KONTAKT
Higienizacja zębów – profilaktyka zdrowotna jamy ustnej

Higienizacja zębów – profilaktyka zdrowotna jamy ustnej

Higienizacja zębów to temat, który powinien zainteresować osoby pragnące zachować zdrowie jamy ustnej w dobrej kondycji.
Jeśli Twoim problemem jest kamień nazębny, osad i przebarwienia koniecznie przeczytaj nasz wpis – dowiesz się, jak wygląda zabieg higienizacji oraz jak często powinno się go wykonywać, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem każdego dnia!

Profilaktyka zdrowotna jamy ustnej to podstawa

Każdy marzy o pięknym uśmiechu, który dodaje pewności siebie w życiu prywatnym oraz zawodowym.
Niestety dla wielu osób wygląd zębów jest powodem do wstydu i przyczynia się do powstawania kompleksów z powodu widocznych przebarwień i odkładającego się w nadmiarze kamienia nazębnego. Krwawienie dziąseł i nieprzyjemny zapach z ust powodują duży dyskomfort. Samo szczotkowanie zębów nie wystarcza – kamienia nazębnego nie da się usunąć domowymi sposobami. W tym celu należy udać się do lekarza dentysty na zabieg, jakim jest higienizacja zębów. Regularnie wykonywana może pomóc pacjentom uporać się z wieloma problemami i zapobiec ich nawracaniu w przyszłości.

Higienizacja zębów – na czym polega?

Pełna higienizacja to w rzeczywistości seria zabiegów mających na celu oczyścić i zabezpieczyć nasze zęby.

Pierwszym etapem jest skaling, czyli dokładne i precyzyjne usuwanie kamienia nazębnego. Istnieją różne sposoby usuwania kamienia m.in. metoda mechaniczna, ultradźwiękowa, laserowa czy chemiczna. Usuwanie kamienia nazębnego jest bardzo ważne, ponieważ odkładający się sprzyja powstawaniu próchnicy. Może on także przyczyniać się do powstawania chorób dziąseł i paradontozy.

Następnym etapem higienizacji jest piaskowanie – usuwanie osadu i przebarwień. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu wody z dodatkiem specjalnego preparatu i nie jest bolesny.

Kolejny etap to polishing, czyli polerowanie zębów pacjenta specjalną pastą, która je wygładza i oczyszcza. Zabieg ten jest bardzo istotny – dzięki niemu odkładanie się kamienia nazębnego w przyszłości będzie zminimalizowane.

Ostatni krok to fluoryzacja. Polega ona na zabezpieczeniu zębów środkiem zawierającym fluor (w postaci pianki, lakieru lub specjalnego żelu), który ma za zadanie chronić je przed powstawaniem próchnicy i wzmacniać szkliwo.

Po zabiegu pacjent zostaje poinformowany przez stomatologa, jak długo nie należy jeść i pić innych napojów niż woda. Po higienizacji należy odpowiednio dbać o higienę zębów – starannie szczotkować je dobrą pastą pamiętając także o dokładnym czyszczeniu przestrzeni między nimi nicią dentystyczną i stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej.

Higienizacja zębów – jak często należy ją wykonywać?

Odpowiednia profilaktyka zębów pomoże nam dłużej cieszyć się zdrowiem i uniknąć leczenia. Stomatolodzy rekomendują zgłaszanie się na zabieg higienizacji co 6 miesięcy, aby nasze zęby zawsze były odpowiednio oczyszczone i zabezpieczone.

Higienizacja zębów – przeciwwskazania

Czy higienizacja zębów może być wykonana u każdego pacjenta? Stomatolodzy nie polecają tego zabiegu osobom borykającym się z poważnymi schorzeniami i ogólnymi zaburzeniami zdrowotnymi takimi jak astma, osteoporoza czy opryszczka na ustach. Osoby z głębokimi kieszonkami dziąsłowymi, rozrusznikiem serca oraz kobiety w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży powinny poinformować lekarza dentystę o swoim stanie zdrowia przed zabiegiem.

Po higienizacji nasze zęby są oczyszczone, gładkie i lśniące. Pacjenci mogą zaobserwować, że po usunięciu kamienia nazębnego, osadu i przebarwień stają się one także wyraźnie bielsze. Problem nieprzyjemnego zapachu z ust, nadwrażliwości i krwawienia dziąseł odchodzi w zapomnienie, a rutynowe przeglądy dentystyczne stają się przyjemnością. Profilaktyka to coś, o czym trzeba pamiętać – zarezerwuj wizytę i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!