Należy pamiętać, że początek paradontozy zwykle przebiega bezobjawowo.
Jednakże ważne jest, aby zwracać uwagę na takie objawy jak: nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, zmiana smaku – nieprzyjemny posmak, lekki ból oraz krwawienie dziąseł – szczególnie podczas szczotkowania, stan zapalny, zaczerwienienie dziąseł, obniżenie dziąseł, nadmierne gromadzenie się płytki nazębnej, zwiększona ruchliwość zębów.W celu leczenia paradontozy wskazany jest instruktaż prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej oraz usunięcie czynników drażniących. We wczesnym stadium paradontozy, zalecane jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego (zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienistki), jak również stosowanie past i płynów przeznaczonych do higieny jamy ustnej dla zębów wrażliwych – indywidualnie dobranych przez lekarza lub higienistkę. Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego (antybiotykoterapia).Jeżeli paradontoza jest w stopniu dalece zaawansowanym, a kości znacznie zniszczone, potrzebna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Zabiegi wykonywane w celu leczenia zaawansowanej paradontozy to m.in. kiretaż, gingiwektomia, a bardziej zaawansowanymi są operacje płatowe. Oprócz zabiegów na korzeniach i kieszonkach dziąseł, wykonywane są również korekty chirurgiczne dziąsła, kości oraz stosowane są preparaty, które pozwalają na regenerację utraconej kości oraz tkanek przyzębia.
Kiretaż
Kiretaż jest zabiegiem, który polega na bardzo dokładnym usunięciu z kieszonek przyzębnych kamienia nazębnego, który gromadzi się w kieszonkach na skutek niedokładnej higieny jamy ustnej. Nawarstwiający się kamień wnika w szczelinę pomiędzy dziąsłem, a zębem, co prowadzi do powiększania się szczeliny, co z kolei prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Kiretaż można wykonać na dwa sposoby – zamknięty lub otwarty, w zależności od tego, jak głębokie są kieszonki, w których zalega kamień nazębny. Kiretaż zamknięty jest wykonywany w przypadku, gdy kieszonki nie są bardzo głębokie (do ok. 5 mm). Usunięte są wtedy złogi poddziąsłowe bez konieczności chirurgicznego odsłonięcia korzenia. Kiretaż otwarty wiąże się z koniecznością chirurgicznego odsłonięcia korzenia. Oba zabiegi, zarówno kiretaż zamknięty, jak i otwarty, są wykonywane w znieczuleniu miejscowym.
Gingiwektomia
Gingiwektomia, zwana również gingiwoplastyką, czy plastyką dziąsła jest zabiegiem wykonywanym, gdy dziąsła nie są symetryczne, nachodzą zbytnio na zęby lub mają nieodpowiedni kształt. Jest to usuwanie nadmiaru dziąseł lub nadawanie im pożądanego kształtu. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Operacje płatowe są wykonywane, gdy stan paradontozy jest znacznie zaawansowany i konieczne jest usunięcie zapalnie zmienionej tkanki. Taki zabieg polega na chirurgicznym odsłonięciu dziąsła w okolicy zmiany zapalnej – ma to na celu odsłonięcie korzeni oraz kości wyrostka zębodołowego. Ułatwi to dostęp do ogniska zapalnego. Jeśli podczas wykonywanego zabiegu okaże się, że ubytek kostny jest znaczny, istnieje możliwość sterowanej regeneracji kości, czyli uzupełnienie go odpowiednimi materiałami kościozastępczymi. Zabiegi płatowe wykonywane są w miejscowym znieczuleniu, a po ich wykonaniu miejsce operowane zostaje zaopatrzone szwami.