KONTAKT
Wszystko co musisz wiedzieć o kiretażu – ile kosztuje, czy boli, otwarty i zamknięty

Wszystko co musisz wiedzieć o kiretażu – ile kosztuje, czy boli, otwarty i zamknięty

W przypadku paradontozy obserwuje się obniżanie poziomu kości wokół zębów, co niestety prowadzi do zwiększania się głębokości kieszonek dziąsłowych. Jest to nieprawidłowość, z która wiąże się szereg negatywnych konsekwencji. W kieszonkach przyzębnych gromadzą się bakterie, odkładają się także resztki pokarmowe stanowiące dla nich pożywkę. Nawet codzienna higiena jamy ustnej nie pozwala na całkowite usunięcie ich z wszystkich zakamarków, to samo można powiedzieć o zabiegu skalingu. Problem można jednak rozwiązać za pomocą kiretażu, czyli dokładnego oczyszczania kiszonek dziąsłowych.

Co to jest kiretaż? Kiedy się go stosuje?

Profilaktyka to podstawa, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają uchronić się przed rozwojem chorób przyzębia, stanami zapalnymi dziąseł itd. Z kolei zwlekanie z odwiedzeniem stomatologa, gdy pojawią się problemy ze strony jamy ustnej sprawia, że leczenie staje się kosztowne, długotrwałe i bolesne. Wcześnie wykryte nieprawidłowości są relatywnie łatwe i szybkie do zniwelowania, można również uchronić się przed wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów, groźnych powikłań. Zęby stałe już nie odrosną, dlatego trzeba o nie dbać, gdy tylko się pojawią, aby jak najdłużej posłużyły, czyli do późnych lat życia.

Jeżeli ktoś przez długi czas nie leczy chorób przyzębia i stanów zapalnych dziąseł, to niestety musi liczyć się z tym, że stan w jamie ustnej z czasem ulegnie pogorszeniu i konieczna stanie się interwencja stomatologiczna (więcej na te temat można przeczytać na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Zapalenie_przyz%C4%99bia). Jeśli kiszonki zębowe mocno się powiększą, na uzębieniu nagromadzą się duże ilości kamienia nazębnego, to niestety nie pomoże nawet zabieg skalingu ani piaskowania. Konieczne będzie przeprowadzenie kiretażu, aby dokładnie oczyścić korzenie zębów, spłycić zbyt głębokie kiszonki zębowe. Jest to zabieg stomatologiczny, który służy przeciwdziała gromadzeniu się kamienia nazębnego na uzębieniu.

Podczas jego przeprowadzania dentysta posługuje się kiretą, czyli specjalnym urządzeniem pozwalającym na usunięcie bakterii i precyzyjne oczyszczenie korzeni zębowych (zarówno z kamienia nazębnego, jak i płytki nazębnej). Jeżeli doszło do rozwoju paradontozy, rozległego stanu zapalnego dziąseł, nie można ograniczyć się wyłącznie do skalingu. Przy zaawansowanym stadium choroby przyzębia niezbędny jest właśnie zabieg kiretażu. Warto od razu zaznaczyć, że jest on wykonywany po uprzednim podaniu znieczulenia miejscowego. Nie ma oczywiście konieczności przeprowadzania kiretażu pod narkozą, ale znieczulenie podaje się ze względu na bolesność zabiegu.  

Jakie są rodzaje kiretażu?

Wyróżnia się dwa rodzaje kiretażu, czyli kiretaż zamknięty i kiretaż otwarty. Stomatolog wybiera typ zabiegu w zależności od tego, jaka głębokość mają kieszonki zębowe u danego pacjenta. Jeżeli ich wielkość ma mniej niż 5 milimetrów, to wystarczający jest kiretaż zamknięty, nie ma potrzeby rozcinania dziąseł w celu dostania się do korzeni i kieszonek. Tego typu zabieg jest mniej inwazyjny, nie trzeba nacięć, aby móc dokładnie oczyścić zmieniony chorobowo obszar w jamie ustnej. Po usunięciu kamienia nazębnego, płytki nazębnej i bakterii można przepłukać kieszonki dziąsłowe w celu przeciwdziałania wdania się zakażenia. Po tygodniu pacjent powinien pojawić się w gabinecie dentystycznym w celu sprawdzenia, czy nie występują żadne nieprawidłowości w jamie ustnej.

Kiretaż otwarty jest wykonywany, gdy wielkość kieszonek dziąsłowych przekroczy 5 milimetrów. Jeśli będą one głębokie, to stomatolog będzie musiał zrobić nacięcia na dziąsłach, aby dostać się do korzeni i dokładnie je oczyścić z bakterii, usunąć kamień nazębny, zniwelować stan zapalny w kieszonkach. Powstają oczywiście rany w jamie ustnej, które muszą zostać przepłukane specjalnym środkiem, po czym zaszyte. Na dziąsłach znajdują się szwy, które zostają ściągnięte przez stomatologa podczas wizyty kontrolnej. Należy zgłosić się do dentysty po tygodniu od przeprowadzenia kiretażu, aby sprawdzić, czy powstałe rany goją się prawidłowo.

Ile kosztuje kiretaż?

Jeżeli ktoś chce skutecznie wyleczyć choroby przyzębia, szczególnie w zaawansowanym stadium, to najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na przeprowadzenie kiretażu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jego wykonanie wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów. Cena jest ustalana indywidualnie, uzależniona głównie od stopnia zaawansowania schorzenia, rozległości stanu zapalnego. Rodzaj kiretażu również ma znaczenie, bo zabieg zamknięty jest tańszy ze względu na mniejszą inwazyjność. Z kolei kiretaż otwarty ze względu na stopień skomplikowania kosztuje znacznie więcej. W celu poznania dokładnego cennika warto zapoznać się z naszą ofertą na witrynie https://dentalfraternity.pl/oferta/, która obejmuje różnego typu usługi stomatologiczne.

Jeżeli ktoś decyduje się na przeprowadzenie zabiegu prywatnie, to musi liczyć się z wydatkiem rzędu 200-350 złotych. Warto również wiedzieć, że kiretaż jest wykonywany także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ubezpieczonym pacjentom przysługuje możliwość usunięcie złogów nazębnych raz w roku, leczenie finansuje NFZ. W przypadku zdrowia jamy ustnej najlepiej zaufać profesjonalistom z doświadczeniem.

Renomowane kliniki są dostępne w wielu polskich miastach, wystarczy wejść na witrynę https://dentalfraternity.pl/kontakt/, aby wybrać dla siebie najdogodniejszej lokalizacji. W celu poprawienia wyglądu zębów można także skorzystać z możliwości stomatologii estetycznej. Na naszej stronie https://dentalfraternity.pl/stomatologia-estetyczna/ znajduje się lista dostępnych zabiegów i usług, które pozwalają na zmienienie kształtu/koloru zębów, poprawienie zgryzu i owalu twarzy.

Kiretaż – zalecenia po zabiegu

Po przeprowadzeniu kiretażu pacjent powinien stosować się ściśle do zaleceń lekarza, aby cały proces gojenia przebiegał prawidłowo, zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Szybkiemu i skutecznemu zregenerowaniu się dziąseł sprzyja rezygnacja ze szczotkowania zębów przez kilkanaście godzin po przeprowadzeniu kiretażu. Niezwykle ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, stosowanie szczoteczki z miękkim włosiem. W sprzedaży znajdują się modele, które powstały specjalnie z myślą o osobach po zabiegach chirurgicznych. Warto wobec tego zaopatrzyć się w tego typu akcesorium, aby nie odczuwać przykrych dolegliwości i nie naruszać miejsc poddanych zabiegowi.

Początkowo zaleca się oczyszczać zęby tylko do linii koron zębowych, aby nie podrażniać dziąseł. Bardzo ważne jest także przyjmowanie antybiotyku przepisanego przez stomatologa, zgodnie z jego wytycznymi. Nie można na własną rękę przerywać antybiotykoterapii ani pomijać/zmniejszać dawki. Kolejnym zaleceniem jest rezygnacja z nitkowania zębów, bo prowadzi to niepotrzebnie do podrażnienia wrażliwych dziąseł.

Normalne będzie wystąpienie po kiretażu dolegliwości bólowych, które można zmniejszyć za pomocą tabletek przeciwbólowych dostępnych w aptekach. Pamiętać należy jednak o tym, aby absolutnie nie zażywać aspiryny, jest ona zakazana po wykonaniu zabiegu stomatologicznego. Na minimum dobę po kiretażu nie należy pić gorących napojów i alkoholu ani palić papierosów. Najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta będzie stosowanie diety półpłynnej, miękkich pokarmów. Pomocne są także apteczne płukanki z chlorheksydyną, aby zniwelować stan zapalny, bakterie znajdujące się w jamie ustnej.

Kiretaż – możliwe objawy

Po przeprowadzeniu kiretażu naturalne jest wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości, szczególnie po zabiegu otwartym ze względu na rozcięcie dziąseł i założenie szwów. Do nawet kilku dni mogą utrzymywać się nieprzyjemne dolegliwości, ale nie będą one zbyt mocno nasilone. Nie powinno niepokoić wystąpienie obrzęku i zaczerwienienia w miejscu, który został poddany zabiegowi. Tego typu objawy znikają samoczynnie, najczęściej po paru dniach lub nieco później.

Niepokoju nie powinna wzbudzać również krew w ślinie, taki stan utrzymuje się zazwyczaj przez dobę po wykonaniu kiretażu. Jako że podczas zabiegu usuwa się warstwę pokrywającą korzenie zębowe, to naturalne jest wystąpienie nadwrażliwości w miejscu pozabiegowym. Objawia się to silną reakcją na pokarmy/napoje zimne i ciepłe. U niektórych pacjentów dyskomfort może pojawić się nawet przy zmianie temperatury otoczenia. Nie należy martwi się zwiększoną ruchomością zębów, które zostały poddane zabiegowi, jest to tylko przejściowe zjawisko.

Do nieprzyjemnych dolegliwości pozabiegowych zalicza się także zasinienie policzka lub wargi, tymczasowa utrata czucia w miejscu zabiegu. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego należy obserwować jego reakcje. U niektórych dolegliwości są mało odczuwalne i szybko znikają, u innych może wystąpić więcej symptomów i utrzymywać się do kilku dni. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy dolegliwości utrzymują się zbyt długo, co wymaga wizyty u stomatologa. Jest ona również niezbędna, gdy dojdzie do pogorszenia stanu w jamie ustnej.

Podsumowanie

Kiretaż jest zabiegiem stomatologicznym, który przeprowadza się, gdy inne metody leczenia chorób przyzębia są niewystarczające do zniwelowania powstałych nieprawidłowości. Za jego pomocą możliwe staje się dokładne oczyszczenie korzeni zębów z kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Kieszonki dziąsłowe stają się wolne od bakterii i stanu zapalnego oraz zostają spłycone. Efektem kiretaż jest także poprawienie stabilności zębów, można również uchronić się przed ich utratą w przypadku pacjentów z paradontozą.