Protetyka Warszawa
Chcesz znowu się uśmiechać…i się tego nie wstydzić?
Poznaj szeroką ofertę nowoczesnej protetyki w Dental Fraternity
Prace protetyczne u naszych Pacjentów
Zanim zaprezentujemy Ci nowoczesne metody protetyczne dostępne w naszych gabinetach dentystycznych, obejrzyj zdjęcia naszych pacjentów, którzy przed Tobą zdecydowali się na tę usługę. Wszystkie poniższe zdjęcia prezentują realnych ludzi, którzy nam zaufali.
Licówki porcelanowe w odcinku estetycznym w szczęce, Tomasz, lat 36
Korony pełnoceramiczne na ząbach własnych i implancie, Dorota, lat 49
ODBUDOWY PROTETYCZNE
Korony, licówki oraz mosty to rozwiązania protetyczne, które nie tylko pozwalają poprawić estetykę uśmiechu, ale także przywracają funkcję właściwego rozdrabniania i żucia pokarmów. Ma to wpływ na cały organizm.
Dzięki protezom i implantom pacjenci znów mogą w pełni cieszyć się życiem codziennym, nie myśląc o najbardziej podstawowych czynnościach.
Zdrowy i pełny uśmiech dodaje pewności siebie na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej. Poprawia samopoczucie i komfort życia.
Nowoczesne metody leczenia umożliwiają wykonanie odbudowy protetycznej na własnych zębach lub implantach. Leczenie implantoprotetyczne może dotyczyć pojedynczych lub mnogich braków zębowych. Rodzaj odbudowy jest dostosowany do potrzeb, oczekiwań oraz warunków anatomicznych panujących w jamie ustnej pacjenta. Przed rozpoczęciem leczenia protetycznego wykonywana jest symulacja uśmiechu (prototyp przyszłego uśmiechu w formie tymczasowej nakładki), w której pacjent funkcjonuje przez kilka dni. Takie rozwiązanie umożliwia ocenę zaproponowanego projektu uśmiechu pod kątem estetyki i funkcjonalności.
Lekarze zajmujący się leczeniem protetycznym wykonują takie zabiegi jak: cyfrowe projektowanie uśmiechu, symulacja uśmiechu typu wax up, wybielanie zębów, licówki, korony na implantach i zębach własnych, mosty na implantach i zębach własnych, bonding funkcjonalno-estetyczny.
ODBUDOWY NA IMPLANTACH: KORONY, MOSTY, PROTEZY
Jeśli dojdzie do utraty zęba, powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na jego odbudowę. Do swojej dyspozycji mamy różne metody uzupełniania braków zębowych, jednak o wyborze tej najskuteczniejszej w naszym przypadku, decyduje stomatolog na podstawie badania i oceny stanu uzębienia.
Najczęściej w przypadku utraty jednego zęba lub kilku sąsiednich zębów proponujemy wykonanie pojedynczej korony lub mostu na implantach. Zaletą tego rozwiązania jest brak ruchomej protezy i uniknięcie konieczności szlifowania sąsiednich zdrowych zębów.
Dla osób borykających się z problemem dużej lub całkowitej utraty zębów najczęściej proponujemy protezę na implantach. Jeżeli warunki anatomiczne są wystarczające, również w tym przypadku możemy zaoferować pacjentowi wykonanie mostu osadzonego na czterech lub sześciu implantach, czyli rozwiązanie bez ruchomej protezy.
Jeśli jednak warunki anatomiczne nie są wystarczające lub w przypadku gdy potrzeby pacjenta są inne, możemy zaproponować wykonanie protezy ruchomej ustabilizowanej na dwóch, trzech lub czterech implantach – protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli lub koron teleskopowych.
Wszystkie zaproponowane rozwiązania są estetyczne i znacząco poprawiają komfort życia naszych pacjentów.
Zalety rozwiązania
komfort porównywalny do zębów naturalnych; stałość rozwiązania; naturalny i estetyczny wygląd; brak konieczności szlifowania zdrowych, sąsiednich zębów; brak konieczności używania klejów do protez
ODBUDOWY NA WŁASNYCH ZĘBACH: LICÓWKI, KORONY, MOSTY PROTETYCZNE, INLAY, ONLAY, OVERLAY, WKŁADY
Zakres usług protetycznych dotyczących własnych zębów jest bardzo szeroki. O wyborze możliwych do zastosowania rozwiązań decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Leczenie protetyczne pozwala na odtworzenie utraconych zębów lub zniszczonych struktur zęba. Pozwala to na uzyskanie zbliżonych do naturalnych warunków zgryzowych i zapobiega pogłębianiu się zmian, lub wyeliminuje ich następstwa. Nawet w przypadku pojedynczego zęba.
Zabiegi te mają na celu odtworzenie funkcji i estetyki uzębienia. Utracone struktury mogą być odbudowane przy użyciu: koron, licówek, wkładów koronowo – korzeniowych, mostów, nakładów i innych. Leczenie protetyczne również jest wykorzystywane w leczeniu schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych.
LICÓWKI CERAMICZNE
Są to cienkie ceramiczne płytki, które przykleja się na przednią powierzchnię zęba. Wskazania do zastosowania: nieestetyczne szpary między przednimi zębami, trudne do wybielenia przebarwienia zębów, nieakceptowany przez pacjenta kształt zębów, nierówne ustawienie zębów, złamanie szkliwa, ubytki brzegów i kątów, niedorozwój szkliwa i zębiny.
LICÓWKI KOMPOZYTOWE
Są alternatywą dla porcelanowych. Są znacznie tańsze, ale mniej wytrzymałe i podatne na przebarwienia. Idealne do małych wad w uzębieniu, bo zachowuje więcej naturalnej struktury zęba.
WKŁADY KORONOWO – KORZENIOWE
Ząb złamany lub zniszczony próchnicą daje się często odbudować wkładem koronowo – korzeniowym. Wkłady można zastosować w każdym zębie prawidłowo przeleczonym kanałowo. Wkład koronowo – korzeniowy stanowi najczęściej podbudowę pod koronę lub jako wzmocnienie zęba, który w przyszłości posłuży jako filar mostu.
KORONY PROTETYCZNE
Jeżeli ząb ulegnie zniszczeniu w stopniu, który uniemożliwia standardową odbudowę kompozytową, należy wykonać koronę protetyczną. Jest to uzupełnienie cementowane na stałe. Korona może być wykonana na podbudowie metalowej lub z tlenku cyrkonu. Ta druga jest rozwiązaniem bardziej estetycznym, gdyż nie ma ryzyka jej ekspozycji. Wskazania do stosowania koron protetycznych: odtwarzają próchniczo uszkodzony ząb lub ząb po urazie, poprawiają kształt zęba, wielkość i kolor, po leczeniu kanałowym, po uprzednim zacementowaniu wkładu koronowo – korzeniowego.
MOSTY STOMATOLOGICZNE
Mosty to uzupełnienia protetyczne wykorzystywane w przypadku pojedynczych lub mnogich braków zębowych. Posiadają przęsło, czyli brakujący ząb/zęby i dwa filary – zęby sąsiadujące z przerwą. Mosty stomatologiczne uzupełniają braki 1-3 zębowe.
Most zawieszony jest na własnych zębach filarowych pacjenta i odtwarza brakujące zęby pod względem zarówno estetycznym jak i funkcjonalnym. Najbardziej popularne mosty to porcelana na tlenku cyrkonu lub na metalu. Stosuje się również mosty z PMMA, które stanowią odbudową tymczasową (na kilka miesięcy), gdy z różnych przyczyn musimy odwlec w czasie wykonanie mostu docelowego. Wskazaniem są braki zębowe pod warunkiem obecności odpowiednio ulokowanych zębów filarowych.
INLAY, ONLAY I OVERLAY
to trzy różne rodzaje wypełniania ubytków w zębach. Łączy je to, że są to wypełnienia wykonane w laboratorium protetycznym, które stosuje się, aby uzupełnić ubytek w zębie (spowodowany na przykład przez próchnicę).
Wykonuje się je najczęściej z kompozytu lub porcelany, na specjalne zlecenie lekarza-dentysty.
SZYNA RELAKSACYJNA
Protetyka to dział stomatologii zajmujący się nie tylko leczeniem pacjentów z brakami zębowymi. Leczy również schorzenia stawów skroniowo – żuchwowych oraz przedwczesne kontakty zgryzowe.
Jeśli po analizie warunków zgryzowych pacjent jest kwalifikowany do leczenia protetycznego, to najczęściej wykonuje się dla niego szynę relaksacyjną.
Szyna relaksacyjna pokrywa cały górny łuk zębowy, wykonana jest z przezroczystego tworzywa akrylowego, najczęściej miękka przy dziąsłach, twarda na powierzchni żującej. Leczenie polega na zakładaniu szyny na zęby na noc i trwa 6 – 18 miesięcy. Szyna relaksacyjna zrelaksuje mięśnie, ochroni stawy i zabezpieczy zęby przed starciem.
LECZENIE BRUKSIZMU
Bruksizm to mimowolne zaciskanie lub zgrzytanie zębami, powodujące stopniowe starcie lub rozchwianie zębów, skutkujące uszkodzeniem stawów i przerostem mięśni. Bóle te nasilają się po nocnym wypoczynku.
W leczeniu bruksizmu wykorzystuje się szynę relaksacyjną. Ciężkie przypadki bruksizmu, leczy się za pomocą toksyny botulinowej, którą wstrzykuje się do mięśnia żwacza, aby spowodować porażenie i zapobiec kurczeniu się mięśnia i zaciskaniu szczęk.
BONDING
Bonding zębów to nieinwazyjna metoda estetycznej odbudowy zębów. Do jego wykonania używamy kompozytowych żywic, dzięki którym możliwe jest pozbycie się nieestetycznych przebarwień, rozjaśnienie koloru zębów, uzupełnienie starć, ukruszeń i uszczerbień, a nawet zamknięcie diastemy. Efekt osiągamy natychmiastowo, jednak jest on czasowy (trwałość bondingu szacowana jest na 3-5 lat). Przed wykonaniem bondingu zęby muszą być oczyszczone z próchnicy, a przyzębie zdrowe. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Trwalsza i wyglądająca bardziej naturalnie alternatywa dla bondingu to licówki porcelanowe.
Zalety rozwiązania
redukcja uszkodzeń zębów: pęknięć, ukruszeń, odprysków, odłamów; zlikwidowanie przebarwień; poprawa i ujednolicenie kolorytu zębów; likwidacja krzywizn oraz nierówności; wyrównanie zębów krótszych z dłuższymi; nadanie zębom pożądanego i estetycznego kształtu; likwidacja diastemy
PROTEZY RUCHOME
W przypadku utraty wielu zębów lub bezzębia do niedawna najczęstszym rozwiązaniem była proteza, czyli tzw. sztuczna szczęka. Ruchome uzupełnienia protetyczne to te, które pacjent może samodzielnie założyć i wyjąć.
Ze względu na materiał wykonania, można je podzielić na protezy: akrylowe, akronowe, nylonowe oraz szkieletowe.
Jeśli chodzi o budowę protez ruchomych, to wyróżnia się uzupełnienia całkowite oraz częściowe. Te ostatnie uzupełniają braki jednego lub kilku zębów po jednej lub po obu stronach łuku zębowego w szczęce lub żuchwie.
Natomiast całkowite stanowią całościowe uzupełnienie wszystkich zębów. Dzięki protezie można pozbyć się wielu problemów wywołanych przez braki zębowe, ale jeżeli nie jest ona dobrze dopasowana lub nie dba się o nią odpowiednio, może to prowadzić do powstania szeregu nowych problemów. Na szczęście nowoczesna medycyna umożliwia zastąpienie niewygodnej, nieestetycznej i niefunkcjonalnej protezy dzięki implantom.
Zalety rozwiązania:
relatywnie niska cena; szybki czas wykonania
KOMPUTEROWA SYMULACJA UŚMIECHU
Wizualizacja uśmiechu powstaje w specjalistycznym programie, który na podstawie wykonanych przez lekarza zdjęć daje możliwość “nałożenia” na własne zęby wirtualnych koron.
Pacjent ma możliwość udziału w projektowaniu przyszłego uśmiechu (może zaproponować kształt, kolor, długość) i zaakceptować satysfakcjonujący go efekt.
Po symulacji graficznej lekarz przenosi zaprojektowany uśmiech na zęby pacjenta.
Zalety rozwiązania
bezpośredni wpływ pacjenta na wygląd nowego uśmiechu; metoda bezinwazyjna; bez pobrania wycisków i skanów wewnątrzustnych
SYMULACJA UŚMIECHU W FORMIE MOCK-UP
(TYMCZASOWE KORONY ZAŁOŻONE NA ZĘBY PACJENTA)
Za pomocą skanera lekarz rejestruje warunki zgryzowe, które następnie trafiają do laboratorium protetycznego. Technik protetyczny analizuje z lekarzem prowadzącym sytuację pacjenta i za pomocą specjalistycznych sprzętów projektuje “idealny” funkcjonalnie i estetycznie kształt nowych zębów. Dzięki tej metodzie lekarz ma możliwość sprawdzenia funkcji zgryzu, a pacjent “wypróbowania” zaplanowanej zmiany.
Zalety rozwiązania
wizualizacja efektu końcowego już na drugiej wizycie; wypróbowanie funkcji “nowego” uzębienia; metoda bezinwazyjna; szybka, widoczna zmiana; perfekcyjne zaplanowanie - gwarancja jakości docelowej; bez pobrania wycisków
LICÓWKI BEZ SZLIFOWANIA
Licówki to cienkie “płatki” o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej. Przynoszą one niesamowity efekt estetyczny! Za pomocą licówek można rozjaśnić ząb, nadać mu piękny kształt i barwę, wydłużyć go, poszerzyć, odbudować starcia czy też zlikwidować szpary między zębami. Licówki typu non-prep to licówki, które nie wymagają preparacji szkliwa (czyli szlifowania). Każdy żywy ząb z licówką bezpreparacyjną zmienia swój wygląd, kształt oraz kolor, przy zachowaniu nieuszkodzonej struktury tkanki szkliwnej.Ultracienkie licówki, w porównaniu do licówek tradycyjnych, nie wymagają wcześniejszego przygotowania zęba.
Po zaakceptowaniu przez pacjenta projektu uśmiechu, wystarczą tylko dwie wizyty w odstępie dwóch tygodni, aby móc cieszyć się wymarzonym uśmiechem. Ponadto, decydując się na licówki porcelanowe możemy osiągnąć niezwykle naturalny efekt, gdyż porcelana, przez swoją przezierność, najlepiej odwzorowuje naturalne szkliwo zęba. Trwałość licówek porcelanowych szacuje się na 15-20 lat.
Zalety rozwiązania
wysokie walory estetyczne; plastyczne możliwości kształtowania i korygowania wyglądu zębów; wysoka trwałość
Wybierz klinikę i poznaj
najlepszych stomatologów w Warszawie
FAQ
Jak kształtują się ceny wyżej wymienionych usług?
Licówka porcelanowa: 2 800 - 3 300 zł
Licówka typu non-prep: 3 000- 3 500 zł
Korona pełnoceramiczna: 2 800 - 3 000 zł
Profesjonalne wybielanie zębów: 1 500 - 1 650zł
Symulacja uśmiechu: 500 - 4 000 zł
Bonding funkcjonalno - estetyczny: 800 zł - 1000 zł za 1 ząb
Odbudowa protetyczna na implantach typu All on 4 lub All on 6 (praca stała na implantach) – od 20 000 zł
Proteza całkowita na lokatorach (praca ruchoma na implantach) od 16 000 zł
Proteza całkowita na belce Doldera (praca ruchoma na implantach) od 25 000 zł
Czym różni się korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej od korony na podbudowie metalowej?
Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu zapewniają lepszą estetykę niż korony na podbudowie metalowej, dzięki wyeliminowaniu szarości podbudowy. Charakteryzują się również dużą wytrzymałością mechaniczną, biozgodnością z tkankami jamy ustnej, a także są hipoalergiczne.
Korona na podbudowie metalowej nie jest dedykowana dla alergików, a jej zastosowanie wiąże się gorszą estetyką. Z tego powodu nie stosuje się koron na podbudowie metalowej w “odcinku estetycznym” tj. od piątki do piątki.
Czy korony porcelanowe ciemnieją?
Porcelana to odporny na czynniki fizyczne i chemiczne, mało nasiąkliwy materiał. Jest bardziej wytrzymała niż szkliwo, a zarazem estetyczna i optycznie zbliżona do naturalnej tkanki zęba. Dzięki temu zmiana koloru licówki/korony porcelanowej w jamie ustnej jest niemożliwa.
Czy korony porcelanowe można wybielić?
Zmiana koloru odbudowy porcelanowej po zacementowaniu w jamie ustnej pacjenta jest niemożliwa. Jeżeli pacjent nie jest zadowolony z obecnego koloru uzębienia, cały proces leczenia rozpoczyna się od wybielania własnych zębów. Następnie dopasowuje się kolor nowej odbudowy protetycznej do ustabilizowanego koloru zębów po wybielaniu.
Jak dbać o korony porcelanowe?
O odbudowy pełnoceramiczne należy dbać jak o swoje własne zęby. Należy je myć szczoteczką do zębów przynajmniej dwa razy dziennie i nitkować. Jamę ustną należy płukać odpowiednimi preparatami. Aby latami cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem należy pamiętać o regularnych wizytach u higienistki stomatologicznej oraz kontrolach u lekarza prowadzącego co 6 miesięcy.
Jak długo trzeba czekać na koronę na implancie?
Od momentu wszczepienia implantu do momentu zakończenia całego procesu może minąć od 4 do 7 miesięcy - w zależności od okolicy wszczepienia implantu i warunków anatomicznych pacjenta. Na czas integracji implantów z kością można zastosować estetyczne rozwiązania tymczasowe.
Czy licówki zakłada się na wszystkie zęby?
Licówki założyć można na wszystkie zęby lub tylko na te, które wymagają korekty: odcienia, kształtu, wielkości, długości. Zazwyczaj proponuje się parzystą liczbę licówek (zwłaszcza w “odcinku estetycznym”) aby efekt był jak najbardziej naturalny.
Czym zajmuje się protetyka?
Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu (zarówno wrodzonych, jak i nabytych), bezzębia, a także chorób narządu żucia. Jej celem jest uzupełnienie braków zębowych, odbudowa utraconych zębów, a także poprawa estetyki uzębienia. W nowoczesnej protetyce najczęściej rezygnuje się z protez ruchomych na rzecz wygodnych i estetycznych rozwiązań stałych.
Jak wyglądają przygotowania do leczenia protetycznego?
Leczenie protetyczne zwykle (chociaż nie zawsze) jest jednym z ostatnich etapów zaplanowanego kompleksowego leczenia stomatologicznego. Przed przystąpieniem do etapu końcowego należy wykonać badanie kontrolne RTG (pantomogram lub zdjęcie 3D, czyli tomografia komputerowa), zakończyć leczenie próchnicy lub miazgi (leczenie kanałowe), usunąć zęby, które nie kwalifikują się do leczenia, usunąć złogi kamienia i osad nazębny, wprowadzić odpowiednie nawyki higieniczne. Często konieczne jest wykonanie dodatkowych zabiegów chirurgicznych (wycięcie przerośniętej błony śluzowej, wyrównanie kości wyrostka, pogrubienie dziąsła w okolicy filarów protetycznych, wszczepienie implantów), a także leczenie ortodontyczne.
Jak wygląda kwestia kwalifikacji do leczenia protetycznego?
Przed rozpoczęciem leczenia protetycznego, podczas wizyty konsultacyjnej przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, badanie stomatologiczne oraz omawiane są oczekiwania pacjenta. Na tej samej wizycie wykonywane są niezbędne zdjęcia radiologiczne oraz zdjęcia zewnątrzustne i wewnątrzustne. Pobierany jest również wyciski lub skan wewnątrzustny w celu przygotowania modeli diagnostycznych. Na podstawie informacji uzyskanych na wizycie konsultacyjnej przygotowujemy kompleksowy plan leczenia i kosztorys.
Jak wygląda przebieg leczenia protetycznego?
Na podstawie informacji uzyskanych na wizycie konsultacyjnej przygotowujemy kompleksowy plan leczenia i kosztorys. Planowanie leczenia protetycznego rozpoczynamy od komputerowej analizy uśmiechu (tzw. Digital Smile Design), woskowego planu pracy (Wax Up) i tymczasowego uzupełnienia (Mock Up).
Dzięki temu pacjent jest w stanie sam ocenić kształt i długość zębów, a także kolor zaproponowanego rozwiązania. Po zrealizowaniu wszystkich niezbędnych kroków (higienizacja, leczenie zachowawcze, chirurgiczne etc.) możemy przystąpić do etapu końcowego. Po zatwierdzeniu planu pracy i i doboru koloru wykonujemy docelowe uzupełnienia.
Protetyka — czym kierować się przy wyborze metody odbudowy uśmiechu?
Leczenie protetyczne pozwala na odtworzenie utraconych zębów lub zniszczonych struktur zęba. Pozwala to na uzyskanie zbliżonych do naturalnych warunków zgryzowych i zapobiega pogłębianiu się zmian, które następują w wyniku braku nawet pojedynczego zęba lub wyeliminuje ich następstwa.
Zabiegi te mają na celu odtworzenie funkcji i estetyki uzębienia. Utracone struktury mogą być odbudowane przy użyciu: koron, licówek, wkładów koronowo – korzeniowych, uzupełnień protetycznych opartych na implantach, mostów (uzupełnienia stałe), protez (uzupełnienia ruchome) lub protez kombinowanych (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli lub koron teleskopowych). Lekarz prowadzący przedstawia na wizycie konsultacyjnej indywidualny plan leczenia i możliwe rozwiązania.
Pacjent wspólnie z lekarzem wybiera najlepszą opcję leczenia protetycznego możliwą do zrealizowania w konkretnym przypadku klinicznym.
Jak wygląda kwestia wizyt kontrolnych i dbania o zęby po leczeniu protetycznym?
Niezależnie od tego na jakie odbudowy protetyczne pacjent się decyduje, musi pamiętać o odpowiedniej higienie. O uzupełnienia protetyczne należy dbać jak o własne zęby. Należy je myć szczoteczką do zębów przynajmniej dwa razy dziennie i nitkować. Jamę ustną należy płukać odpowiednimi preparatami. Aby latami cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem należy pamiętać o regularnych wizytach u higienistki stomatologicznej oraz kontrolach u lekarza prowadzącego najlepiej co 6 miesięcy.