KONTAKT
Ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym

Ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym

Czy ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym jest możliwa? Wiele osób prawdopodobnie sądzi, że w przypadku stanu zapalnego o wyrwaniu zęba nie może być mowy, ale nic bardziej mylnego. Można wręcz powiedzieć, że mowa o czymś, co jest po prostu konieczne (jeśli chce się uniknąć dalszych komplikacji).

Czy można wyrwać zęba z ropą?

Najlepiej jednak będzie, jeśli zaczniemy od samego początku – skąd się bierze ropa w zębie? Najprościej powiedzieć, że ropa w zębie powstaje, ponieważ w jamie ustnej żyje masa bakterii odpowiedzialnych za zarażanie zębów. Dokładniej mówiąc, nie można dopuścić do sytuacji, w której bakterie dostaną się do najczulszego miejsca w zębie (najczulszym miejscem w zębie jest miazga). Jeśli jednak się do tego dopuści, stan zapalny w zębie jest po prostu gwarantowany.

Poza tym usuwanie ropnia nie zawsze jest równoznaczne, z tym że musi zostać przeprowadzona ekstrakcja. Możliwe jest także leczenie kanałowe, chyba że ząb jest bardzo zniszczony. O szczegółach można powiedzieć wiele. Gdyby ktoś potrzebował więcej informacji, nie pozostaje nic innego jak rozejrzenie się za profesjonalną pomocą. Niektórzy mogą też powiedzieć, że po prostu wystarczy zapoznać się z informacjami dostępnymi pod adresem https://dentalfraternity.pl/kontakt/.

Znieczulenie zęba w stanie zapalnym

W przypadku leczenia często pojawia się obawa dotycząca tego, jak to wszystko będzie przebiegać. Nie ma też co ukrywać, że dużym zainteresowaniem cieszy się kwestia znieczulenia. Nie ma nic gorszego niż zmaganie się z bólem, prawda? Warto też zastanowić się nad tym, jak to wszystko wygląda w kontekście stanu zapalnego.

Ból u człowieka przewodzony jest przez układ nerwowy. Ząb jest świetnie unerwiony. Jest to efekt dużej liczby włókien nerwowych i naczyń krwionośnych. Znieczulenie sprawia, że funkcja nerwu staje się czasowo upośledzona. Ważne jest też to, że znieczulenia mają działać lepiej w środowisku zasadowym niż kwaśnym. Jeżeli wokół zęba jest stan zapalny, znieczulenia działają słabiej i konieczne jest zadbanie o kolejną dawkę. Wszyscy lekarze zobowiązani są do tego, aby dbać o uzyskanie właściwego efektu znieczulającego. To wszystko pokazuje też, że bardzo ważne jest, aby w przypadku pojawienia się problemów nie czekać na ostatnią chwilę. Zbyt długie oczekiwanie niczego nie rozwiąże i prawdopodobnie tylko pogorszy zaistniałą sytuację.

Warte zapamiętania jest też to, że w przypadku znieczulenia powierzchniowego bardzo dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie żelu znieczulającego lub sprayu wchłaniającego się z powierzchni dziąsła. W ten sposób osoba na fotelu zaczyna odczuwać szczypanie, mrowienie i/lub drętwienie dziąsła. Taka forma znieczulenia do minimum ogranicza dyskomfort. W razie zastosowania znieczulenia nasiąkowego trzeba mieć świadomość tego, że pojawi się drętwienie dziąsła, może nawet wargi, nosa czy policzka. Dzień po znieczuleniu może wydawać się, że zęby są „z kamienia”. Poza tym pacjenci powinni wiedzieć, że najczęściej dochodzi do podawania znieczulenia gałęzi nerwu trójdzielnego. Oznacza to mniej więcej tyle, że dochodzi do znieczulenia zębów dolnych. Po zakończeniu aplikacji odczuwa się drętwienie zębów, policzka, wargi i połowy języka po stronie znieczulanej.

Specjalność lekarska zajmująca się znieczuleniami to anestezjologia. W Dental Fraternity, większość zabiegów jest możliwych do zrealizowania pod narkozą lub przy znieczuleniu miejscowym. Do tego należy pamiętać o tym, że w każdej sytuacji bardzo ważna jest zwyczajna rozmowa z lekarzem. Pomoc to nie tylko świadczenie konkretnych usług.

Ile kosztuje wyrwanie zęba prywatnie?

Drugą największy kłopot (po bólu) to prawdopodobnie kwestia pieniędzy. Kiedy kolejki są spore, zostaje tylko rozejrzenie się za wizytą prywatną. Przy prywatnej wizycie obawy o kolejki znikają, ale za to pojawia się zmartwienie dotyczące portfela. Ile kosztuje wyrwanie zęba w przypadku wizyty prywatnej?

Przede wszystkim trzeba wrócić do tego, o czym już wcześniej poniekąd była mowa – wyrwanie zęba traktowane jest przez stomatologów niczym ostateczność. Świat się rozwija i medycyna nie stanowi tutaj najmniejszego wyjątku. Nowoczesne rozwiązania skutkują tym, że większość zmian próchnicowych i stanów zapalnych może zostać usunięta bez decydowania się na ekstrakcję.

Wielu pacjentów pewnie zastanawia się teraz nad tym, kiedy można rozmawiać o ekstrakcji zęba. Temat ten jest bardzo delikatny, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że usunięcie zęba poleca się w przypadku kłopotów, które zachodzą przy korzeniach i dziąsłach. Należy przez to rozumieć choćby stany zapalne, zakażenia czy choroby tkanek zęba. Gdyby kogoś interesowały bardziej szczegółowe informacje, usunięcie zęba konieczne jest w następujących sytuacjach (jeśli standardowe procedury okażą się zawodne):

 • ropne zapalenie miazgi zębowej, najczęściej w przypadku zęba wielokorzeniowego,
 • ząb i korzeń nie nadają się do leczenia, odbudowa jest niemożliwa,
 • w obrębie miazgi zębowej pojawiła się martwica bądź zgorzel,
 • zęby mleczne nie chcą wypadać,
 • zapalenie ozębnej,
 • ropień przyzębny,
 • złamanie korony zęba poniżej szyjki,
 • złamanie korzenia zęba,
 • ząb zatrzymany,
 • leczenie ortodontyczne zmuszające do wyrwania zębów.

Cena oczywiście uzależniona jest od indywidualnych przypadków. Ważne jest też to, czy konieczne jest przeprowadzenie ekstrakcji zęba jedno – czy wielokorzeniowego. Niemniej jednak nie powinno to w znaczący sposób wpłynąć na cenę. Poza tym należy pamiętać, że może zdarzyć się tak, iż nieodzowne okaże się dłutowanie korzenia zęba. Ta czynność naturalnie też ma pewien wpływ na to, jak duża opłata będzie musiała zostać uiszczona. Nie sposób też nie wspomnieć o usunięciu chirurgicznym zęba zatrzymanego. Tak określa się szczególną formę ekstrakcji. Tak usuwa się zęby, które z jakiejś przyczyny nie są w stanie wyrżnąć się przez dziąsło. Najczęściej chodzi o „ósemki”, czyli tzw. zęby mądrości. Cena zależy od przypadku i zabiegów zabezpieczających dziąsło po operacji. Usunięcie chirurgiczne zęba zatrzymanego nie jest jednak tym, co kosztuje najwięcej. Najwięcej trzeba zapłacić w przypadku resekcji wierzchołka korzenia zęba. Resekcja ta wielokrotnie połączona jest z koniecznością odtworzenia kości. Resekcją korzenia określa się proces polegający na odcięciu wierzchołka korzenia zęba i usunięciu zmian zapalnych oraz zabezpieczenie go przed ponownym powstaniem stanu zapalnego. Można też powiedzieć, że resekcja pozwala uniknąć konieczności całkowitej ekstrakcji.

Czy wyrwanie martwego zęba boli?

Jak widać, wydarzyć się może bardzo wiele, ale teraz przyjmijmy sytuację, w której ząb jest martwy. Co można powiedzieć na temat wyrywania martwego zęba?

Jakie jest pierwsze skojarzenie z martwym zębem? Można przypuszczać, że dla wielu osób jest to ząb, który bardzo boli. Tymczasem rzeczywistość przedstawia się inaczej. Na wstępie wypada podkreślić, że martwy ząb jest wtedy, gdy dochodzi do utraty żywotności miazgi lub miazga jest usunięta na skutek leczenia kanałowego. Odpowiednie opracowanie zęba może sprawić, że ten jeszcze długo będzie wywiązywać się ze swojego zadania. Naturalnie zdarza się, że martwy ząb zmienia kolor. Wtedy często możliwe jest wybielanie w Dental Fraternity. Ząb, który nie jest unerwiony, nie boli. Najczęstsza przyczyna martwego zęba to próchnica. Uszkodzenie miazgi może też stanowić wynik innych sytuacji. Za przykład może posłużyć choćby uraz, ścieranie się czy opracowywanie ubytku. Za pierwszy dostrzegalny klinicznie etap próchnicy uznaje się białą plamę. Biała plama to przedubytkowy etap choroby.

Jeśli chodzi o wyrywanie zęba, konieczne jest skoncentrowanie się na następujących czynnikach:

 • oczekiwania,
 • stan zdrowia,
 • przyjmowane leki,
 • palenie papierosów,
 • stan zdrowia tkanek przyzębia i tkanek twardych,
 • kwestie protetyczne.

Co do samego usuwania zębów, usunięcie zęba odbywa się możliwie jak najdelikatniej. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której dziąsło i kość ulegną zniszczeniu. Więzadła ozębnej wymagają całkowitego usunięcia. Całkowite usunięcie więzadła ozębnej sprawia, że z mózgu zostaje wysłana informacja o konieczności stworzenia nowej kości. Już 2-3 dni po zabiegu pacjenci powinni doświadczyć pozytywnych zmian w samopoczuciu.

Ile trwa wyrywanie zęba?

Wyrywanie zęba może kojarzyć się ze stosunkowo szybką czynnością, ale rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że wszystko zależne jest od konkretnego przypadku. Na pewno trzeba wiedzieć, że ekstrakcja zębów trzonowych trwa najdłużej. Ważne jest też to, czy chodzi o ekstrakcje chirurgiczne lub ekstrakcje zębów zatrzymanych. W obu sytuacjach należy nastawić się na dłuższe leczenie – ma to związek ze skomplikowanym charakterem działań. Gdyby kogoś interesował konkretny czas, ekstrakcja zębów powinna trwać od 10 do 60 minut. Dolna granica dotyczy rzecz jasna nieskomplikowanych przypadków.