Licówki Warszawa
Zdrowe zęby nie zawsze są powodem zadowolenia, bowiem natura wyposaża nas w różne niedoskonałości, jak nierówne jedynki czy zbyt duże szpary między nimi. Do nieatrakcyjnego wyglądu, który powstrzymuje nas od szerokiego uśmiechu, często przyczyniamy się też sami, pijąc duże ilości kawy, herbaty i kolorowych napojów. Widoczne przebarwienia są niemożliwe do usunięcia nawet przy perfekcyjnie przestrzeganych zasadach higieny. Jeśli jeden z takich problemów jest również Twoim udziałem, proponujemy Ci doskonałe rozwiązanie, jakim są licówki.
Czym są licówki i jakie mają zalety?
Licówki to niewielkie, cienkie płatki z trwałych materiałów stomatologicznych. Wykonane w dowolnym kształcie stanowią odtworzenie wymarzonej, idealnej formy zęba, a po naklejeniu na jego powierzchnię maskują wypełnienia, przebarwienia i inne niedoskonałości. Dzięki możliwości stworzenia dowolnej wielkości i kształtów licówek pozwalają one na zmianę wyglądu pojedynczego zęba i dopasowanie go do kształtu, wielkości i koloru wszystkich pozostałych. Efektem takiej korekty jest uzyskanie efektu idealnie równych i jednakowo wybarwionych zębów.
Licówki umożliwiają:
- perfekcyjne zamaskowanie wszelkich niedoskonałości, w tym przebarwień, nierówności i kontrastujących z powierzchnią zęba wypełnień,
- zmianę kształtu, proporcji i wielkości zębów oraz dostosowanie ich do całego układu szczęki,
- likwidację nieestetycznych przestrzeni między zębami,
- poprawę estetyki uśmiechu,
- nadanie mu idealnego, wymarzonego wyglądu.
Naklejanie licówek wymaga tylko niewielkiej ingerencji w tkankę zęba, a efekt uzyskiwany jest w bardzo krótkim czasie.
Licówki kompozytowe czy porcelanowe?
Licówki kompozytowe
Licówki wykonywane są z dwóch rodzajów materiałów stomatologicznych, różniących się ceną, ale również trwałością. Tańsze licówki kompozytowe to gwarancja pięknego wyglądu zębów oraz znacznej poprawy estetyki uśmiechu, ale też nieco mniejsza trwałość takiego zabiegu. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiej naprawy ewentualnych uszkodzeń, natomiast do wad można zaliczyć: podatność na odpryski, ścieranie i przebarwienia. Jeśli zależy Ci na szybkiej zmianie wyglądu, a chwilowo nie dysponujesz nadmiarem środków, licówki kompozytowe pozwolą Ci spełnić marzenia.
Licówki porcelanowe
Alternatywą dla kompozytu są wyjątkowo trwałe i długowieczne licówki porcelanowe. Choć ich koszt jest większy niż koszt licówek wykonanych z kompozytu – raz wykonane pozostaną z Tobą przez długie lata, gwarantując Ci piękny uśmiech w każdej sytuacji i okoliczności. Ich niewątpliwą zaleta jest bardzo wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, dlatego sporadycznie ulegają one uszkodzeniom mechanicznym i nie mają skłonności do przebarwień. Są też biokompatybilne z tkankami w jamie ustnej, a cechami fizycznymi i wyglądem w znacznym stopniu przypominają naturalne uzębienie.
Kiedy i w jakim zakresie zalecane są licówki?
Korygowanie uśmiechu za pomocą licówek stosowane jest wyłącznie w odniesieniu do przednich zębów, w odcinku ograniczonym trójkami lub czwórkami. W dalszych rejonach wykorzystywane są korony lub inne formy pośrednie, które wymagają większej ingerencji w tkanki i często znacznego oszlifowania zęba. Licówki nakładane są jedynie na jego przednią ściankę, bez naruszania powierzchni żującej. Zabieg ich naklejania wymaga jedynie zeszlifowania cienkiej warstwy szkliwa, grubością odpowiadającej nakładce. W niektórych sytuacjach ingerencja jest też całkowicie zbędna. Taka sytuacja występuje wówczas, gdy zabieg ma za zadanie pogrubienie zbyt delikatnego zęba lub też jego poszerzenie.
Poza wieloma zaletami licówek jedną z ważniejszych jest bardzo duże upodobnienie do naturalnej struktury kostnej, dzięki czemu nakładki nie są widoczne i idealnie integrują się z pozostałym uzębieniem. Możliwe jest perfekcyjne dopasowanie wybarwienia do naturalnego koloru zębów, a także dopasowanie ich faktury. Dzięki specjalnie opracowanej technice łączenia niewidoczne są również przejścia pomiędzy licówką, a naturalnym zębem. Szczególnie dobre efekty w tym zakresie pozwalają uzyskać licówki porcelanowe. Doskonała spójność brzeżna nie tylko wpływa na estetykę, ale również eliminuje ryzyko rozwijania się bakterii próchniczych w szczelinach. Dodatkową ochronę zdrowia zapewnia tez stosowanie do naklejania licówek specjalnych cementów z dodatkami antybakteryjnymi lub bakteriostatycznymi.
Kto powinien unikać licówek?
Jak w przypadku większości zabiegów stomatologicznych, które wymagają interwencji w strukturę zęba, tak i w przypadku licówek nie każdy może skorzystać z tej opcji korygowania uśmiechu. Przeciwwskazania do wykonania licówek to:
- bardzo cienka warstwa szkliwa,
- ząb leczony endodontycznie,
- choroby dziąseł i przyzębia,
- bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami,
- parafunkcje zgryzowe i zwarciowe, których efektem są złe nawyki, jak zgrzytanie zębami, silne zagryzanie, obgryzanie paznokci itp.
Jak przebiega zakładanie licówek w naszym gabinecie?
Licówki kompozytowe lub porcelanowe wykonujemy profesjonalnie również w naszym gabinecie stomatologicznym, który przyjmuje pacjentów na terenie dzielnic Ochota – Warszawa. Wykonanie całego procesu naklejania licówek wymaga od 2 do 4 wizyt u naszego stomatologa. O czasie wykonania zabiegu oraz jego cenie decydują takie czynniki, jak liczba zakładanych licówek, ich rodzaj, sposób wykonania oraz korzystanie z produktów gotowych lub wykonywanych na zamówienie.
PIERWSZA WIZYTA
Niezbędna jest do przeprowadzenia badania, określenia Twoich oczekiwań co do ostatecznego efektu oraz ustalenia ewentualnych przeciwwskazań. Jeśli zęby wymagają leczenia lub wybielania czas realizacji wydłuży się o wizyty niezbędne do przeprowadzenia dodatkowych zabiegów. Jeśli zęby są zdrowe podczas pierwszego spotkania stomatolog pobiera wyciski oraz wykonuje symulację nowego wyglądu, z uwzględnieniem kolorystyki i kształtu licówek. Po Twojej akceptacji projektu wykonywana jest tzw. makieta nowego uśmiechu.
DRUGA WIZYTA
To „przymiarka” nowych zębów. Polega ona na nałożeniu wykonanej makiety bez szlifowania. Nosząc je kilka dni możesz określić ich komfort i poziom satysfakcji z nowego wyglądu. Jeśli zostaną zgłoszone jakiekolwiek uwagi, podczas kolejnej wizyty lekarz dokonuje poprawek.
TRZECIA WIZYTA
Następuje po zaakceptowaniu przez Ciebie makiety. Podczas tego spotkania stomatolog w znieczuleniu miejscowym oszlifuje delikatnie Twoje naturalne zęby lub wykona zmatowienie szkliwa, a następnie pobierze wyciski oszlifowanych zębów. Będą one podstawą do wykonania właściwych licówek. Do momentu ich naklejenia lekarz umieszcza na zębach licówki tymczasowe.
CZWARTA WIZYTA
Następuje po około 10-15 dniach. W gabinecie zostaną usunięte licówki tymczasowe. Lekarz dobierze kolor cementu i naklei właściwe nakładki. Cement utrwalany jest za pomocą specjalnej lampy. Ostatnim etapem zabiegu jest usuwanie nadmiaru cementu i polerowanie powierzchni zęba i miejsc połączeń.
Zalecenia po zabiegu
Licówki mocowane są na wiele lat, jednak w kilkanaście godzin po zabiegu pozostają jeszcze wrażliwe na czynniki zewnętrzne. W tym czasie wskazane jest unikanie napojów barwiących, jak kawa, herbata czy soki owocowe oraz jedzenie twardych pokarmów.
Pielęgnacja licówek nie różni się od pielęgnacji stałych zębów. Wskazane jest mycie pastą z fluorem 2 razy dziennie, za pomocą miękkiej szczoteczki, a także płukanie płynami antybakteryjnymi i używanie nici dentystycznej. Efekt poprawi też okresowe usuwanie kamienia nazębnego oraz systematyczne kontrole zębów w gabinecie.