fbpx

Protetyka i estetyka

Protetyka jest dziedziną zajmującą się uzupełnianiem ubytków po utracie lub uszkodzeniu zębów. Braki w uzębieniu są przyczyną zaburzeń stawów skroniowo -żuchwowych i układu pokarmowego. Warto jest myśleć przyszłościowo, pamiętając jak ważny jest psychologiczny aspekt posiadania kompletnego uzębienia. Każde uzupełnienie protetyczne wymaga od pacjenta jeszcze większej dbałości o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych i profilaktycznych.

W zakres usług protetycznych naszej kliniki wchodzą: uzupełnienia stałe tj.: wkłady koronowo – korzeniowe (z różnego rodzaju stopów metali, włókna szklanego), korony porcelanowe, korony pełnoceramiczne, mosty, inlaye, onlaye kompozytowe i ceramiczne, licówki, uzupełnienia ruchome tj. protezy całkowite (uzupełniające wszystkie brakujące zęby), protezy szkieletowe (uzupełniające częściowe braki) oraz implantoprotetyka (protetyka na implantach).

Korona protetyczna

Korona protetyczna jest stałym uzupełnieniem, które wykonuje się w sytuacji kiedy korona zęba jest znacznie zniszczona i jej odbudowa materiałem światłoutwardzalnym jest już niemożliwa. Wykonywana jest z różnych materiałów – obecnie najczęściej stosuje się korony porcelanowe na podbudowie metalowej i korony pełnoceramiczne. Korona jest swego rodzaju czapeczką nakładaną na ząb, który wcześniej musi być do tego przygotowany. Stomatolog na umówionej wizycie w znieczuleniu miejscowym zmniejsza ząb do odpowiednich rozmiarów. Następnie pobierane są wyciski, które oddawane są do pracowni protetycznej, gdzie w warunkach laboratoryjnych wykonywana jest korona. Na kolejnej wizycie lekarz oddaje pacjentowi gotową koronę i po zaakceptowaniu pracy przez pacjenta cementuje ją na stałe.

Estetyczne i wytrzymałe

Korony protetyczne są bardzo estetyczne i wytrzymałe. Ze względu na dużą estetykę korony może być wykonana nad lub do dziąsłowo. Korona protetyczna wykonywana jest również na implancie, z którym połączona jest przez tzw. łącznik. Należy wspomnieć również o koronie tymczasowej, która towarzyszy zawsze pacjentowi w sytuacji kiedy ząb jest zmniejszony. Stanowi ona osłonę i chroni zmniejszony ząb do następnej wizyty. Korona taka jest wykonywana z akrylu lub kompozytu bezpośrednio w gabinecie przez lekarza lub w pracowni protetycznej (przy rozległych pracach). Podczas wykonywania takich prac, pacjentowi zawsze proponujemy wykonanie korony tymczasowej, aby mógł czuć się komfortowo.

Mosty protetyczne

Mosty są uzupełnieniami, które odbudowują jeden lub więcej brakujących zębów i są oparte na zębach własnych pacjenta (tzw. filary mostu). Most składa się z filarów i z przęsła. Przęsło to ta część mostu, która uzupełnia „lukę” zębową i przymocowane jest do koron zębów filarowych. Najprościej rzecz ujmując– mosty są to zblokowane przęsłem korony. Mosty są uzupełnieniami komfortowymi ponieważ są zamocowane na stałe. Ich użytkowanie jest maksymalnie zbliżone do używania zębów naturalnych. Mosty podobnie jak korony protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Podbudowę mostu może stanowić stop ze stali, złota, platyny, cyrkonu.

Licówki

Licówki to małe, porcelanowe płatki przyklejane na powierzchnię zęba, mające zastosowanie w stomatologii estetycznej. Dzięki licówkom w krótkim czasie uzyskać można piękny uśmiech pozwalający odzyskać pewność siebie.
Za pomocą licówek można rozjaśnić ząb, nadać mu piękny kształt i barwę, wydłużyć go, poszerzyć czy zlikwidować szpary między zębami. To też dobre rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą rozjaśnić kolor zębów i zachować naturalną barwę, ale ukryć trwałe przebarwienia. Zakłada się je również w przypadku nieestetycznych bruzd lub niewielkich uszkodzeń zębów, np. pęknięć, ukruszonych czy startych brzegów.

Umów się na wizytę

W klinice Dental Fraternity protetyką zajmują się:

Proszę wybrać oddział

DENTAL FRATERNITY OCHOTA – MOCHNACKIEGO 10

Adres: ul. Mochnackiego 10, 02-042 Warszawa
Telefon: 22 789 93 10
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY CENTRUM –
JANA PAWŁA II 26

Al. Jana Pawła II 26, 00-133 Warszawa
Telefon: 22 620 55 88
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY ŚRÓDMIEŚCIE – SENATORSKA 20

Adres: Senatorska 20, 00-095 Warszawa
Telefon: 22 827 84 07
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY BEMOWO –
Wrocławska 21

dres: ul. Wrocławska 21, 01-494 Warszawa
Telefon: 22 861 04 40
Email: [email protected]

zostań naszym
klientem

Skontaktuj
się z nami

Umów się na wizytę