Problemy stomatologiczne potrafią znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie, niezależnie od wieku. Nie tylko wpływają na prezencję uśmiechu, ale również mogą skutkować koniecznością długiego oraz uciążliwego leczenia. Często poruszany temat stanowi okluzja, czyli zaburzona relacja pomiędzy górnymi i dolnymi zębami. Choroba ta polega na nieprawidłowym stykaniu się powierzchni zębowych, mogącym wywołać nieprzyjemne konsekwencje w perspektywie długoterminowej.
Okluzja – objawy
Skąd wiadomo, że ma się do czynienia z chorobą okluzyjną? Otóż dla omawianego schorzenia występują pewne charakterystyczne symptomy, wyraźnie sugerujące diagnozę. Przede wszystkim pacjenci uskarżają się na nieprzyjemne uczucie przeskakiwania żuchwy, słyszalne trzaski w stawach skroniowo – żuchwowych, zgrzytanie zębów, widoczne wychylenie szczęki w nienaturalny sposób do przodu, czy też stałe napięcie mięśni twarzowych.
Jak widać, ta przypadłość wywołuje dosyć charakterystyczny komplet objawów. Jeżeli rozpozna się okluzję wystarczająco szybko, istnieje spora szansa na efektywne skorygowanie zgryzu i tym samym ograniczenie potencjalnych powikłań. Z tego powodu warto zdecydować się na metamorfozę uśmiechu. Nasi specjaliści doskonale zadbają, aby cała procedura przebiegła szybko i sprawnie, a efekt końcowy spełnił wszystkie oczekiwania. Zatrudniamy bowiem świetnych fachowców, mogących pochwalić się nie tylko ogromną wiedzą z dziedziny stomatologii, ale również bogatym doświadczeniem, wynikającym z pracy przy różnorodnych przypadkach. Okluzja może bowiem przebiegać u każdego pacjenta w nieco inny sposób, co utrudnia jej rozpoznanie oraz wymusza ustalenie indywidualnego planu leczenia.
Jakie są przyczyny i skutki choroby okluzyjnej?
Najczęstsza przyczyna okluzji to stres. Prowadzi on bowiem do przesadnego zaciskania zębów oraz stałego utrzymywania mięśni twarzowych w stanie nadmiernego napięcia. Chorobę mogą również wywoływać różnorodne wady zgryzu, dlatego ich jak najwcześniejsza korekta stanowi doskonałe rozwiązanie. Jesteśmy w stanie zaoferować kompleksowe leczenie ortodontyczne, prowadzące nie tylko do poprawy komfortu życia, ale również skutkujące znacznie piękniejszym uśmiechem. Kwestie estetyczne są bowiem niesamowicie istotne, zwłaszcza dla dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatków.
Warto oczywiście zaznaczyć, że wszelkie nieprawidłowości w obszarze zgryzu mogą pojawiać się nie tylko w trakcie procesu dorastania. Niekiedy ma się z nimi do czynienia w wyniku wyrośnięcia ósemek, zwanych potocznie zębami mądrości. Należy więc pozostawać w stałym kontakcie ze stomatologiem, ponieważ ich nieprawidłowy rozwój często skutkuje koniecznością usunięcia. Jeżeli zrobi się to w odpowiednim momencie, da się uniknąć dalszych komplikacji.
Należy również zwrócić uwagę na fakt, aby wszystkie posiadane plomby zostały odpowiednio umieszczone oraz starannie wyszlifowane, co pozwoli uniknąć potencjalnego powstania wady zgryzu. Nawet tak niewielka rzecz jak regularne obgryzanie paznokci potrafi znacząco wpłynąć na wygląd i stan zębów. Z tego powodu wskazuje się na konieczność regularnych przeglądów dentystycznych, zalecanych przeważnie raz w roku. U niektórych pacjentów wizyty muszą odbywać się częściej, chociażby ze względu na obecność implantów zębowych, czy też różnorodnych schorzeń w obrębie jamy ustnej.
Skutki choroby okluzyjnej
Dostatecznie długo ignorowana choroba okluzyjna potrafi nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jej najczęstsze skutki to ścieranie się zębów oraz powstawanie ubytków klinowych, zwanych również przydziąsłowymi. Prowadzi do znacznego osłabienia ogólnej kondycji zęba, przez co staje się on o wiele bardziej podatny na dalsze uszkodzenia oraz pojawienie się próchnicy. Skutkuje to finalnie dosyć kosztownym leczeniem stomatologicznym w przyszłości, w zależności od stopnia i rodzaju ubytków.
Okluzja przyczynia się również do pojawienia się recesji. Termin ten oznacza odsłonięcie korzeni, spowodowane nadmiernym odsunięciem się dziąseł od zębów. Powoduje tym samym przykre dolegliwości bólowe oraz znaczną nadwrażliwość, zwłaszcza na zimne i gorące pokarmy. Finalnie potrafi doprowadzić do utraty części uzębienia.
Przy chorobie okluzyjnej występują również dokuczliwe bóle żuchwy, a niekiedy nawet przewlekły ból głowy, często mylony z migreną przez lekarzy pierwszego kontaktu. Jeżeli zauważy się u siebie któryś z wymienionych symptomów, warto skontaktować się z nami jak najszybciej, aby zatrzymać niekorzystne zmiany na stosunkowo wczesnym etapie i uniknąć pojawienia się powikłań.
Jak leczyć okluzję?
Istnieje wiele interesujących sposobów postępowania, umożliwiających skuteczne leczenie choroby okluzyjnej. Dobranie konkretnej i przede wszystkim skutecznej metody zależy od lekarza dentysty, opierającego się w trakcie procesu decyzyjnego na stanie zdrowia określonego pacjenta, stopniu zaawansowania schorzenia oraz na swoim doświadczeniu i wiedzy. Najczęściej dąży się do wyrównania zgryzu, co oznacza doprowadzenie do prawidłowego ułożenia zębów górnych i dolnych względem siebie. Dzięki temu staw skroniowo – żuchwowy ulegnie stosownej kalibracji, a uczucia przeskakiwania szczęki i zgrzytania znikną. Istnieje na to kilka sposobów. Mowa tutaj konkretnie o:
- rekonstrukcji zębów,
- stosownym zabiegu chirurgicznym,
- wyrównaniu zgryzu przy użyciu odpowiedniego aparatu ortodontycznego.
Każda metoda posiada zarówno mocne strony, jak i wady – warto więc przemyśleć swoje potrzeby oraz preferencje przed dokonaniem ostatecznej decyzji. Kluczową kwestię stanowi również posiadany budżet. Pomiędzy przedstawionymi rozwiązaniami istnieje bowiem dosyć spory rozstrzał cenowy. Odróżnia je ponadto czas, którego potrzeba do dokonania całkowitej korekty.
Jeżeli mowa o konieczności wdrożenia leczenia chirurgicznego, przy leczeniu choroby okluzyjnej stosuje się często ekwilibrację. Polega ona na delikatnym zeszlifowaniu zębów w celu uzyskania równomiernego ułożenia oraz wyeliminowania przedwczesnych kontaktów. Wskazana metoda nie sprawdzi się jednak w każdym przypadku. O prawidłowym zgryzie można dowiedzieć się nieco więcej za pośrednictwem witryny internetowej https://pl.wikipedia.org/wiki/Zgryz.
Niechirurgiczne leczenie okluzji
Nie w każdym przypadku pojawia się konieczność leczenia chirurgicznego. Z pewnością ucieszy to pacjentów, którzy obawiają się jakiejkolwiek ingerencji chirurgicznej albo nie kwalifikują się do zastosowania znieczulenia z różnych względów. Nasi lekarze są w stanie zaproponować alternatywne, mniej inwazyjne terapie, oczywiście jeżeli sytuacja na to pozwala.
Mowa tutaj przede wszystkim o wdrożeniu regularnych ćwiczeń mięśni oraz żuchwy. Trzeba pamiętać o robieniu ich kilka razy dziennie, wykonując kilkanaście powtórzeń, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zachowanie ścisłej systematyczności potrafi przynieść ogromną ulgę i to w stosunkowo krótkim czasie od postawienia stosownej diagnozy. Nie każda okluzja jest jednak możliwa do zniwelowania we wskazany sposób. Niekiedy bowiem stan jest aż tak poważny, że pomoże jedynie zabieg chirurgiczny. Z tego powodu należy umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym jak najszybciej, jeżeli zauważy się u siebie jakieś niepokojące symptomy.
Czym grozi nieleczona choroba okluzyjna?
Nieleczona, zaniedbana okluzja potrafi skutkować zmianami w stawach skroniowo-żuchwowych. Taki stan charakteryzują przewlekłe dolegliwości bólowe oraz dokuczliwe zjawiska akustyczne. Chorzy opisują je jako trzeszczenia oraz przeskakiwania. Symptomy pogłębiają się z czasem, prowadząc do coraz większych zwyrodnień. Finalnie może dojść do pojawienia się mdłości, zawrotów głowy, a także przewlekłej bezsenności. Nocne zgrzytanie zębami i codzienny ból głowy potrafią znacząco uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, a niekiedy nawet uniemożliwić wykonywanie rutynowych obowiązków.
Okluzja może również poskutkować nagminnym pękaniem mostów protetycznych oraz koron. Ich wielokrotne zakładanie bez większych efektów niekoniecznie oznacza więc brak dostatecznych umiejętności lekarza dentysty. Mięśnie pacjenta niszczą pracę protetyczną, co pociąga za sobą rosnące koszty leczenia, bo przecież ubytki trzeba na nowo wypełnić. Finalnie zęby stają się coraz bardziej zniszczone i osłabione, a nawet zaczynają wypadać. Wtedy konieczny okazuje się kosztowny zabieg wstawienia implantów. Taką sytuację wywoła również powstająca w wyniku choroby okluzyjnej recesja, czyli cofanie się dziąseł, przez co wrażliwe na uszkodzenia szyjki zębowe ulegają odsłonięciu.
Warto również wspomnieć o nadwrażliwości, pojawiającej się wyniku toczącego się procesu chorobowego. Mowa tutaj zwłaszcza o bodźcach termicznych. Picie gorącej kawy, czy też zjedzenie deseru lodowego może wtedy prowadzić do uczucia dyskomfortu, a nawet silnego bólu. Tkanki miękkie otaczające ząb stają się w wyniku okluzji niezwykle podatne na uszkodzenia, co skutkuje tego typu dolegliwościami. Nie bez znaczenia pozostaje również starcie powierzchni zębowych, a także różnorodne odpryski na szkliwie, powstające poprzez nieprawidłowe ustawienie zgryzu.
Okluzja – objawy
Skąd wiadomo, że ma się do czynienia z chorobą okluzyjną? Otóż dla omawianego schorzenia występują pewne charakterystyczne symptomy, wyraźnie sugerujące diagnozę. Przede wszystkim pacjenci uskarżają się na nieprzyjemne uczucie przeskakiwania żuchwy, słyszalne trzaski w stawach skroniowo – żuchwowych, zgrzytanie zębów, widoczne wychylenie szczęki w nienaturalny sposób do przodu, czy też stałe napięcie mięśni twarzowych.
Jak widać, ta przypadłość wywołuje dosyć charakterystyczny komplet objawów. Jeżeli rozpozna się okluzję wystarczająco szybko, istnieje spora szansa na efektywne skorygowanie zgryzu i tym samym ograniczenie potencjalnych powikłań. Z tego powodu warto zdecydować się na metamorfozę uśmiechu. Nasi specjaliści doskonale zadbają, aby cała procedura przebiegła szybko i sprawnie, a efekt końcowy spełnił wszystkie oczekiwania. Zatrudniamy bowiem świetnych fachowców, mogących pochwalić się nie tylko ogromną wiedzą z dziedziny stomatologii, ale również bogatym doświadczeniem, wynikającym z pracy przy różnorodnych przypadkach. Okluzja może bowiem przebiegać u każdego pacjenta w nieco inny sposób, co utrudnia jej rozpoznanie oraz wymusza ustalenie indywidualnego planu leczenia.
Jakie są przyczyny i skutki choroby okluzyjnej?
Najczęstsza przyczyna okluzji to stres. Prowadzi on bowiem do przesadnego zaciskania zębów oraz stałego utrzymywania mięśni twarzowych w stanie nadmiernego napięcia. Chorobę mogą również wywoływać różnorodne wady zgryzu, dlatego ich jak najwcześniejsza korekta stanowi doskonałe rozwiązanie. Jesteśmy w stanie zaoferować kompleksowe leczenie ortodontyczne, prowadzące nie tylko do poprawy komfortu życia, ale również skutkujące znacznie piękniejszym uśmiechem. Kwestie estetyczne są bowiem niesamowicie istotne, zwłaszcza dla dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatków.
Warto oczywiście zaznaczyć, że wszelkie nieprawidłowości w obszarze zgryzu mogą pojawiać się nie tylko w trakcie procesu dorastania. Niekiedy ma się z nimi do czynienia w wyniku wyrośnięcia ósemek, zwanych potocznie zębami mądrości. Należy więc pozostawać w stałym kontakcie ze stomatologiem, ponieważ ich nieprawidłowy rozwój często skutkuje koniecznością usunięcia. Jeżeli zrobi się to w odpowiednim momencie, da się uniknąć dalszych komplikacji.
Należy również zwrócić uwagę na fakt, aby wszystkie posiadane plomby zostały odpowiednio umieszczone oraz starannie wyszlifowane, co pozwoli uniknąć potencjalnego powstania wady zgryzu. Nawet tak niewielka rzecz jak regularne obgryzanie paznokci potrafi znacząco wpłynąć na wygląd i stan zębów. Z tego powodu wskazuje się na konieczność regularnych przeglądów dentystycznych, zalecanych przeważnie raz w roku. U niektórych pacjentów wizyty muszą odbywać się częściej, chociażby ze względu na obecność implantów zębowych, czy też różnorodnych schorzeń w obrębie jamy ustnej.
Skutki choroby okluzyjnej
Dostatecznie długo ignorowana choroba okluzyjna potrafi nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jej najczęstsze skutki to ścieranie się zębów oraz powstawanie ubytków klinowych, zwanych również przydziąsłowymi. Prowadzi do znacznego osłabienia ogólnej kondycji zęba, przez co staje się on o wiele bardziej podatny na dalsze uszkodzenia oraz pojawienie się próchnicy. Skutkuje to finalnie dosyć kosztownym leczeniem stomatologicznym w przyszłości, w zależności od stopnia i rodzaju ubytków.
Okluzja przyczynia się również do pojawienia się recesji. Termin ten oznacza odsłonięcie korzeni, spowodowane nadmiernym odsunięciem się dziąseł od zębów. Powoduje tym samym przykre dolegliwości bólowe oraz znaczną nadwrażliwość, zwłaszcza na zimne i gorące pokarmy. Finalnie potrafi doprowadzić do utraty części uzębienia.
Przy chorobie okluzyjnej występują również dokuczliwe bóle żuchwy, a niekiedy nawet przewlekły ból głowy, często mylony z migreną przez lekarzy pierwszego kontaktu. Jeżeli zauważy się u siebie któryś z wymienionych symptomów, warto skontaktować się z nami jak najszybciej, aby zatrzymać niekorzystne zmiany na stosunkowo wczesnym etapie i uniknąć pojawienia się powikłań.
Jak leczyć okluzję?
Istnieje wiele interesujących sposobów postępowania, umożliwiających skuteczne leczenie choroby okluzyjnej. Dobranie konkretnej i przede wszystkim skutecznej metody zależy od lekarza dentysty, opierającego się w trakcie procesu decyzyjnego na stanie zdrowia określonego pacjenta, stopniu zaawansowania schorzenia oraz na swoim doświadczeniu i wiedzy. Najczęściej dąży się do wyrównania zgryzu, co oznacza doprowadzenie do prawidłowego ułożenia zębów górnych i dolnych względem siebie. Dzięki temu staw skroniowo – żuchwowy ulegnie stosownej kalibracji, a uczucia przeskakiwania szczęki i zgrzytania znikną. Istnieje na to kilka sposobów. Mowa tutaj konkretnie o:
- rekonstrukcji zębów,
- stosownym zabiegu chirurgicznym,
- wyrównaniu zgryzu przy użyciu odpowiedniego aparatu ortodontycznego.
Każda metoda posiada zarówno mocne strony, jak i wady – warto więc przemyśleć swoje potrzeby oraz preferencje przed dokonaniem ostatecznej decyzji. Kluczową kwestię stanowi również posiadany budżet. Pomiędzy przedstawionymi rozwiązaniami istnieje bowiem dosyć spory rozstrzał cenowy. Odróżnia je ponadto czas, którego potrzeba do dokonania całkowitej korekty.
Jeżeli mowa o konieczności wdrożenia leczenia chirurgicznego, przy leczeniu choroby okluzyjnej stosuje się często ekwilibrację. Polega ona na delikatnym zeszlifowaniu zębów w celu uzyskania równomiernego ułożenia oraz wyeliminowania przedwczesnych kontaktów. Wskazana metoda nie sprawdzi się jednak w każdym przypadku. O prawidłowym zgryzie można dowiedzieć się nieco więcej za pośrednictwem witryny internetowej https://pl.wikipedia.org/wiki/Zgryz.
Niechirurgiczne leczenie okluzji
Nie w każdym przypadku pojawia się konieczność leczenia chirurgicznego. Z pewnością ucieszy to pacjentów, którzy obawiają się jakiejkolwiek ingerencji chirurgicznej albo nie kwalifikują się do zastosowania znieczulenia z różnych względów. Nasi lekarze są w stanie zaproponować alternatywne, mniej inwazyjne terapie, oczywiście jeżeli sytuacja na to pozwala.
Mowa tutaj przede wszystkim o wdrożeniu regularnych ćwiczeń mięśni oraz żuchwy. Trzeba pamiętać o robieniu ich kilka razy dziennie, wykonując kilkanaście powtórzeń, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zachowanie ścisłej systematyczności potrafi przynieść ogromną ulgę i to w stosunkowo krótkim czasie od postawienia stosownej diagnozy. Nie każda okluzja jest jednak możliwa do zniwelowania we wskazany sposób. Niekiedy bowiem stan jest aż tak poważny, że pomoże jedynie zabieg chirurgiczny. Z tego powodu należy umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym jak najszybciej, jeżeli zauważy się u siebie jakieś niepokojące symptomy.
Czym grozi nieleczona choroba okluzyjna?
Nieleczona, zaniedbana okluzja potrafi skutkować zmianami w stawach skroniowo-żuchwowych. Taki stan charakteryzują przewlekłe dolegliwości bólowe oraz dokuczliwe zjawiska akustyczne. Chorzy opisują je jako trzeszczenia oraz przeskakiwania. Symptomy pogłębiają się z czasem, prowadząc do coraz większych zwyrodnień. Finalnie może dojść do pojawienia się mdłości, zawrotów głowy, a także przewlekłej bezsenności. Nocne zgrzytanie zębami i codzienny ból głowy potrafią znacząco uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, a niekiedy nawet uniemożliwić wykonywanie rutynowych obowiązków.
Okluzja może również poskutkować nagminnym pękaniem mostów protetycznych oraz koron. Ich wielokrotne zakładanie bez większych efektów niekoniecznie oznacza więc brak dostatecznych umiejętności lekarza dentysty. Mięśnie pacjenta niszczą pracę protetyczną, co pociąga za sobą rosnące koszty leczenia, bo przecież ubytki trzeba na nowo wypełnić. Finalnie zęby stają się coraz bardziej zniszczone i osłabione, a nawet zaczynają wypadać. Wtedy konieczny okazuje się kosztowny zabieg wstawienia implantów. Taką sytuację wywoła również powstająca w wyniku choroby okluzyjnej recesja, czyli cofanie się dziąseł, przez co wrażliwe na uszkodzenia szyjki zębowe ulegają odsłonięciu.
Warto również wspomnieć o nadwrażliwości, pojawiającej się wyniku toczącego się procesu chorobowego. Mowa tutaj zwłaszcza o bodźcach termicznych. Picie gorącej kawy, czy też zjedzenie deseru lodowego może wtedy prowadzić do uczucia dyskomfortu, a nawet silnego bólu. Tkanki miękkie otaczające ząb stają się w wyniku okluzji niezwykle podatne na uszkodzenia, co skutkuje tego typu dolegliwościami. Nie bez znaczenia pozostaje również starcie powierzchni zębowych, a także różnorodne odpryski na szkliwie, powstające poprzez nieprawidłowe ustawienie zgryzu.