KONTAKT
Dentofobia a gaz rozweselający

Dentofobia a gaz rozweselający

Stomatolodzy zdali sobie sprawę z rosnącej liczby pacjentów cierpiących na dentofobię i zaczęli specjalizować się w specjalnych potrzebach tej grupy. Dentyści od wielu lat oferują w swojej praktyce specjalnie dobrane metody leczenia pacjentów lękowych.

Jeśli wiesz, że potrzebujesz wizyty u dentysty, ale na samą myśl o niej ogarnia Cię strach, być może cierpisz na dentofobię.

Co to jest dentofobia?

Fobia stomatologiczna, czyli strach przed skorzystaniem z pomocy dentysty, jest zjawiskiem powszechnym. Nawet jeśli przeważająca część społeczeństwa regularnie odwiedza dentystę, od pięciu do dziesięciu procent cierpi na bardzo silny lęk przed gabinetem stomatologicznym. Osoby cierpiące z powodu strachu najczęściej zgłaszają się do stomatologa dopiero wtedy, gdy ból staje się zbyt silny do zniesienia. Ta wyraźna forma lęku znana jest jako dentofobia lub fobia stomatologiczna. Objawy obserwowane podczas leczenia stomatologicznego to tachykardia (szybkie bicie serca), drżenie, nadmierne pocenie się, dławienie się, mdłości, spadek ciśnienia krwi, aż do punktu zapaści krążeniowej.

Być może tylko niewielka mniejszość cierpi na tę skrajną formę lęku. Niemniej jednak, według badań, prawie 70% całej populacji zgłasza posiadanie charakterystycznego strachu przed gabinetem stomatologicznym.

W tym miejscu warto wspomnieć o częstotliwości wizyt – opóźnianie regularnych badań kontrolnych powoduje narastanie problemów – oraz podnosi lęk dziecka przed opóźnioną wizytą – wzmacniając fobię.

KOGO MOŻE DOTYCZYĆ LĘK PRZED LECZENIEM STOMATOLOGICZNYM?

Lęk lub fobia stomatologiczna może dotyczyć osób w każdym wieku. Dzieci, które miały trudne doświadczenia w przeszłości, mogą przezwyciężyć swój strach, dobrze radząc sobie z sytuacją, otrzymując profesjonalne wsparcie i opiekę podczas kolejnych wizyt u dentysty. Jednak dorośli, którzy wykazują oznaki lęku przed dentystami, zazwyczaj – podczas wizyt u stomatologa – pozostają niespokojni przez całe życie. 

Lekarz stomatolog wczuwający się w ich sytuację może pomóc im poradzić sobie z tym problemem.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY DENTOFOBII?

Niektóre powszechne obawy, które mogą powodować lęk przed dentystą, to:

  • Ból

Wiele osób zakłada, że opieka stomatologiczna jest z natury bolesna, co może wywołać u nich strach. Jednak dzięki mniejszej inwazyjności współczesne techniki i zabiegi stomatologiczne są bardziej komfortowe niż w przeszłości. Ponadto kompetentny dentysta dołoży wszelkich starań, aby zapewnić bezbolesne doświadczenie dla pacjentów.

UTRATA KONTROLI I STRACH PRZED NIEZNANYM

Istnieją inne warunki, które mogą być przyczyną lęku stomatologicznego:

  • Agorafobia to lęk przed przebywaniem w sytuacjach, w których człowiek czuje, że nie może uciec.
  • U niektórych osób sama niepewność tego, co się wydarzy lub czego można się spodziewać, może wywołać lęk, ponieważ może sprawić, że poczują się oni pozbawieni kontroli.
  • Zakłopotanie z powodu zdrowia zębów

Istnieją szanse, że ci, którzy trzymali się z dala od dentysty przez wiele lat – z powodu dentofobii – mogą mieć do czynienia z nasilonymi problemami stomatologicznymi. Niektórzy również mogą paranoicznie martwić się o kłopoty z opóźnieniem terminu lub utrzymaniem słabej higieny jamy ustnej tak długo, że zwlekają z wizytą nawet jeśli ich zęby mogą być w dobrym stanie. Należy jednak pamiętać, że im dłużej odkłada się pójście do dentysty, tym bardziej prawdopodobne jest, że zakłopotanie wzrośnie!  

  • Złe doświadczenia z przeszłości

Lęk przed dentystą jest wielokrotnie wynikiem złych lub negatywnych doświadczeń z przeszłości. 

  • Myślenie o odgłosach narzędzi, których dentyści i higienistki używają do czyszczenia i leczenia zębów, również może wywołać pewne obawy.

LECZENIE DENTOFOBII

Najprostszym sposobem jest wizyta w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym, gdzie można poprosić o podanie gazu rozweselającego (podtlenku azotu), który powoduje rozluźnienie, eliminuje strach i wprowadza pacjenta w dobry nastrój. Następnie należy skorzystać z jednej z kilku dostępnych metod leczenia, takich jak no-drill (abrazja powietrzna) lub zabieg chirurgiczny ze znieczuleniem miejscowym (podanie zastrzyku znieczulającego jest całkowicie bezbolesne).

JAK DZIAŁA GAZ ROZWESELAJĄCY W LECZENIU STOMATOLOGICZNYM?

Podtlenek azotu spowalnia reakcję organizmu, dzięki czemu odczuwasz spokój z uczuciem euforii. Badania wykazują, że zastosowanie podtlenku azotu jest skuteczną i bezpieczną dla dzieci metodą zmniejszającą ból i ułatwiającą kaniulację żył.

Sedacja wziewna to prosta technika polegająca na podawaniu podtlenku azotu przez wyciąg nosowy. Kapturek nosowy umieszczany jest nad nosem pacjenta. Podczas leczenia stomatologicznego pacjent normalnie oddycha podtlenkiem azotu.

ZALETY ZASTOSOWANIA GAZU ROZWESELAJĄCEGO

Korzyści z sedacji wziewnej z podtlenkiem azotu obejmują:  

  • Szybkość działania jako środek uspokajający
  • Efekty mogą być szybko zużyte dla szybkiego rozładowania
  • Bezpieczny i może być podawany w każdym wieku

ZASTOSOWANIE GAZU ROZWESELAJĄCEGO

Sedacja wziewna z podtlenkiem azotu może być stosowana do każdego rodzaju leczenia stomatologicznego od prostych zabiegów takich jak czyszczenie zębów lub wypełnienia stomatologiczne do bardziej skomplikowanych prac stomatologicznych w tym ekstrakcji zębów lub leczenia kanałowego. 

Ponieważ jesteś w pełni świadomy, jesteś w stanie reagować na podpowiedzi dentysty, aby zacisnąć zęby razem, ugryźć lub odpowiedzieć na decyzje podczas leczenia stomatologicznego. Jedyna różnica polega na tym, że czują się Państwo zrelaksowani i komfortowo. Twoje drogi oddechowe pozostają normalne i podtlenek azotu może być szybko zużyte przez podawanie czystego tlenu do oddychania.

EFEKTY GAZU ROZWESELAJĄCEGO

Podtlenek azotu jest depresantem, który zmniejsza aktywność czynnościową lub nerwową, możesz czuć:

  • Szczęście
  • Lekkomyślność 
  • Potrzebę ciągłego chichotu
  • Łagodną euforię
  • Zrelaksowanie

Ze względu na powyższe efekty, sedacja podtlenkiem azotu jest również znana jako “gaz rozweselający”.

Poszczególne osoby zazwyczaj doświadczają pełnych efektów w ciągu od dwóch do trzech minut. Możesz również czuć, że Twoje ręce i nogi są ciężkie lub odczuwać mrowienie w kończynach. 

POTENCJALNE SKUTKI UBOCZNE WYKORZYSTANIA GAZU ROZWESELAJĄCEGO

Niektóre osoby mogą odczuwać skutki uboczne działania tego środka, takie jak:

  • bóle głowy i mdłości
  • uczucie pobudzenia
  • wymioty

Dobra wiadomość jest taka, że nie ma żadnych długoterminowych efektów ubocznych podtlenku azotu. Dodatkowo tylko około 5% pacjentów doświadcza wymienionych powyżej skutków.