KONTAKT
Podcinanie wędzidełka

Kiedy należy podciąć wędzidełko? Wszystko co musisz wiedzieć.

Podcięcie węzidełka (frenotomia) to prosty zabieg chirurgiczny, który wykonać możemy w Dental Fraternity aby poprawić jakość funkcjonowania języka a co za tym idzie, całej jamy ustnej będącej obszarem zainteresowania nauki zwanej stomatologią. Polega on na przecięciu błony podjęzykowej z której składa się wędzidełko – fałd tkankowy łączący dno jamy ustnej ze spodnią częścią języka. W życiu płodowym jego zadaniem jest prawidłowe ukierunkowanie wzrostu języka, natomiast docelowo wędzidełko ma go stabilizować i zapobiegać nadmiernej ruchomości, ale jednocześnie gwarantować odpowiednią mobilność. Jest więc gwarancją prawidłowo funkcjonującej biomechaniki języka. 

Jakie wyróżnia się rodzaje wędzidełek?

Klasyfikacji wędzidełek dokonuje się ze względu na ich budowę oraz mając na uwadze ich elastyczność. Portal https://stomatologa.pl wyróżnia trzy typy wędzidełek językowych:

  • wędzidełko w formie elastycznego fałdu – zbudowane z uniesionej warstwy błony śluzowej dna jamy ustnej
  • wędzidełko w formie nieelastycznego fałdu – zbudowane z pozostałej powięzi dna jamy ustnej i uniesionej błony śluzowej
  • wędzidełko w formie grubego i nieelastycznego fałdu – zbudowane z dwóch wymienionych w poprzednich elementów i mięśnia brodówkowo – językowego. 

Budowa wędzidełka jakim dysponują ludzie uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi, a ponieważ ich określona ruchomość jest wysoce wskazana, oba typy wędzidełek nieelastycznych są dla ich właścicieli źródłem problemów zdrowotnych. Za brak elastyczności odpowiada powięź dna jamy ustnej. 

Oprócz wędzidełek językowych w jamie ustnej występują również: wędzidełko wargi górnej, wędzidełko wargi dolnej, oraz wędzidełko językowe. 

Krótkie wędzidełko – duży problem. 

Zbyt krótkie wędzidełko to problem dla człowieka już od samego momentu narodzin. Utrudnia ssanie piersi, przez to dziecko nie tylko wolno przybiera na wadze, ale również staje się niespokojne i nerwowe, co z kolei przyczynia się do rozwoju kolki niemowlęcej. Nikt, kto miał kontakt z niemowlęciem, nie jest w stanie nie docenić dobrodziejstwa braku kolki u maluszka. Choćby z tego powodu warto sprawdzić, czy wędzidełko ma prawidłową długość i budowę i czy nie jest powodem dyskomfortu w trakcie ssania. W późniejszym wieku, kiedy dziecko je już samodzielnie, zbyt krótkie wędzidełko utrudnia żucie i połykanie, co z kolei prowadzić może do schorzeń układu pokarmowego. 

Ale nie tylko proces karmienia zaburzony zostaje przez nieprawidłową długość i budowę wędzidełka. Od strony stomatologicznej spodziewać można się wad zgryzu i chorób przyzębia. Jeśli problemy te już wystąpiły zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na https://dentalfraternity.pl/oferta/ – pomożemy się z nimi uporać. Zbyt krótkie wędzidełko może też stać się przyczyną diastemy – przerwy między górnymi jedynkami.

Od strony logopedycznej oczekiwać można wad wymowy, jak np. seplenienie międzyzębowe czy rotacyzm (niewłaściwe wymawianie głoski “r”). W skrajnych przypadkach zbyt krótkie wędzidełko prowadzić może do ślinotoku a nawet szczękościsku.

Jeśli zastanawiacie się Państwo nad zasadnością zabiegu, to w przypadku zapotrzebowania na konsultację w tym zakresie, zachęcamy do kontaktu przez stronę kontakt. Oprócz posiłkowania się naszą wiedzą przed podjęciem decyzji o jakiejkolwiek interwencji chirurgicznej w wędzidełko językowe wskazane jest również zasięgnięcie specjalistycznej opinii laryngologa i logopedy. Dopiero na tej podstawie zdecydować można, czy należy podcinać wędzidełko i kiedy należy to zrobić. 

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

W naszej klinice twierdzimy, że to jeden z najprostszych i najkrótszych zabiegów stomatologicznych. Wykonać go można manualnie – skalpelem, lub za pomocą lasera, w znieczuleniu miejscowym. Oczywiście podcięcie laserowe jest mniej inwazyjne. Osoby dorosłe lub kilkuletnie dzieci powinny w ramach przygotowań do zabiegu wykonywać ćwiczenia zapobiegające zrostom i kształtujące prawidłowe ruchy języka. W dniu zabiegu pacjent powinien być na czczo, co zapewne nie sprawi problemu dorosłym, ale wyobrażamy sobie niepokój rodziców, którzy zastanawiają się, jakie problemy może nieść ze sobą przygotowanie dziecka do takiego zabiegu. Zapewniamy, że mamy za sobą już wiele takich działań i że jest to wykonalne. Kiedy znieczulenie ustąpi pacjent może odczuwać przez niedługi czas dyskomfort, będzie on zapewne jednak mniejszy, niż problemy spowodowane przez brak elastyczności wędzidełka. My ze swojej strony zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, żeby zabieg ten był jak najmniej uciążliwy i trwał możliwie najkrócej. Po zabiegu ulgę przynieść może schładzanie twarzy, np. zimnymi okładami. Dopóki ranka się całkowicie nie zabliźni można spodziewać się miejscowego krwawienia, ale jest to jak najbardziej naturalne i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Może wystąpić również niewielka opuchlizna. Na szczęście okres rekonwalescencji po zabiegu jest bardzo krótki, a uzyskana korzyść niewspółmiernie duża do dyskomfortu jaki niesie ze sobą ta szybka interwencja.

Przeciwwskazania i wskazania do frenotomii. 

Bardzo ogólnikowo moglibyśmy powiedzieć, że podcięcie wędzidełka zalecane jest każdemu pacjentowi, u którego jest ono zbyt krótkie, ale istnieje szereg objawów, które pozwalają zdecydować o wskazaniach do tego zabiegu. 

Oczywiście najbardziej podstawowym są trudności w karmieniu niemowlęcia. Niemożność ssania naraża małego człowieka na tak wielki stres, że może przyczynić się do zaburzeń w jego rozwoju, a tego każdy z nas wolałby uniknąć za wszelką cenę. Ponadto noworodek czy niemowlę ze zbyt krótkim wędzidełkiem językowym może mieć problem z objęciem ustami brodawki, może się krztusić pokarmem, nie wytwarza odpowiedniego podciśnienia pompującego pokarm, ma słaby odruch lateralny języka. To wszystko powoduje, że po prostu się nie najada.

Innymi wskazaniami są:

  • wrażenie “przyrośnięcia” języka do dna jamy ustnej
  • ograniczona ruchomość języka w jego przestrzeni funkcjonowania
  • niemożność wysuwania języka do przodu 
  • odczuwanie napięcia przy unoszeniu języka do góry
  • niewyraźna wymowa spółgłosek takich jak “r”, :”sz” , “ż” – wymagających unoszenia języka do góry
  • utrwalanie nieprawidłowych nawyków związanych z jedzeniem spowodowanych zbyt małą ruchomością języka. 

Przeciwwskazań od strony “specjalistycznej” – czyli stomatologicznej, laryngologicznej czy logopedycznej w zasadzie nie ma. Jedynymi przeciwwskazaniami są te natury “ogólnej” jak na przykład: zły ogólny stan zdrowia pacjenta, uczulenie na środki znieczulające (czego oczywiście można uniknąć, np. wykonując testy i dobierając prawidłowe środki), infekcje dróg oddechowych (przed zabiegiem wymagane jest po prostu ich wyleczenie), czy przyjmowanie leków rozrzedzających krew. W tym ostatnim przypadku po konsultacji z lekarzem na pewien czas leki te można odstawić. 

Korzyści z podcięcia wędzidełka.

Oprócz tej oczywistej zalety jaką jest poprawa motoryczności języka i wszystkich pozytywnych tego skutków, podcięcie wędzidełka ma również pozytywny wydźwięk estetyczny. Powoduje poprawę wyglądu zewnętrznego i lepsze ułożenie warg. Likwiduje, albo przynajmniej zmniejsza napięcia w obrębie szyi i głowy, pozwala zachować właściwy tor oddechowy, poprzez domknięcie jamy ustnej. 

Cena zabiegu.

Jeśli macie Państwo pytania do jakichkolwiek innych zabiegów oferowanych przez Dental Fraternity, albo do ich cen, możecie je sprawdzić na https://dentalfraternity.pl/oferta. Koszt podcięcia wędzidełka w zależności od wybranej metody, badań towarzyszących, decyzji o wizycie adaptacyjnej kształtuje się na poziomie od kilkuset złotych do około tysiąca złotych. Warto przed decyzją porozmawiać z nami na temat indywidualnej wyceny. Na ostateczny koszt zabiegu wpływ może mieć bowiem bardzo wiele czynników. 

Wędzidełko podcięte – co dalej?

Pamiętać należy, że prawidłowo wykonany zabieg i zakończona rekonwalescencja to dopiero połowa pracy nad poprawą sprawności języka. Po frenotomii wskazana jest bowiem wizyta kontrolna, a bezwzględnie konieczna jest rehabilitacja, polegająca na masażu wędzidełka i jego ćwiczeniu. Zapobiegają one zbliznowaceniom, które w przyszłości mogłyby ponownie ograniczyć ruchomość języka. Jeśli chodzi o noworodki, w grę wchodzi naturalnie tylko masaż, ale szczerze mówiąc w tym momencie życia człowieka elastyczność i zdolność jego tkanek do regeneracji są tak wielkie, że bliznowacenie jest naprawdę mało prawdopodobne. W ich przypadku najlepszą rehabilitacją będzie przystawienie dziecka do piersi zaraz po ustaniu krwawienia. Wyczuwalna przez mamę zmiana sposobu ssania będzie najlepszym potwierdzeniem skuteczności zabiegu. 

Stosowany u starszych dzieci i u dorosłych masaż wędzidełka wykonywany powinien być przez gazę, przy uniesionym języku, ruchem podobnym do liczenia banknotów. Sam masaż może być jednak nie wystarczający, dlatego drugim ważnym elementem rehabilitacji po podcięciu wędzidełka są ćwiczenia. Mogą one wyglądać dość zabawnie, bo polegają np. na oblizywaniu warg, wylizywaniu płaskiego talerza, próbach dotknięcia językiem do brody lub nosa, kląskaniu, czy wypychaniu policzków językiem. 

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu problem związany z nieprawidłową budową i funkcjonowaniem wędzidełka i rozwialiśmy Państwa wątpliwości w tym zakresie. Gdyby pojawiły się jakieś pytania, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Służymy wiedzą, doświadczeniem i fachową opieką życzliwych specjalistów.