Strach przed wizytą u dentysty to coś, o czym słyszy się od dawna. Oczywiście wizyty u dentysty nie należy się bać. Celem każdego stomatologa jest pomoc przy problemach z uzębieniem. Do tego w przypadku pobytu u dentysty można spodziewać się znieczulenia. Warte podkreślenia jest również to, że mamy do czynienia z różnymi rodzajami znieczuleń. Jakich znieczuleń można spodziewać się w gabinecie Centrum Implantologii i Stomatologii Dental Fraternity?
Rodzaje znieczuleń u dentysty – dostępne możliwości
Z perspektywy pacjentów sprawa wydaje się prosta – znieczulenie to środek, który ma na celu sprawić, aby ból związany z działaniami dentysty nie był odczuwalny. Tyle tylko, że dentyści mają do dyspozycji różne znieczulenia. Czy wybór znieczulenia ma znaczenie? Jeśli tak, to czym kierują się stomatolodzy? Warto, aby pacjenci dokładnie wiedzieli, czego mogą się spodziewać. Zresztą wystarczy wrócić do kwestii strachu – strach w dużej mierze zależny jest od tego, że ludzie nie wiedzą, co ich czeka. Jeśli człowiek nie wie, na co należy się nastawiać, zaczyna pojawiać się wiele myśli. Znaczenie może też mieć historia. Kiedyś znieczulenia były dużo słabsze od tego, co dziś jest do dyspozycji dentystów. Stąd możliwe jest utrwalenie pewnych stereotypów. Z drugiej strony znieczulenia dostosowywane są do zabiegów – wystarczy spojrzeć choćby na pracę chirurga szczękowego https://dentalfraternity.pl/chirurg-szczekowy/.
Znieczulenie nasiękowe (infilitracyjne) – często spotykane rozwiązanie?
Na początek znieczulenie nasiękowe (nazywane także infilitracyjnym) – znieczulenie to można określić najczęściej stosowanym. Co do szczegółów, chodzi o wykonanie zastrzyku, który aplikowany jest w dziąsło. Znieczulenie powinno zostać zaaplikowane w najbliższej okolicy konkretnego zęba. Cecha charakterystyczna znieczulenia nasiękowego to pozbawienie czucia komórek nerwowych. Osoba znajdująca się na fotelu jest w pełni świadoma, ale traci czucie w okolicach dziąsła, języka i policzka.
Zastosowanie tego rodzaju znieczulenia to głównie zabiegi leczenia bądź usuwania górnych i dolnych siekaczy. Istotne jest też to, że wykonanie znieczulenia nasiękowego nie zawsze uznaje się za konieczność. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na takie rozwiązanie. Poza tym nie chodzi w tym momencie tylko o ból – korzystanie ze znieczulenia pozytywnie wpływa na komfort psychiczny w trakcie zabiegu. Najczęściej używane leki to prokaina i lidokaina https://pl.wikipedia.org/wiki/Znieczulenie_nasiękowe.
Znieczulenie powierzchniowe – pacjenci to lubią?
Kolejny rodzaj znieczulenia to znieczulenie powierzchniowe. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że jest to rodzaj znieczulenia, który pacjenci oceniają w sposób jednoznacznie pozytywny. Dość powiedzieć, że podczas aplikacji pacjenci nie odczuwają żadnego dyskomfortu. Znieczulenie powierzchniowe oznacza, że doszło do rozprowadzenia aerozolu znieczulającego. Nie jest to mocne znieczulenie, dlatego też często stosuje się je jako znieczulenie przed wykonaniem zastrzyku znieczulającego. Znieczulenie powierzchniowe przydatne jest także w przypadku najmłodszych (leczenie bądź usuwanie zębów mlecznych).
Znieczulenie przewodowe – potrzebuję czegoś silnego?
Następne znieczulenie, przy którym się zatrzymamy to znieczulenie przewodowe. Znieczulenie te uznaje się za jedno z najsilniejszych znieczuleń dentystycznych. Substancja znieczulająca wstrzykana jest bezpośrednio w nerw zęba. Sama aplikacja nie jest najprzyjemniejsza, aczkolwiek dyskomfort jest chwilowy. Osoba po znieczuleniu nie czuje dotyku, zimna czy ciepła. Czas działania szacuje się na około 4 godziny. Z racji na moc znieczulenia przewodowego wykorzystuje się je w trakcie dłuższych zabiegów czy leczenia bądź usuwania zębów trzonowych.
Znieczulenie śródwięzadłowe – zawsze pasuje?
Wydawać by się mogło, że każde znieczulenie pasuje do jakichś konkretnych sytuacji. Rzeczywistość przedstawia się jednak w inny sposób – znieczulenie śródwięzadłowe może być stosowane praktycznie przy każdym zabiegu. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne w stomatologii dziecięcej. Aplikacja wiąże się ze wstrzyknięciem substancji znieczulającej do ozębnej. Dentyści wykorzystują specjalne strzykawki ciśnieniowe. Warto wiedzieć, że aplikacja nie musi zostać bezpośrednio wykonana przez lekarza – może zostać przeprowadzona komputerowo. Znieczulenie za pomocą komputera jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy mają jakieś obawy w związku z zabiegami dentystycznymi.
Znieczulenie komputerowe – potrzebny specjalny aplikator?
Ostatni rodzaj znieczulenia to znieczulenie komputerowe. Pacjenci muszą wiedzieć, że chodzi o podanie dokładnie tych samych substancji, co w przypadku innych metod znieczulenia miejscowego. Różnica to sposób aplikacji, gdyż konieczne jest wykorzystanie specjalnego aplikatora. Takie znieczulenie można uznać za najmniej bolesną formę znieczulenia miejscowego. To sprawia, że z tej opcji chętnie korzystają osoby, które niezbyt dobrze znoszą ból i wszelkie zabiegi dentystyczne.
Rodzaje znieczuleń u dentysty a kwestia bezpieczeństwa
Znieczulenie mają sprawić, że wszelkie działania dentysty nie będą wiązać się z bólem. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy samo znieczulenie jest bezpieczne.
Oczywiście znieczulenia są stosowane regularnie i już samo to niejako sugeruje, że ewentualne obawy o bezpieczeństwo są nieuzasadnione. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że należy liczyć się ze skutkami ubocznymi. Chodzi choćby o bóle głowy czy mdłości. Zdarzają się także skrajne przypadki – należy przez to rozumieć uszkodzenie nerwu czy nawet całkowitą utratę czucia. Czy tych skrajnych przypadków wypada się obawiać? Wymienione przypadki zdarzają się naprawdę rzadko.
Warto też oceniać wszystko całościowo. Znieczulenie przed zabiegiem dentystycznym może przełożyć się na:
- zachowanie komfortu psychicznego,
- zmniejszenie stresu (dyskomfortu),
- zmniejszenie bólu.
Plusy bez wątpienia przysłaniają minusy. Poza tym zazwyczaj nikt nie zmusza do korzystania ze znieczulenia – znieczulenie w przeważającej większości przypadków jest dobrowolne.
Czy znieczulenie jest dla wszystkich?
Ważne jest też to, że w przypadku znieczuleń możemy też rozmawiać o przeciwwskazaniach. Jeżeli medykamenty stosowane do znieczulenia nie są z jakiegoś powodu tolerowane, to znaczy, że może dojść do poważnych komplikacji. Dlatego też zawsze niezwykle istotna jest szczera rozmowa z dentystą. Jeśli dentysta ma pomóc, musi wiedzieć, jak przedstawia się sytuacja. Chodzi wyłącznie o informacje dotyczące schorzeń i przyjmowanych lekarstw. Informacje te pozwolą w bezpieczny sposób dostosować środki znieczulające. Kobiety muszą też pamiętać o przekazaniu wiadomości o ewentualnej ciąży. Dzięki temu dentysta zaordynuje znieczulenie, które będzie bezpieczne dla mamy, jak i dziecka.
Zabieg w znieczuleniu ogólnym – co to oznacza?
Warto również wiedzieć, że możliwe jest także stosowanie zabiegów znieczuleniu ogólnym. Krótko mówiąc, chodzi o zabiegi, które prowadzone są pod narkozą. Możemy więc mówić o zabiegach, które są całkowicie bezbolesne i dodatkowo odbywają się przy wyłączonej świadomości. Oczywiście nie jest tak, że narkozę stosuje się w każdym przypadku. Mowa o rozwiązaniu, które polecane jest w następujący okolicznościach:
- paniczny lęk przed wizytą u stomatologa,
- rozległe i skomplikowane operacje chirurgii szczękowej.
Za przykład może posłużyć choćby wstawianie implantów zygomatycznych. Stan narkozy możliwy jest dzięki zastosowaniu odpowiednich lekarstw – mowa o anestetykach. Stosowanie leków anestetycznych przekłada się na:
- czasowe hamowanie działania układu nerwowego,
- utratę świadomości w trakcie trwania zabiegu.
Ponadto to wszystko odbywa się przy zapewnieniu stabilizacji układu krążenia. Za podanie narkozy odpowiada lekarz anestezjolog. Narkoza może zostać podana dożylnie lub wziewnie. Poza tym lekarz anestezjolog powinien czuwać nad stanem pacjenta podczas zabiegu i w trakcie wybudzania. Bardzo ważne jest też to, że zabieg w znieczuleniu ogólnym to niezwykle poważna sprawa. Dlatego też ewentualna narkoza musi zostać poprzedzona konsultacją stomatologiczną, anestezjologiczną i ewentualnym wykonaniem badań krwi.
Znieczulenie za pomocą sedacji wziewnej – co wiemy na ten temat?
Do takich może niezbyt popularnych rozwiązań można też zaliczyć sedację wziewną, czyli znieczulenie za pomocą gazu rozweselającego. Gaz ten składa się z mieszaniny tlenu i podtlenku azotu. Podaje się go przez drogi oddechowe za pomocą specjalnej maseczki. Sedacja wziewna skutkuje zminimalizowaniem lęku i strachu przed zabiegiem. Dodatkowo może też dojść do ograniczenia percepcji czy zaśnięcia. Wszystko zależy od tego, jaka dawka podtlenku azotu zostanie zastosowana. Działanie przeciwbólowe sedacji nie jest intensywne, także często mamy do czynienia z podaniem znieczulenia miejscowego.