KONTAKT

Ortodonta Warszawa

Masz wadę zgryzu?


Poznaj PROSTE sposoby na piękny uśmiech!

PRZEWIŃ I DOWIEDZ SIĘ, JAK MOŻEMY ODMIENIĆ TWOJE ŻYCIE

Leczenie ortodontyczne w Dental Fraternity

Zrotowane i wychylone zęby, zwężenie ust, zapadnięcie się czerwieni wargowej, opadające kąciki czy zaburzone proporcje twarzy to tylko niektóre z konsekwencji nieleczonych wad zgryzu. Zadbaj o prawidłową funkcję zębów i harmonijny wygląd z Dental Fraternity i poznaj zabiegi z zakresu nowoczesnej ortodoncji.

Pacjent w aparacie ortodontycznym

APARAT ORTODONTYCZNY

Aparat ortodontyczny przeznaczony jest przede wszystkim do leczenia wad zgryzu – służy do przywrócenia odpowiedniego zwarcia między szczęką a żuchwą. Celem aparatu ortodontycznego jest wyrównanie zębów oraz odpowiednie ich ustawienie w łuku. Aparat stały zbudowany jest z łuków i zamków przymocowanych do zębów na czas leczenia.

Zalety rozwiązania

poprawa estetyki zgryzu; wyrównanie linii zębów; większa pewność siebie u pacjenta

Aparat nakładkowy

APARATY NAKŁADKOWE

Aparat nakładkowy jest nowoczesną alternatywą dla aparatów stałych i ruchomych. Całkowicie niewidoczne nakładki pozwalają funkcjonować w naturalny sposób, a ich skuteczność została połączona z estetyką i komfortem użytkowania.

Zalety rozwiązania

dyskretna ekspozycja w jamie ustnej; duża elastyczność noszenia, możliwość zdejmowania aparatu; brak konieczności częstych wizyt kontrolnych

Wizyta adaptacyjna

APARATY RUCHOME

Aparaty ruchome służą w głównej mierze do leczenia niewielkich wad zgryzu. Świetnie sprawdzają się u dzieci w wieku szkolnym, trzeba jednak pamiętać, że nie każdą wadę można wyleczyć przy pomocy aparatu ruchomego. Jak sama jego nazwa wskazuje jest to aparat, którego nie nie używamy całą dobę. Pacjent ma możliwość zdjęcia aparatu np. przed posiłkiem.

Zalety rozwiązania

możliwość zdjęcia aparatu w zależności od sytuacji; komfort noszenia; wygoda w dbaniu o higienę jamy ustnej

odlew zębów

RETENCJA

Jest to bardzo ważny etap końcowy po leczeniu ortodontycznym, który ma na celu utrzymanie efektu. Retencja może być stała lub ruchoma. Do wyboru mamy: płytka termoformowalna – szyna retencyjna ruchoma (całkowicie niewidoczna) lub stała retencja – to specjalny drut, który lekarz przykleja po wewnętrznej stronie zębów.

Zalety rozwiązania

aparat dostosowany do pacjenta; komfort noszenia; utrzymanie efektów leczenia

Zdjęcie cefalometryczne boczne

MIKROIMPLANTY

Mikroimplanty to inaczej małe implanty tymczasowe, które mocuje się w miejscu, w którym z jakiś powodów utraciliśmy nasz ząb (w przypadku braków zębowych). Stosuje się go w celu usprawnienia leczenia aparatem ortodontycznym w trakcie jego trwania. Sam zabieg jest bezbolesny.

Zalety rozwiązania

czas stosowania dostosowany do potrzeb leczenia; brak wrastania w tkankę; osiągnięcie efektu porównywalnego do implantów wszczepianych chirurgicznie

TERAZ TWÓJ RUCH!

Opiekun pacjenta w Dental Fraternity

Zadzwoń i umów się na konsultację, podczas której dowiesz się, co możemy dla Ciebie zrobić. Pamiętaj – nowy uśmiech potrafi zmienić całe życie!

Wybierz klinikę i poznaj
najlepszych stomatologów w Warszawie

FAQ

Jakie są rodzaje stałych aparatów?

Rodzaje stałych aparatów dzielimy na:

ESTETYCZNE - aparaty przeznaczone dla pacjentów, którzy chcą zmniejszyć ich widoczność zaliczamy do nich modele ceramiczne, porcelanowe, kryształowe.

METALOWE - składają się z małych zamków, które łączy wspólny metalowy łuk, do połączenia zamków i łuku stosuje się specjalne gumki (ligatury)

SAMOLIGATURUJĄCE - to takie w których zamiast gumek stosuje się "klapki" które łączą łuk z zamkiem.

LINGWALNE - aparaty lingwalne to obecnie jedna z najdroższych opcji ze względu na najmniejszą widoczność, ponieważ są one montowane od tyłu.

TYTANOWE - przeznaczone są głównie dla alergików

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Czas leczenia ortodontycznego jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników m.in wady zgryzu pacjenta oraz rodzaju aparatu. Czas orientacyjny w przypadku stałego aparatu to od ok.1,5 roku do nawet 3 lat.
Jednak najnowocześniejsze technologie w ortodoncji pozwalają znacznie skrócić czas leczenia w porównaniu do klasycznych wersji. W celu doboru najlepszego rozwiązania oraz bardziej sprecyzowanej odpowiedzi należy skonsultować się z lekarzem ortodontą.

Kiedy mogę założyć aparat?

Pierwszym krokiem przed założeniem aparatu jest oczywiście wizyta u lekarza ortodonty w celu przygotowania indywidualnego planu leczenia na podstawie zdjęć rentgenowskich, wywiadu z pacjentem oraz badania jamy ustnej. Następnie należy wyleczyć wszystkie ubytki oraz wykonać higienizację (skaling, piaskowanie, lakierowanie zębów fluorem).

Jak myć zęby w trakcie noszenia aparatu?

Przy aparacie ortodontycznym należy w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej. Zaleca się mycie zębów po każdym posiłku oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Ważny jest również dobór odpowiedniej szczoteczki. Lekarz ortodonta rekomenduje najlepsze preparaty i akcesoria do dbania o higienę jamy ustnej.

Jaka jest cena aparatu?

Indywidualny plan leczenia pokazuje dokładne koszty leczenia ortodontycznego w danym przypadku. Ceny te są bardzo zróżnicowane ze względu na pełen wachlarz rozwiązań - cena uzależniona jest m.in. od rodzaju aparatu. Dodatkowym kosztem są wizyty kontrolne.

Czy leczenie ortodontyczne boli?

Współcześnie stosowane metody lecznicze zwykle są bezbolesne lub prawie bezbolesne. Dolegliwości ograniczają się najczęściej do dwóch, trzech dni od aktywacji aparatu i polegają na wrażliwości uciskowej, np. przy jedzeniu.

Ortodonta — czym się zajmuje?

Ortodonta to lekarz, który zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk.

Jakie są wskazania do leczenia ortodontycznego?

Wskazania do ortodoncji : asymetryczny uśmiech, ścieranie się zębów o siebie, zgrzytanie zębami, tłoczenia zębów, obrócone zęby lub szpary między zębami, planowane leczenie protetyczne (na przykład zakładane mosty), nadmierne odkładanie się kamienia na zębach.

Jak wygląda przebieg leczenia ortodontycznego i zalecenia po jego zakończeniu?

1. Pierwsza wizyta - wywiad z pacjentem, czyli wysłuchanie problemów, z którymi się zgłosił, badanie wewnątrzustne oraz zakwalifikowanie do leczenia ortodontycznego.

2. Ustalenie planu leczenia - na podstawie wcześniejszych badań i stworzonych modeli diagnostycznych pacjent dowiaduje się jakie aparaty powinny być użyte do leczenia jego wady zgryzu, jakie będą koszty oraz przybliżony czas leczenia oraz jakie zmiany będą zachodziły w uzębieniu.

3. Montaż aparatu stałego - założenie aparatu jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i trwa około godziny. Podczas tej wizyty pacjent zostaje również poinformowany o możliwych utrudnieniach związanych z użytkowaniem aparatu.

4. Wizyty kontrolne - muszą być regularne. W zależności od kilku czynników częstotliwość takich wizyt waha się między 4 a 6 tygodniami. Podczas wizyt kontrolnych ortodonta w odpowiedni sposób reguluje aparat. Najczęściej aktywuje się aparat poprzez wymianę łuków ortodontycznych i ligatur. Zaniedbanie wizyt kontrolnych może wydłużyć okres leczenia, a nawet prowadzić do powikłań w leczeniu.

5 - Zdjęcie aparatu oraz okres retencji - Po zakończeniu aktywnego leczenia lekarz zdejmuje aparat. Zwykle jest to zabieg bezbolesny i trwa od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. W dniu zdjęcia aparatu rozpoczyna się okres retencji, czyli proces stabilizacji efektów leczenia. Jest on tak samo ważny jak okres aktywnego leczenia. Pacjentowi zakłada się tzw. retainer, czyli aparat retencyjny, którego celem jest utrzymanie zgryzu i ustawienia zębów w osiągniętej leczeniem pozycji. Retainery mają najczęściej postać przeźroczystych nakładek, które należy zakładać na noc. Ich działanie również wymaga wizyt kontrolnych, jednak odbywają się one dużo rzadziej niż te w okresie aktywnego leczenia, średnio co ok. 6 miesięcy.