KONTAKT
Pacjent z bólem zęba

Próchnica zębów – przyczyny, skutki i leczenie próchnicy

Próchnica zębów – te słowa budzą w pacjentach strach. Czy słusznie? Co to jest próchnica? Jak ją leczyć? Jakie są przyczyny jej rozwoju? Jakie mogą być jej skutki?

Próchnica na zębach jest naszym wrogiem – żeby móc z nim skutecznie walczyć trzeba dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pocałunku przedstawiamy Wam 10 faktów na jej temat, o których mogliście nie wiedzieć, a które pomogą Wam jej przeciwdziałać i powstrzymać ją, zanim negatywne konsekwencje chorobowych zmian w jamie ustnej odbiją się na Waszym zdrowiu.

Próchnica na zębach nie zawsze jest widoczna

Nie widzisz na swoich zębach oznak próchnicy? To nie znaczy, że jej tam nie ma. Nieleczona potrafi rozwijać się powoli – by ją powstrzymać, ważna jest odpowiednio szybka reakcja. Z tego powodu bardzo ważne jest wykonywanie przeglądów dentystycznych co 6 miesięcy. Lekarz dentysta potrafi rozpoznać, że proces chorobowy w jamie ustnej się rozpoczął i jest w stanie go zatrzymać we wczesnym stadium rozwoju.

Próchnica nie zawsze daje dolegliwości bólowe

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio byłeś u dentysty, bo nie odczuwasz w jamie ustnej żadnych dolegliwości bólowych? Choroby w jamie ustnej mogą rozwijać się długo a dolegliwości bólowe pojawić się dopiero wtedy, gdy spowodują zapalenie miazgi – wtedy na standardowe leczenie próchnicy może być już za późno! Nie wolno bagatelizować nawet jej drobnych oznak i odkładać w czasie wizyty u dentysty.

Próchnica jest zaraźliwa!

Co to jest próchnica? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to choroba bakteryjna, którą bardzo łatwo się zarazić np. podczas pocałunków lub jedzenia posiłków tymi samymi sztućcami. Takie czynności często skutkują próchnicą u dzieci – nie wolno oblizywać smoczka czy próbować jedzenia malucha tą samą łyżeczką oraz pić z nim z tej samej butelki. Leczenie próchnicy u dzieci to nic przyjemnego.

Próchnica może być przyczyną groźnych chorób ogólnoustrojowych

Próchnica zębów może być zagrożeniem dla całego naszego organizmu, przyczyniając się do wielu poważnych chorób ogólnoustrojowych. Bakterie dostają się do naszego krwiobiegu, co negatywnie wpływa na pracę narządów wewnętrznych m.in. serca i nerek prowadząc np. do miażdżycy, chorób reumatycznych i alergii. Problemy związane z pracą tych narządów nie są najczęściej bezpośrednio kojarzone z próchnicą, co utrudnia diagnostykę i uniemożliwia szybkie wyleczenie.

Chore zęby zarażają pozostałe

Jeżeli w naszej jamie ustnej znajduje się jeden chory ząb, pamiętajmy, by jak najszybciej go wyleczyć, ponieważ próchnica na zębach lubi się szybko rozprzestrzeniać. Gdy proces chorobowy w jamie ustnej się rozpoczął powstanie próchnicy w innych zębach to tylko kwestia czasu.

Próchnica u dzieci? Kobiety w ciąży powinny wyleczyć zęby przed porodem!

Próchnica u dzieci to poważny temat – kobiety w ciąży powinny pamiętać o udaniu się na wizytę do dentysty, zanim dziecko pojawi się na świecie. To, że maluch nie ma jeszcze zębów, nie oznacza, że w jego jamie ustnej nie mogą rozwijać się bakterie, które zaatakują mleczaki, gdy tylko się pojawią.

Próchnica na zębach – przyczyną nie tylko słodycze

Próchnica zębów u jednych rozwija się szybciej, u innych wolniej. Wpływa na to wiele czynników m.in. tryb życia i stan zdrowia. Niektórzy pacjenci żyją ze świadomością tego, że mają próchnicę, odkładając decyzję o podjęciu leczenia latami. Gdy pojawia się ból, sięgają po silne leki przeciwbólowe, licząc, że ustanie. To, że ból udało się wyciszyć, nie oznacza, że problem znikł. Ząb umiera, proces chorobowy toczy się w pozostałych zębach, co może wywoływać również choroby dziąseł i zapalenie miazgi. Powstawaniu próchnicy sprzyja nie tylko niewłaściwa dieta i nieodpowiednia higiena jamy ustnej, jedzenie słodyczy i picie słodkich napojów. Przyczyną próchnicy mogą być także niektóre leki, choroby takie jak m.in. refluks czy cukrzyca oraz wady zgryzu.

Mycie zębów nie wystarcza

By ustrzec się przed próchnicą, nie wystarcza samo szczotkowanie zębów rano i wieczorem. Powinno się pamiętać o stosowaniu nici dentystycznych, aby uniknąć rozwoju próchnicy między zębami oraz o płukaniu jamy ustnej odpowiednimi płynami. Najważniejsze jednak jest kontrolowanie stanu zębów u dentysty i wykonywanie higienizacji, podczas której usunięty zostanie kamień i osad nazębny – pozbycie się go domowymi sposobami nie jest możliwe.

Próchnica na zębach = borowanie? Niekoniecznie!

Czy leczenie próchnicy zawsze musi się wiązać z borowaniem? Nie! Nowoczesna medycyna dzięki rozwojowi technologii umożliwia lekarzom dentystom zastosowanie nieinwazyjnych metod diagnostyki i leczenia próchnicy oraz powstrzymywania jej rozwoju. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy uniknąć borowania, bardzo ważna jest odpowiednio szybka reakcja na problem, której sprzyja regularne kontrolowanie stanu zdrowia jamy ustnej.

Higienizacja co 6 miesięcy

Jeżeli wyleczyliśmy już wszystkie zęby, to staramy się o nie dbać jak najlepiej. Co zrobić, aby uchronić się przed leczeniem stomatologicznym w przyszłości? Odpowiedź jest prosta! Należy pamiętać o wykonywaniu zabiegu higienizacji co 6 miesięcy, aby pozbywać się z zębów kamienia nazębnego i utrzymywać je w dobrej kondycji. Właściwa higiena, nawyki żywieniowe oraz systematyczne wizyty pomogą nam zachować zęby w czystości, oraz szybko zareagować, gdy pojawi się choćby mała zmiana świadcząca o tym, że zaczyna się dziać coś niepokojącego.

Umów się na przegląd i sprawdź, czy problem, jakim jest próchnica zębów, Cię nie dotyczy!