fbpx

Profilaktyka

Profilaktyka w stomatologii odgrywa bardzo ważną rolę. Zapobiega próchnicy oraz chorobom przyzębia jamy ustnej. Pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust oraz zmniejsza przebarwienia od kawy, papierosów, herbaty itp. Pacjentom zapewniamy pełen zakres profesjonalnie przeprowadzonych zabiegów profilaktycznych z zastosowaniem nowoczesnych i sprawdzonych metod. Plan zabiegów dostosowujemy do każdego pacjenta indywidualnie.

Z zakresu profilaktyki proponujemy:

  • skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego
  • piaskowanie
  • lakierowanie zębów / fluoryzacja
  • instruktaż higieny jamy ustnej
  • lakowanie zębów

Powyższe czynności stanowią również wstęp do wybielania zębów. Higienizacja jamy ustnej gwarantuje bielszy uśmiech i utrzymuje zęby w doskonałym stanie.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Instruktaż zawiera szczegółowe informacje na temat właściwej higieny jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania higienistka dobiera indywidualnie odpowiednią technikę szczotkowania zębów. Jest ona różna w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia oraz przyzębia. Należy pamiętać, że szczotka i pasta do zębów to nie wszystko!­ Bardzo ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi lub szczoteczkami międzyzębowymi. Mycie języka jest niezwykle istotnym punktem higienizacji jamy ustnej. W tym celu stosuje się skrobaki, które usuną osad i nalot z języka.

Zabiegi profilaktyczne zębów:

1

Scaling

to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego. Nagromadzenie złogów nazębnych jest bardzo szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu. Scaling jest wykonywany przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych.  Aby zapobiec ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej  powierzchnie zębów są polerowane przy użyciu szczoteczek, past lub gumek. Zapewnia to przyjemne uczucie gładkości.

2

Piaskowanie

to zabieg usunięcia osadu oraz przebarwień. Często jest uzupełnieniem scalingu, gdyż bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe. Czyli takie szczeliny, gdzie nie dotrze żadne inne narzędzie, ani szczoteczka. Każde piaskowanie kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni zębów.

3

Lakierowanie

to nakładanie specjalnego lakieru fluorowego na powierzchnie wszystkich zębów o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg jest wykonywany zarówno u dzieci (zęby mleczne oraz stałe) jak i u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są bardziej odporne na próchnicę. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów.

4

Lakowanie

Obejmuje błony śluzowe i wiąże się z rozległym ubytkiem tkanek dziąsła i kości w przestrzeniach międzyzębowych.

Poprawne szczotkowanie

Leczenie recesji rozpoczyna się od wyeliminowania czynników przyczyniających się do uszkadzania szyjek zębowych. Należy najpierw usunąć kamień oraz złogi, które zalegają na zębach. Pacjenta dotkniętego problemem recesji należy nauczyć odpowiedniej metody szczotkowania zębów oraz dbania o higienę jamy ustnej. Bardzo ważna jest również zmiana szczoteczki na taką, która w jak najmniejszym stopniu będzie uszkadzała dziąsła.

Metoda odbudowy dziąsła

Leczenie recesji dziąsłowych polega na naprawie tkanek dziąsła, które zostały utracone. W tym celu należy wykonać zabieg chirurgiczny zaliczany do tzw. periochirurgii (chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej), który polega na na odbudowaniu zanikającego dziąsła. Dokładna metoda odbudowy dziąsła i leczenia recesji dziąsłowych jest dobierana indywidualnie do przypadku każdego z pacjentów po wnikliwym wywiadzie i konsultacji lekarskiej. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym.

Metoda sterowanej regeneracji

Do zabiegów wykonywanych w celu leczenia recesji dziąsłowych zalicza się m.in. przeszczep tkanki pobranej z podniebienia lub przesunięcie płata błony śluzowej z okolicy recesji. Innym sposobem może być zastosowanie metody sterowanej regeneracji. Metoda ta polega na uzupełnieniu ubytku kości – rodzaj uzupełnienia jest dobierany przez lekarza adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta.

Umów się na wizytę

W klinice Dental Fraternity profilaktyką zajmują się:

DENTAL FRATERNITY OCHOTA – MOCHNACKIEGO 10

Adres: ul. Mochnackiego 10, 02-042 Warszawa
Telefon: 22 789 93 10
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY CENTRUM –
JANA PAWŁA II 26

Al. Jana Pawła II 26, 00-133 Warszawa
Telefon: 22 620 55 88
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY ŚRÓDMIEŚCIE – SENATORSKA 20

Adres: Senatorska 20, 00-095 Warszawa
Telefon: 22 827 84 07
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY BEMOWO –
Wrocławska 21

dres: ul. Wrocławska 21, 01-494 Warszawa
Telefon: 22 861 04 40
Email: [email protected]

zostań naszym
klientem

Skontaktuj
się z nami

Umów się na wizytę