Silny ból zęba potrafi uprzykrzyć nam życie na tyle, że niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni zrezygnować z codziennych czynności, nie będąc w stanie skupić się na czymkolwiek. O ile jednak z bólem ósemki czy też bólem spowodowanym jakimś ubytkiem w zębie większość z nas już się spotkała, o tyle już zapalenie okostnej zęba może dla wielu z nas brzmieć nieco bardziej enigmatycznie.
Czym zatem jest tajemnicza okostna zęba i jak wygląda przebieg leczenia jej zapalenia? Skąd się w ogóle ta przypadłość bierze i czy można temu jakkolwiek zapobiec?
Czym jest okostna?
Najprościej rzec ujmując, okostna jest pewnego rodzaju otoczką zęba, która chroni go przed urazami mechanicznymi, ale też sprawia, że do zębów mają jak się dostawać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Przez to jednak, że błona ta jest szczególnie mocno unerwiona oraz unaczyniona (więcej na temat samej okostnej możemy przeczytać tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Okostna), to jakikolwiek uraz czy też zakażenie wiążą się z silnym, ponadprzeciętnym bólem.
Dodatkowo dzięki okostnej tkanka kostna ma możliwość regeneracji i odbudowy co jest szczególnie ważne, zwłaszcza w przypadku ciężkich urazów oraz infekcji, które mają bezpośredni wpływ na nasze zęby. Można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju ochrona naszych zębów.
Jak rozpoznać i jakie są objawy zapalenia okostnej zęba?
Pytanie, jak rozpoznać i jakie są objawy zapalenia okostnej zęba, nurtuje pewnie wiele osób. Jak już wyżej pokrótce zostało jednak wspomniane, zapalenie okostnej będzie oznaczało zapalenie, znajdującej się wokół zęba, tkanki. Występujące tutaj objawy mogą jednak niektórych z nas nieco zmylić, gdyż są one bardzo podobne do silnego przeziębienia, a nawet grypy. Mowa tutaj mianowicie o podwyższonej temperaturze, dreszczach, silnym bólu głowy, szyi i zatok, ogólnym braku sił i energii do zrobienia czegokolwiek oraz przede wszystkim o uciążliwym i ostrym bólu zęba, uniemożliwiającym jakiekolwiek jedzenie, a nawet picie.
Osoby szczególnie wrażliwe mogą też spotkać się z reakcjami alergicznymi, takimi jak wysypka czy też zaczerwienienie. Podczas mycia zębów może z kolei pojawić się nawet krew, a policzki mogą być nadzwyczaj opuchnięte.
Żeby jednak rozpoznać czy rzeczywiście mamy do czynienia z zapaleniem okostnej zęba czy też być może chodzi tutaj o inną przypadłość, należy wykonań badanie rentgenowskie zęba, które pozwoli ustalić, jak wygląda rzeczywisty stan zęba oraz kości (badanie to można wykonać również u nas, w Dental Fraternity – https://dentalfraternity.pl/oferta/diagnostyka-rtg/ ). W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się także zrobienie tomografii, gdyż ból może promieniować na inne narządy. Dzięki tym badaniom jest dla nas jasne, jak wygląda aktualny stan zdrowia uzębienia pacjenta, czy pojawił się stan zapalny oraz przede wszystkim wiadomo, jakie przedsięwziąć środki, jakie kroki leczenia zaplanować i czy uda się uratować dany ząb przed ekstrakcją.
Przyczyny zapalenia okostnej zęba
Z pewnością wiele osób, zmagających się z zapaleniem okostnej zęba zastanawia, jakie są przyczyny tej choroby, a co ciekawe, może być ich naprawdę bardzo dużo – począwszy od resztki, nieusuniętego podczas poprzedniego zabiegu, zęba, która bezpośrednio przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego, poprzez nieleczoną próchnicę i niewłaściwie wykonany zabieg endodoncji (leczenia kanałowego), aż po specyficznie wyrastające zęby mądrości, które nie są obojętne dla tkanek wewnętrznych.
Okazuje się ponadto, że przyczyną zapalenia okostnej zęba może być nawet nieoczywiste złamanie żuchwy, a właściwie to występujące później po nim powikłania, niewłaściwie dobrane znieczulenie miejscowe, na które organizm zareagował nadzwyczaj gwałtownie, doprowadzając do wytworzenia się stanu zapalnego, a nawet zbyt intensywna aktywność fizyczna (po wykryciu zapalenia okostnej zęba, należy na jakiś czas zaprzestać jej wykonywania).
Do zapalenia okostnej zęba może też doprowadzić zapalenie wnętrza pojedynczego zęba, które to zapalenie może przenieść się na pozostałe pobliskie tkanki.
Nieleczone zapalenie okostnej – skutki
Niestety zapalenie okostnej zęba nie należy do chorób, które znikają samoistnie, a co za tym idzie, należy działać i tym samym udać się do periochirurga (można to oczywiście zrobić również w naszej klinice Dental Fraternity, gdzie m.in zajmujemy się usuwaniem stanów zapalnych oraz regeneracją ubytków kostnych wokół zębów – chirurgia stomatologiczna, dzięki czemu możliwie jak najszybciej staramy się przywrócić komfort pacjenta oraz przyśpieszyć jego powrót do wykonywania codziennych obowiązków.). Najprawdopodobniej, tak czy siak, pacjenta zachęci do wizyty silny ból który nie będzie dawał o sobie zapomnieć. Mało komu udaje się przeczekać ten ból bez zasięgnięcia pomocy z zewnątrz.
Co jednak trzeba wyraźnie zaakcentować, nieleczone zapalenie okostnej (skutki) może w ostatecznym rozrachunku doprowadzić nawet do najgorszego, a mianowicie do śmierci. Wskutek ostrego stanu zapalnego, do organizmu może bowiem wdać się niebezpieczne zakażenie, prowadzące do sepsy, ale oczywiście nie tylko do niej. Wskutek nieleczonego zapalenia okostnej i rozległego stanu zapalnego organizmu, może także dojść do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a w “lepszym” wypadku do zapalenia zatok czy też do pojawienia się ropnia. Dlatego też, podejrzewając u siebie tę chorobę, nie należy zwlekać i liczyć na łut szczęścia, że objawy same z siebie ustąpią, tylko czym prędzej skontaktować się z zaufanym i odpowiednio wykwalifikowanym stomatologiem, tak ażeby stan zapalny nie rozprzestrzeniał się na inne tkanki, a ząb nie wymagał usunięcia.
Zapalenie okostnej – leczenie
Jak wygląda przebieg leczenia? To, że wizyta u dentysty jest tutaj kwestią konieczną, zostało już wyżej wspomniane, ale zanim oddamy się w ręce właściwego specjalisty od chirurgii szczękowej, warto sobie samodzielnie pomóc i doraźnie załagodzić ból np. chłodnymi okładami żelowymi czy też w ostateczności środkami przeciwbólowymi. Sprawdzić mogą się ponadto ziołowe płukanki – z rumianku, bądź też z szałwii, a nawet gotowe płyny do płukania zębów oraz dziąseł, które wykazują działanie bakteriobójcze. Skupiając się już jednak stricte na leczeniu zapalenia okostnej, to tak naprawdę cały proces działania będzie uzależniony od wielkości stanu zapalnego i dlatego też np. kiedy ten stan zapalny jest umiarkowany i nie stwarza większego zagrożenia, u wielu pacjentów może sprawdzić się sama antybiotykoterapia, bądź też endodoncja (leczenie kanałowe). Kiedy jednak stan zapalny jest już bardzo rozległy i mniej inwazyjne sposoby nie mają szans, żeby zadziałać, to w niektórych przypadkach może nie obyć się bez ekstrakcji (usunięcia) zęba oraz ewentualnego wstawienia protezy.
Tak naprawdę do każdego pacjenta należy oczywiście podejść bardzo indywidualnie i nie da się jednoznacznie stwierdzić, która metoda jest najkorzystniejsza, gdyż nie ma takiej jedynej. Kluczowe będzie zrobienie badań i podjęcie decyzji przez lekarza oraz oczywiście szybkie działanie pacjenta, który nie będzie zwlekał z wizytą. Wskazuje się jednak, że przeciętny czas trwania leczenia wynosi 14 dni.
Profilaktyka i zapobieganie zapalenia okostnej
Jedną z podstawowych zasad związanych z leczeniem jako takim jest w pierwszej kolejności zapobieganie chorobom, a dopiero potem ich leczenie. Nie inaczej jest w przypadku zapalenia okostnej zęba. Lepiej bowiem zrobić wszystko, żeby schorzenie to nie wystąpiło, niż później borykać się z paraliżującym bólem i strachem o efekt końcowy wyleczenia. Co zatem powinniśmy zrobić, żeby jak najbardziej zminimalizować wystąpienie tejże choroby? Jak wygląda profilaktyka i zapobieganie zapalenia okostnej?
Kwestia ta jest tak oczywista, że nie powinno się tutaj o niej wspominać, ale jednak mimo wszystko warto chociaż krótko o tym wspomnieć. Mowa tutaj oczywiście o odpowiedniej higienie zębów, przez którą, oprócz codziennego, dokładnego mycia zębów z użyciem również chociażby nici dentystycznych, rozumiemy dokonywanie regularnych przeglądów stomatologicznych zębów, tak ażeby w miarę szybko można było zlokalizować tworzący się stan zapalny czy też pojawiającą się próchnicę zębów.
Wykryte i wyleczone w odpowiednim momencie infekcje i wszelkiej maści choroby zębów to tak naprawdę klucz do sukcesu, gdyż można sobie pomóc już od razu na wczesnym stadium pojawiających się dolegliwości.
Podsumowanie
Jak widzimy, z pozoru nieistotny ból zęba, może prowadzić do wielu niebezpiecznych konsekwencji. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka oraz dbanie o stan naszego uzębienia, niezależnie od wieku oraz naszych chęci. Chociaż zapalenie okostnej zęba może być mylące i kojarzyć się na początku z innymi przypadłościami, to nie bójmy się iść do stomatologa, żeby to sprawdzić. Abstrahując już od silnego bólu, który potrafi każdemu dać w kość, to konsekwencje nieleczonego zapalenia okostnej zęba są znacznie dotkliwsze, co już z resztą wyżej zostało wspomniane. Ryzyko się tutaj nie opłaca.