Kobieta w ciąży wykazuje się szeregiem specyficznych potrzeb, związanych ze zmianami, zachodzącymi w jej organizmie. Jeśli chodzi o zdrowie zębów, ciąża ma na niej istotny wpływ i aby zachować je w pełni formy, warto zadbać o ich prawidłowy stan jeszcze przed zajściem w ciążę. Według publikacji “Choroby przyzębia, a przedwczesne porody” aż 40% kobiet w wieku rozrodczym narażona jest na choroby przyzębia. Dbałość o zdrowie jamy ustnej znacznie wpływa na przebieg ciąży oraz termin porodu. Może mieć wpływ również na ogólny stan organizmu młodej mamy.
Nie wyleczyłam zębów przed ciążą, co teraz?
Choroby zębów w ciąży mogą być spowodowane nieprawidłowym stanem uzębienia sprzed okresu ciąży. W jamie ustnej mogły rozwijać się bakterie, powodujące próchnicę lub choroby dziąseł. Przyczyną nieprawidłowości stanu uzębienia u pacjentek w ciąży przede wszystkim są jednak uszkodzenia szkliwa, związane z częstymi wymiotami oraz kwaśny odczyn śliny, wpływający na szybsze psucie się zębów. Częste spożywanie posiłków oraz nieregularne podjadanie przez całą dobę również może stanowić przyczynę osłabienia stanu zębów w okresie ciąży i podatności ich na choroby.
Jak dbać o zęby w ciąży?
Zęby kobiet w ciąży szczególnie narażone są na wpływ spożywanych posiłków, a także rozwój bakterii, mogący pojawić się w wyniku niedostatecznie dobrej higieny jamy ustnej. Gdy w ciąży dziąsła stają się rozpulchnione, pacjentka zaczyna odczuwać dyskomfort, a nawet ból podczas szczotkowania. W wyniku tego procesu myje zęby mniej dokładnie i delikatniej, co prowadzi do osadzania się na nich zanieczyszczeń i rozwoju bakterii. W ciąży przede wszystkim należy pamiętać o częstym, precyzyjnym czyszczeniu zębów. Ważna jest również profilaktyka, która podczas regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym będzie zachowana. W ciąży powinno się odwiedzić dentystę co najmniej 3 razy, nawet jeśli zęby nie niepokoją objawami bólowymi.
Czy w ciąży można leczyć zęby ze znieczuleniem?
Większość zabiegów stomatologicznych może być bez przeszkód wykonywana u pacjentek w ciąży, szczególnie w sytuacji, gdy lekarz indywidualnie zdecyduje o konieczności natychmiastowej interwencji. Są również zabiegi dentystyczne, które mogą poczekać do okresu po porodzie. Pacjentki w ciąży nie powinny mieć wykonywanego badania RTG, dlatego przed wizytą warto uprzedzić stomatologa o swojej ciąży. Dla kobiet przed porodem istotne znaczenie ma dobór metod leczenia, dlatego podczas kontaktu z gabinetem stomatologicznych warto poinformować o swoim stanie. W ciąży można wykonywać zabiegi stomatologiczne ze znieczuleniem miejscowym, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne odwiedzanie gabinetu regularnie. Leczenie dla kobiet w ciąży jest niezbędne. U kobiet, których uzębienie nie jest leczone w trakcie ciąży, a jego stan nie jest dobry, wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, a także niskiej masy urodzeniowej noworodka.
Zepsute zęby a przedwczesny poród
Negatywnym efektem nieleczonych w ciąży zębów przede wszystkim jest, wspomnienie wyżej ryzyko wystąpienia przedwczesnych skurczów, wywołujących poród. Z ryzykiem przedwczesnego rozwiązania wiąże się jednocześnie obawa przed niską masą urodzeniową dziecka pacjentki, która zaniedbuje higienę stomatologiczną podczas ciąży. Kobiety ciężarne oraz karmiące piersią nie powinny mieć styczności z promieniowaniem RTG, natomiast dobór metod oraz leków spoczywa na barkach doświadczonych lekarzy-stomatologów. Właściwe leczenie zębów jest bezpieczne dla przyszłej mamy i nienarodzonego jeszcze dziecka. Dziś lekarz ma możliwość doboru skutecznych oraz bezpiecznych rozwiązań, które nie tworzą ryzyka dla pacjentki i jej dziecka.
Skutki nieleczenia zębów po ciąży
Po urodzeniu dziecka można boleśnie odczuć skutki nieleczonych zębów. Wtedy, gdy kobieta wyda na świat dziecko w jej organizmie zachodzi szereg zmian hormonalnych. Zmiany te mogą powodować szybką destrukcję zęba, w którym nastąpił już rozwój stanu zapalnego, wywołanego przez groźne bakterie. Zdarza się, że nie można już uratować zęba i konieczne jest jego usunięcie. Skutkiem braku leczenia zębów u pacjentek w ciąży mogą być również zmiany w dziąsłach, które w wyniku osłabienia są przyczyną ruchomości zębów. To zjawisko z kolei może powodować szybkie wypadanie zębów, nawet tych, które nie zdradzały niepokojących objawów. Uszkodzone w wyniku zmian ciążowych oraz częstego podjadania szkliwo zębów po ciąży może prowadzić do nadwrażliwości zębów, objawiającej się dyskomfortem lub bólem w kontakcie z zimnymi i gorącymi potrawami, a nawet podczas szczotkowania. Szkliwo uszkodzone może ponadto powodować szybszy rozwój bakterii, odpowiedzialnych za próchnicę. Nie warto zatem doprowadzić do stanu narażenia zębów na chorobę oraz ich utratę. Dbałość o uzębienie w okresie ciąży poprzez regularną higienę jamy ustnej oraz wizyty stomatologa pozwoli zaoszczędzić wiele czasu oraz energii, związanych z późniejszym, niezbędnym odwracaniem skutków chorób uzębienia. Zadbaj o zęby w ciąży, aby ograniczyć skutki chorób uzębienia po urodzeniu dziecka.