KONTAKT

Bonding zębów

Niemal każdy z nas chciałby móc pochwalić się zjawiskowym, olśniewająco białym uśmiechem. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ zdrowe oraz piękne zęby są naszą wizytówką i mogą znacząco poprawić nasze samopoczucie, a także dodać pewności siebie. Niestety, nie wszyscy zostali wyposażeni przez naturę w nieskazitelne i śnieżnobiałe uzębienie. Na ratunek przychodzi jednak stomatologia estetyczna, a wraz z nią bonding – czyli zabieg korygujący różnorodne defekty zębów. Bonding to w stomatologii estetycznej zabieg nieinwazyjny, nieingerujący w tkanki wewnętrzne zęba. Jest stosunkowo tanią i szybką metodą pozwalającą na znaczną poprawę wyglądu uzębienia. Z tego powodu coraz więcej osób wybiera właśnie ten rodzaj techniki rekonstrukcji uśmiechu. Czym dokładnie jest bonding? Na czym polega jego wykonanie? Jakie są jego efekty oraz dla kogo dedykowany jest zabieg? Poznaj szczegóły dotyczące bondingu w stomatologii!


Co to jest bonding zębów?


Bonding to technika rewitalizacja oraz rekonstrukcji zębów. Materiałem wykorzystywanym do odbudowy koron uzębienia są innowacyjne kompozyty wykonane z żywicy. Zaletą zabiegu jest fakt, iż nie powoduje on uszkodzenia szkliwa oraz nie ingeruje w głębsze struktury i tkanki zęba. Efekt bondingu widoczny jest natychmiastowo po skończonej procedurze, choć, w zależności od wielkości obszaru poddawanego korekcie, czasem wymagana jest następna wizyta. Efekty przed i po możesz zobaczyć tutaj: Bonding u naszych pacjentów. 


Jak wygląda odbudowa zęba kompozytem?


Bonding rozpoczyna się od przygotowania i dokładnego oczyszczenia zewnętrznej struktury zębów przez stomatologa. Następnie specjalistyczne tworzywo aplikowane jest na powierzchnię wytrawionego kwasem szkliwa, tak aby warstwa żywicy kompozytowej mogła przylec do korony zębowej i połączyć się z tkankami twardymi zęba. W ten sposób następuje redukcja wszelkiego rodzaju pęknięć, krzywizn i odłamów.
W końcowym etapie następuje pokrycie korygowanego obszaru kompozytem właściwym – który kolorem pasuje do naszego uzębienia. Całość zostaje utwardzona za pomocą światła generowanego przez lampę polimeryzacyjną. Ostatnim krokiem bondingu jest szlifowanie – czyli korekta powstałych nierówności, aby finalnie nadać zębom końcowy kształt.


Efekty bondingu zębów


Bonding to zabieg, który niesie za sobą szereg korzyści w postaci zadowalających efektów. Dodatkowym walorem jest fakt, iż są one bardzo szybko zauważalne. Wiele zależy oczywiście od umiejętności i wyczucia estetyki przez stomatologa. Dlatego ważne, aby zabieg był przeprowadzany przez kompetentnego specjalistę, który posiada doświadczenie w korygowaniu uzębienia.

Jakie są najważniejsze efekty bondingu?
• redukcja uszkodzeń zębów: pęknięć, ukruszeń, odprysków, odłamów
• zlikwidowanie przebarwień
• poprawa i ujednolicenie kolorytu zębów
• likwidacja krzywizn oraz nierówności: wyrównanie zębów krótszych z dłuższymi
• nadanie zębom pożądanego i estetycznego kształtu
• likwidacja diastem


Jak długo efekt bondingu utrzymuje się na zębach?


Trwałość efektów bondingu zależy od wielu czynników, m.in. od: jakości materiałów, umiejętności stomatologa, stylu życia pacjenta, higieny jamy ustnej oraz indywidualnych cech jednostki. Warto zatem pamiętać, że rezultaty zabiegu nie utrzymują się na stałe, a kompozyty po pewnym czasie mogą ulegać uszkodzeniom oraz przebarwieniom. Z tego względu efekt trwania bondingu jest ograniczony i najczęściej waha się w przedziale od 4 do 5 lat. Po upływie tego okresu konieczne może okazać się ponowne przeprowadzenie zabiegu.


Bonding – wady i zalety


Bonding jest zabiegiem, dzięki któremu bardzo szybko i bezboleśnie możemy w znaczny sposób zredukować oraz zamaskować defekty naszego uzębienia. Oprócz zalet, technika ta posiada również wady, należą do nich przede wszystkim:
• ograniczona trwałość zabiegu, spowodowana kruszeniem, odbarwianiem się i uszkadzaniem kompozytów
• konieczność ponownego wykonywania zabiegu w celu utrzymania efektów
• podatność na działanie barwników zawartych w pożywieniu
• w celu przedłużenia efektów konieczne jest regularne polerowanie zębów w gabinecie stomatologicznym


Jakie są przeciwskazania do bondingu? Kiedy można wykonać bonding zębów?


Jak niemalże każdy zabieg, również i bonding nie może być wykonywany u poszczególnych pacjentów. Przede wszystkim, warunkiem koniecznym, umożliwiającym odbudowę zębów kompozytem z żywicy jest posiadanie zdrowego uzębienia. Główne przeciwskazania do przeprowadzenia bondingu to:
• próchnica zębów
• choroby dziąseł i przyzębia
• bardzo duże uszkodzenia zębów
• bruksizm


Bonding – wskazówki


Decydując się na wykonanie bondingu warto zrezygnować ze spożywania przebarwiających napojów: kawy, napojów słodzonych, herbaty itp. Ponadto dobrze jest wyeliminować szkodliwe nawyki – zgrzytanie zębami czy obgryzanie paznokci. Czynności te mogą bowiem wpływać na trwałość efektów. Ponadto niewątpliwie należy pamiętać o właściwiej, codziennej higienie jamy ustnej.


Bonding czy licówki?


Bonding to sposób na szybką odbudowę zębów o umiarkowanym stopniu uszkodzenia. Jednak należy pamiętać, że materiały kompozytowe po upływie pewnego czasu ulegają uszkodzeniom w przeciwieństwie do licówek porcelanowych, które aplikowane są na stałe i cechują się większą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Bonding, podobnie jak wybielanie daje również możliwość zmiany barwy uzębienia, jednak w przypadku drugiej opcji nie jest możliwa odbudowa koron zębowych.
Bonding zębów to zabieg, który na przestrzeni ostatnich lat zyskach bardzo dużą popularność. Swój fenomen zawdzięcza przede wszystkim satysfakcjonującym i bardzo szybko widocznym efektom. Ponadto, w porównaniu do licówek czy koron, bonding jest o wiele tańszą metodą rekonstrukcji uzębienia, która pozwala spełnić marzenie o śnieżnobiałym i pięknym uśmiechu.