Leczenie retencyjne
Zdjęcie aparatu ortodontycznego... i co dalej?
Zachowaj piękny uśmiech na długo – poznaj zalety retencji!
Retencja po ortodoncji w Dental Fraternity
Ciesz się efektami leczenia ortodontycznego przez długi czas i nie pozwól, by wada zgryzu zaczęła się odnawiać. Leczenie retencyjne w Dental Fraternity stabilizuje ustawienie zębów i zgryzu dzięki indywidualnie dobranej profilaktyce.
PROFILAKTYKA NAWROTU WAD ZGRYZU
Wyeliminowanie bólu, wad zgryzu, wymowy, opóźnienie procesów starzenia twarzy, łatwiejsze utrzymanie higieny jamy ustnej. Zachowaj efekty leczenia ortodontycznego po jego głównym etapie.
Leczenie retencyjne w Dental Fraternity to gwarancja pięknego uśmiechu i zdrowego zgryzu na długie lata. Stabilizuje ustawienie zębów i zabezpiecza przed nawrotem wady. Aparat retencyjny jest dopasowany do rodzaju wady oraz preferencji i wieku pacjenta. Poznaj rodzaje leczenia i typy aparatów: stałych i ruchomych.
Zalety rozwiązania
aparat dostosowany do pacjenta; komfort noszenia; utrzymanie efektów leczenia
RETENCJA PRZY POMOCY SZYNY KLEJONEJ – APARAT STAŁY
Szyna klejona ma postać cienkiego drucika przymocowanego do zębów od strony wewnętrznej. Spoiwem jest klej lub materiał kompozytowy. Najczęściej spotyka się szyny umieszczone na siekaczach, a ich rozpiętość sięga od kła do kła. Utrzymuje optymalne ustawienie i pozycję zębów.
Zalety rozwiązania
największa skuteczność w utrzymaniu efektów leczenia; dyskretne ułożenie w jamie ustnej; pacjent nie musi pamiętać o zakładaniu i zdejmowaniu aparatu
RETENCJA PRZY POMOCY PŁYTKI TERMOFORMOWALNEJ – APARAT RUCHOMY
Płytki termoformowalne są najczęściej wybieranym przez Pacjentów rozwiązaniem. Mają postać transparentnej szyny, której kształt powstaje na podstawie wycisku zębów i utrzymuje ich uzyskaną pozycję. Nie posiadają elementów metalowych. W przypadku stosowania wypełnień zębów i plomb, trzeba wykonać nową wersję płytki. Utrzymują optymalne ustawienie zębów, zachowują kształt zgryzu.
Zalety rozwiązania
słabo widoczna; wysoki komfort noszenia; ułatwiona higiena jamy ustnej; ułatwione spożywanie posiłków
RETENCJA PRZY POMOCY PŁYTKI HAWLEYA – APARAT RUCHOMY
Płytka Hawleya to aparat ruchomy składający się z części podniebiennej oraz metalowych klamerek otaczających zęby. Nie posiada elementów czynnych takich jak śruby czy klamry. Najczęściej zakładana przez Pacjentów na noc. Utrzymuje optymalne ustawienie i pozycję zębów.
Zalety rozwiązania
umożliwia leczenie zębów w trakcie noszenia, gdyż nie obejmuje ich koron; wysoki komfort noszenia; ułatwiona higiena jamy ustnej; ułatwione spożywanie posiłków; zalecana dla pacjentów rosnących
Wybierz klinikę i poznaj
najlepszych stomatologów w Warszawie
FAQ
Jak kształtują się ceny wyżej wymienionych usług?
O kosztach leczenia (retencji) informuje lekarz ortodonta podczas pierwszej wizyty. Ceny uzależnione są od indywidualnego doboru retencji i zaczynają się od 500 zł.
Jaką retencję wybrać?
Tę decyzję należy podjąć po konsultacji z lekarzem ortodontą. Dopasuje on rodzaj retencji biorąc pod uwagę kluczowe czynniki:
- Rodzaj wyleczonej wady zgryzu,
- Długość leczenia,
- Styl życia pacjenta,
- Ogólny stan zdrowia i alergie.
Dlaczego tak ważna jest retencja po leczeniu ortodontycznym?
Leczenie retencyjne to inaczej profilaktyka nawrotu wad zgryzu. Pozwala zachować efekty leczenia ortodontycznego na długi czas. Utrzymuje optymalne ustawienie i pozycję zębów, dzięki czemu pacjent nie musi się obawiać powrotu dolegliwości występujących przed pierwszym założeniem aparatu.
Jakie są rodzaje retencji?
Retencja jest możliwa dzięki dwóm typom aparatów: stałym i ruchomym. Ich rodzaj indywidualnie dobiera Lekarz biorąc pod uwagę kluczowe czynniki:
- Rodzaj wyleczonej wady zgryzu,
- Długość leczenia,
- Styl życia pacjenta,
- Ogólny stan zdrowia i alergie.
Aparat stały:
Szyna klejona - specjalny drut który ortodonta przykleja po wewnętrznej stronie zębów.
Aparaty ruchome:
Płytka termoformowalna – transparentny aparat ruchomy w postaci szyny
Płytka Havleya - to akrylowy, ruchomy aparat składający się z części podniebiennej i metalowych klamer
Jak dbać o retencję?
Aparaty ruchome należy systematycznie czyścić wg zaleceń lekarza i producenta. Pacjenci posiadający aparat stały powinni w dalszym ciągu korzystać z akcesoriów specjalistycznych: szczoteczek ortodontycznych, szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych i nici dentystycznych.
Czy retencja prostuje zęby?
Aparat retencyjny nie prostuje zębów, a jedynie utrzymuje ich prawidłowe ułożenie i pozycję.