęba jest odtworzenie jego anatomicznych kształtów.

Kiedy potrzebne jest leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne jest konieczne nie tylko po to, by zachować ząb lub jego korzeń, ale też, by zapobiegać przewlekłym i ukrytym stanom zapalnym wpływającym na ogólny stan zdrowia. W leczeniu endodontycznym bardzo ważne jest ułożenie korzeni zęba. Jeśli są one mocno zakrzywione lekarz endodonta ma sporo trudności z całkowitym oczyszczeniem kanału pomimo użycia najwyższej jakości sprzętu. Czas potrzebny do leczenia kanałowego to zwykle 2 godziny (jeśli ząb ma mniej kanałów ok 1,5 h). Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Mikroskop zabiegowy

Podczas leczenia kanałowego lekarze korzystają z mikroskopu zabiegowego, który jest nieocenionym urządzeniem, ponieważ pozwala to na najdokładniejsze oczyszczenie korzeni zęba z bakterii. Widzenie w powiększeniu jakie zapewnia mikroskop, umożliwia bardzo precyzyjną pracę w niewielkim polu zabiegowym np. o wielkości 1mm.

Pozwala to w zakresie tego leczenia na:

  • odnalezienie i leczenie głównych oraz dodatkowych kanałów korzeniowych zęba wraz z ich rozgałęzieniami, które w tradycyjnym leczeniu często są niewidoczne dla lekarza,
  • usunięciu z kanału złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych, wkładów koronowo-korzeniowych, twardych cementów wypełniających kanał,
  • udrożnieniu bardzo wąskich kanałów korzeniowych,
  • wykonaniu skutecznego leczenia w przypadkach o bardzo skomplikowanej i rzadko występującej anatomii systemu kanałów korzeniowych,
  • leczeniu resorpcji korzeni zębów – schorzenie prowadzące do utraty twardych tkanek zęba, a także kości wyrostka zębodołowego. Może ona wystąpić na skutek oddziaływania zarówno czynników patologicznych, jak i tych wynikających z fizjologii. Proces ten jest niezwykle szkodliwy i może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych zmian takich jak zanik zębiny, cementu, a nawet otaczającej kości.
Umów się na wizytę

W klinice Dental Fraternity leczeniem kanałowym zajmują się:

Proszę wybrać oddział

DENTAL FRATERNITY OCHOTA – MOCHNACKIEGO 10

Adres: ul. Mochnackiego 10, 02-042 Warszawa
Telefon: 22 789 93 10
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY CENTRUM –
JANA PAWŁA II 26

Al. Jana Pawła II 26, 00-133 Warszawa
Telefon: 22 620 55 88
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY ŚRÓDMIEŚCIE – SENATORSKA 20

Adres: Senatorska 20, 00-095 Warszawa
Telefon: 22 827 84 07
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY BEMOWO –
Wrocławska 21

dres: ul. Wrocławska 21, 01-494 Warszawa
Telefon: 22 861 04 40
Email: [email protected]

zostań naszym
klientem

Skontaktuj
się z nami

Umów się na wizytę