Profilaktyka w stomatologii odgrywa bardzo ważną rolę. Zapobiega próchnicy oraz chorobom przyzębia jamy ustnej. Pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust oraz zmniejsza przebarwienia od kawy, papierosów, herbaty itp. Pacjentom zapewniamy pełen zakres profesjonalnie przeprowadzonych zabiegów profilaktycznych z zastosowaniem nowoczesnych i sprawdzonych metod. Plan zabiegów dostosowujemy do każdego pacjenta indywidualnie.
Powyższe czynności stanowią również wstęp do wybielania zębów. Higienizacja jamy ustnej gwarantuje bielszy uśmiech i utrzymuje zęby w doskonałym stanie.
Instruktaż zawiera szczegółowe informacje na temat właściwej higieny jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania higienistka dobiera indywidualnie odpowiednią technikę szczotkowania zębów. Jest ona różna w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia oraz przyzębia. Należy pamiętać, że szczotka i pasta do zębów to nie wszystko! Bardzo ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi lub szczoteczkami międzyzębowymi. Mycie języka jest niezwykle istotnym punktem higienizacji jamy ustnej. W tym celu stosuje się skrobaki, które usuną osad i nalot z języka.
to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego. Nagromadzenie złogów nazębnych jest bardzo szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu. Scaling jest wykonywany przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych. Aby zapobiec ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej powierzchnie zębów są polerowane przy użyciu szczoteczek, past lub gumek. Zapewnia to przyjemne uczucie gładkości.
to zabieg usunięcia osadu oraz przebarwień. Często jest uzupełnieniem scalingu, gdyż bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe. Czyli takie szczeliny, gdzie nie dotrze żadne inne narzędzie, ani szczoteczka. Każde piaskowanie kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni zębów.
to nakładanie specjalnego lakieru fluorowego na powierzchnie wszystkich zębów o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg jest wykonywany zarówno u dzieci (zęby mleczne oraz stałe) jak i u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są bardziej odporne na próchnicę. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów.
Obejmuje błony śluzowe i wiąże się z rozległym ubytkiem tkanek dziąsła i kości w przestrzeniach międzyzębowych.
Leczenie recesji rozpoczyna się od wyeliminowania czynników przyczyniających się do uszkadzania szyjek zębowych. Należy najpierw usunąć kamień oraz złogi, które zalegają na zębach. Pacjenta dotkniętego problemem recesji należy nauczyć odpowiedniej metody szczotkowania zębów oraz dbania o higienę jamy ustnej. Bardzo ważna jest również zmiana szczoteczki na taką, która w jak najmniejszym stopniu będzie uszkadzała dziąsła.
Leczenie recesji dziąsłowych polega na naprawie tkanek dziąsła, które zostały utracone. W tym celu należy wykonać zabieg chirurgiczny zaliczany do tzw. periochirurgii (chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej), który polega na na odbudowaniu zanikającego dziąsła. Dokładna metoda odbudowy dziąsła i leczenia recesji dziąsłowych jest dobierana indywidualnie do przypadku każdego z pacjentów po wnikliwym wywiadzie i konsultacji lekarskiej. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym.
Do zabiegów wykonywanych w celu leczenia recesji dziąsłowych zalicza się m.in. przeszczep tkanki pobranej z podniebienia lub przesunięcie płata błony śluzowej z okolicy recesji. Innym sposobem może być zastosowanie metody sterowanej regeneracji. Metoda ta polega na uzupełnieniu ubytku kości – rodzaj uzupełnienia jest dobierany przez lekarza adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta.
Proszę wybrać oddział
Adres: ul. Mochnackiego 10, 02-042 Warszawa
Telefon: 22 789 93 10
Email: [email protected]
Al. Jana Pawła II 26, 00-133 Warszawa
Telefon: 22 620 55 88
Email: [email protected]
Adres: Senatorska 20, 00-095 Warszawa
Telefon: 22 827 84 07
Email: [email protected]
dres: ul. Wrocławska 21, 01-494 Warszawa
Telefon: 22 861 04 40
Email: [email protected]