Wyrwanie zęba to zabieg dentystyczny, który prędzej, czy później, dotyka wielu pacjentów. Wskazaniem do jego wykonania jest m.in.: brak możliwości wyleczenia zębów metodą kanałową, czy stany chorobowe przyzębia. W naszej placówce medycznej noszącej nazwę Dental Fraternity to powszechnie stosowana praktyka. Oprócz tego, że zabieg musi być wykonany w sposób maksymalnie profesjonalny, z dbałością o zdrowie i komfort pacjenta, kluczową rolę odgrywa także właściwe spożywanie posiłków po wyrwaniu zęba. Jakie produkty, w jakie formie są wskazane do spożycia przez kilka najbliższych dni po zabiegu wyrywania zębów? Przyjrzyjmy się ważnemu zagadnieniu z bliska.
Wyrwanie zęba- na czym polega ten zabieg?
Wyrwanie zęba w naszej klinice Dental Fraternity wykonywane jest przez najwyżej klasy specjalistów, którzy cieszą się wieloletnim doświadczeniem, jak również solidnie ugruntowaną, pieczołowicie zdobytą wiedzą. Co więcej, możliwe jest także usunięcie zęba pod narkozą, dla osób, które są szczególnie wrażliwe na ból, bądź przeraża ich wizja wyrywania zębów w pełnej świadomości. Co więcej, wielu pacjentów nie radzi sobie z dyskomfortem związanym z podawaniem znieczulenia miejscowego, jak również charakterystycznym dźwiękiem, który można usłyszeć podczas wyrywania zęba. Co więcej, jeśli zaistnieje konieczność wyrwania niektórych zębów trzonowych, np. ósemek, zaleca się wykonanie zabiegu w ogólnej narkozie.
Wyrywanie zębów nazywane jest w profesjonalnym języku ekstrakcją zębów. Zanim dowiemy się, co należy jeść po wyrywaniu, warto wiedzieć, na czym polega proces wyrywania zębów stałych krok po kroku. Po podaniu narkozy, bądź znieczulenia miejscowego, dentysta zrywa więzadło okrężne, które otacza ząb. W kolejnym kroku, przy użyciu specjalistycznych kleszczy, wykonuje ruchy, które mają za zadanie zwichnięcie więzadła, co sprawia, że można oderwać ząb od kości szczęki. Co ciekawe, każdy ząb wymaga wykonania różnych ruchów, by rozerwać włókna ozębnej. Ostatnim etapem ekstrakcji zęba jest stanowcze wyjęcia zęba z zębodołu. Kluczowe jest także dokładne oczyszczenie zębodołu z wszelkich pozostałości zęba, jak również fragmentów kości. Na koniec lekarz specjalista zakłada w miejsce ubytku tampon stomatologiczny, którego zadaniem jest zatrzymanie krwawienia z nowo powstałej rany. Naturalnie w miejscu wyrwanego zęba tworzy się skrzep. W przypadku wyrywania zębów trzonowych, lekarz zakłada najczęściej kilka szwów, które powinny zostać usunięte po około 7- 10 dniach od zabiegu. Usunięcie zęba nie musi wiązać się z uśmiechem, który będzie musiał być przez resztę życia ukrywany. Wykonujemy różnego rodzaju zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, m.in. oferujemy usługę o nazwie uśmiech w jeden dzień, dzięki której nawet konieczności usunięcia własnych zębów nie stanowi przeszkody, by cieszyć się nieskazitelnym uzębieniem.
Czego nie wolno robić po wyrwaniu zęba?
W celu uniknięcia wystąpienia możliwych powikłań po zabiegu, należy powstrzymać się od wykonywania pewnych czynności. W najbliższych godzinach po ekstrakcji zębów nie należy przepłukiwać jamy ustnej wodą, ani żadnymi innymi płynami. Ma to na celu ochronę powstałego skrzepu. Co więcej, nie powinno się także naruszać powstałego skrzepu językiem. W celu złagodzenia bólu, jak również zmniejszenia opuchlizny, zaleca się wykonywanie zimnych okładów na zewnętrzną część policzka, po stronie twarzy, gdzie wyrwany był ząb.
Po wykonanym zabiegu, przez okres pierwszej doby, stanowczo zebrania się spożywania gorących napojów, jak również palenia papierosów.
Co ciekawe, kilka dni po wyrwaniu zęba, całkowicie zabronione jest picie napojów przez słomkę. Pomimo tego, że wydawać by się mogło, iż jest to rewelacyjny sposób na ochronę zębodołu przed dostaniem się do niego spożywanego płynu, w praktyce okazuje się, że picie przez słomkę wytwarza ciśnienie, które z łatwością, w kilka chwil, może doprowadzić do oderwania z rany powstałego skrzepu.
W kilka dni po wyrwaniu zęba z całą pewnością należy powtarzać się również od wysiłku fizycznego. Silny ruch może doprowadzić do krwotoku z powstałej rany.
Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, przez okres około dwóch tygodni od dnia wykonania zabiegu, zęby znajdujące się wokół wyrwania, powinny być szczotkowane z niezwykłą delikatnością, jak również dbałością o to, by nie naruszać skrzepu powstałego w miejscu wyrwania.
Co można jeść po wyrwaniu zęba?
Niestety przez kilka dni po wyrwaniu zęba należy stosować ścisłą dietę. Ma to na celu prawidłowy proces gojenia powstałej rany po wyrwanym zębie. Najbardziej ogólną zasadą jest fakt, że przez około 7- 14 dni od ekstrakcji zęba należy powstrzymać się od spożycia twardych pokarmów. Co więcej, należy unikać także wszelkich pokarmów, które wymagają żucia, jak również gryzienia. Nie można spożywać również pokarmów ostrych, pikantnych. Co zatem jeść, by nie odczuwać głodu, a jednocześnie dbać o powstałą po wyrwaniu ranę? Idealne będą wszystkie dania zblendowane. Mogą być to warzywa, owoce, mięso. Warto sięgnąć także po płynny nabiał, taki jak np. pitne jogurty, jogurty owocowe, czy mleczne desery. Dla wielu osób dobrym rozwiązaniem są gotowe dania dla dzieci rozszerzających dietę, gotowe do spożycia, co nie wymaga indywidualnego przygotowania.
Po jakim czasie można normalnie jeść po wyrwaniu zęba?
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że należy powstrzymać się z jakimkolwiek jedzeniem, aż do całkowitego usunięcia skutków ubocznych znieczulenia. W praktyce oznacza to, że zanim przystąpimy do jedzenia, musimy poczekać, aż zniknie uczucie odrętwienia twarzy. Musimy więc w pełni czuć każdą część buzi. Generalnie, im dłużej od zabiegu będziemy w stanie powstrzymać się od jedzenia, tym lepiej. Minimalny czas, jaki musi upłynąć od wyrwania zęba, to około 3 godziny. Do końca dnia, w którym miała miejsce ekstrakcja zęba, nie należy płukać jamy ustnej. Wszystko przez to, że rana po usunięciu zęba, przez pierwsze godziny po zabiegu, jest najbardziej narażona na zakażenie przez bakterie, które możemy dostarczyć do jamy ustnej wraz z jedzeniem. Do normalnej diety, jaką prowadziliśmy przed zabiegiem usunięcia zęba, możemy powrócić po około 2- 3 tygodniach.
Co pić po wyrwaniu zęba?
W celu uniknięcia kompilacji po wyrwaniu zęba, który jest zabiegiem wymagającym i skomplikowanym, należy stosować się do ścisłych wytycznych podanych przez lekarza prowadzącego. Oprócz tego, że należy przez pierwszy tydzień skupić się na spożywaniu ściśle określonych pokarmów, dodatkowo należy zadbać także o dobór właściwych napojów. Przede wszystkim znaczenie odgrywa temperatura płynów- przede wszystkim należy unikać gorących napojów. Nie zaleca się także picia produktów silnie zmrożonych. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest picie wody, czy herbaty w temperaturze pokojowej. Co więcej, w pierwszych dniach po zabiegu należy unikać także napojów kwaśnych, jak również gazowanych. Dziąsła po zabiegu, a przede wszystkim powstała rana po usuniętym zębie są bardzo wrażliwe i delikatne. Kawa również nie jest wskazana przez pierwsze dni po zabiegu (kofeina podnosi ciśnienie krwi, co może przyczynić się do wzmożonego krwawienia).
Czy mogę pić alkohol po ekstrakcji zęba?
Picie alkoholu po wyrwaniu zęba jest zabronione przez 7- 10 dni. Wynika to z faktu, że alkohol mógłby podrażnić ranę, co skutkowałoby pogorszeniem gojenia się rany. Co więcej, alkohol może zaburzać krzepnięcie krwi, a więc zakłócać proces powstania skrzepu zasklepiającego ranę.
Co przyspiesza gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba?
Usunięcie zęba narusza, uszkadza tkankę kostną, jak również błonę śluzową. Powstaje rana, na której tworzy się wcześniej wspomniany skrzep, a w dalszym etapie ziarnina, a więc nowa tkana, która finalnie przekształca się w tkankę łączną. Proces wymaga jednak czasu. Nic więc dziwnego, że bardzo wielu pacjentów zastanawia się, czy istnieją skuteczne metody, by przyspieszyć proces gojenia się dziąseł. Z całą pewnością kluczowe znaczenie ma właściwa pielęgnacja zębodołu. Przede wszystkim priorytetem jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej, jak również właściwa dieta. To te dwa czynniki pomagają w zniwelowaniu suchości zębodołu, a co najważniejsze, zakażenia bakteryjnego.
Przykładowy posiłek po wyrwaniu ósemki
W celu zobrazowania idealnego posiłku po ekstrakcji zębów, w tym zębów trzonowych, podajemy przykładowy jadłospis. Po upływie trzech godzin od zabiegu z całym powodzeniem możemy pozwolić sobie na zupę krem, która będzie zaserwowana w temperaturze pokojowej. Posiłek z brokułów, ziemniaków, czy dyni, z ograniczoną ilością ostrych przypraw, będzie syty, a jednocześnie bezpieczny. Na drugie danie możemy wybrać purèe z warzyw.
Na deser idealnym wyborem będą jogurty, galaretki, musy owocowe, kisiel, dokładnie zblendowany, owocowy koktajl. Tak powinna wyglądać nasza dieta przez pierwsze dwa dni od zabiegu. W dalszym czasie możemy włączyć do niej owsiankę, gotowane ziemniaki, jak również makarony.