KONTAKT

Osocze bogatopłytkowe – wskazania i przeciwskazania

Ludzki organizm jest skomplikowanym tworem, który bez naszej świadomości dokonuje wielu procesów. Jednym z nich jest naturalna zdolność do regeneracji. Niestety, nie wszystkie uszkodzenia jest on w stanie naprawić samodzielnie. Wtedy potrzebuje niezwłocznego wsparcia specjalistów. Jednym z nich jest osocze bogatopłytkowe. Jest to preparat kwiopochodny, który zawiera dużą liczbę płytek krwi. Dzięki nim możliwe jest osiągniecie działań rewitalizujących, ponieważ w skutek przetransportowania płytek w odpowiednie miejsce, organizm może rozpocząć swój naturalny proces – zdolność do regeneracji. Warto wiedzieć, iż terapia przeprowadzona osoczem bogatopłytkowym, tak jak każdy zabieg, posiada wskazania oraz przeciwwskazania do jej wykonania.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe nazywane również terapią PRP (Platelet Rich Plasma), to preparat, który uzyskiwany jest z krwi obwodowej pacjenta. Osocze zawiera dużą liczbę trombocytów, czyli skoncentrowanych płytek krwi. PRP podawane jest metodą śródskórną. Po jego dawkowaniu, w skórze zachodzą procesy, które wyzwalają liczne czynniki wzrostu. W skutek czego skóra jest stymulowana do biorewitalizacji oraz zostają pobudzone naturalne procesy naprawcze. Zabiegi osoczem wykorzystuje się w wielu dziedzinach medycyny. Najbardziej rozpowszechniony jest zabieg medycyny estetycznej wykonany osoczem bogatopłytkowym. Jednak zabiegi PRP stosowane są również w ortopedii, stomatologii, chirurgi oraz medycynie sportowej. Ponadto wachlarz możliwości osocza jest na tyle duży, iż obecnie nie wszystkie możliwości z nim związane są poznane. Osocze bogatopłytkowe pozwala na uzyskanie poprawy zdrowia fizycznego oraz sfery estetycznej, za pomocą swoich naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu. Zabiegi wykonane PRP są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o swoje szeroko pojęte zdrowie metodą naturalną i ekologiczną.

Jak wygląda produkcja osocza bogatopłytkowego?

Produkcja osocza bogatopłytkowa nie jest skomplikowana. Wymaga ona pobrania niewielkiej próbki krwi od pacjenta tuż przed planowanym zabiegiem. Ilość krwi jaka zostaje pobrania przypomina tą, jaka pobierana jest do wykonania podstawowych badań laboratoryjnych. Następnie krew pacjenta umieszczana jest w specjalnym separatorze, a następnie w wirówce laboratoryjnej. Proces wirowania skutkuje tym, iż krew ulega podzieleniu na krwinki czerwone oraz osocze wraz z płytkami krwi. Do osocza dodawane są specjalne odczynniki. Po uzyskaniu odpowiedniego koncentratu, płyn aplikowany jest z powrotem u pacjenta, Należy nadmienić, iż zabieg osoczem bogatopłytkowym, wbrew powszechnym spekulacjom, nie należy do inwazyjnych. Jest to jeden z bezpieczniejszych zabiegów, ponieważ aplikowany preparat pochodzi z organizmu pacjenta. W czasie zabiegu nie wykorzystuje się obcego materiału, stąd też osocze nie wywoła alergii czy zakażenia. Nie ma również ryzyka, że organizm może odrzucić substancję. Również wskazania po zabiegach wykonanych osoczem nie są skomplikowane. Przede wszystkim zaleca się przez około 3 dni unikania wysiłku fizycznego oraz miejsc o dużym ryzyku zakażenie bakteriami lub wirusami. Miejsce podania preparatu nie powinno być pocieranie, ugniatanie oraz wystawianie na ekspozycję słoneczną.

Osocze bogatopłytkowe – moc zastosowań

Zastosowanie PRP w medycynie jest bardzo szerokie i stale się rozszerza. Osocze bogatopłytkowe spełnia bardzo ważne funkcję regeneracyjne. W osoczu znajdują się cenne substancje regeneracyjne: płytki krwi, fibryna, witronektyna oraz fibronektyna. Łączą się one w włókna i razem biorą udział w procesach odnowy tkankowej oraz gojenia się skóry. Jak wyżej wspomniano, osocze najczęściej kojarzone jest z zabiegiem odmładzającym zwanym wampirzym liftingiem. Jednak spektrum zastosowania osocza jest dużo większe. Można stosować go na blizny, przebarwienia oraz w walce z łysieniem. Jak zostało wspomniane osocze ma znakomity wpływ na procesy regeneracyjne i przyśpiesza gojenie się tkanek. Stąd też jest idealnym preparatem stosowanym w celu szybszego zabliźniania i zamykania ran. W stomatologii osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się przede wszystkim w takich dziedzinach jak implantologia, chirurgia stomatologiczna, periodontologia oraz chirurgia twarzowo-szczękowa. Coraz częściej wiele klinik dentystycznych korzysta z dobrodziejstw tej substancji. I tak na przykład zastosowanie osocza w miejscu ekstrakcji czy implantacji zęba pozwala na zdecydowanie szybszy proces gojenia się tkanek, redukcję obrzęku oraz zminimalizowanie bólu. Osocze w stomatologii wykorzystywane jest również do wypełnienia ubytków kostnych czy miejsc po usunięciu zębów. Ponadto, podczas leczenia paradontozy, leczenie protetycznego czy implantologicznego często spotykaną sytuacją u pacjenta w jamie ustnej jest brak kości bądź dziąsła. Może być to spowodowane zniszczeniem kości przez stany zapalne, choroby przyzębia oraz urazów, które mogły powstać w czasie wyrywania zębów. Biomateriał, jakim jest osocze, zastosowany w tej sytuacji, ma za zadanie stymulować wzrost kości oraz przyśpieszyć gojenie się tkanek miękkich. Dzięki tym właściwościom, PRP pozwala na odtworzenie struktur tkankowych, pobudzenie mikrokrążenia oraz odbudowę tkanek miękkich i ubytków kostnych. 

Osocze bogatopłytkowe wskazania

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego są powszechnie uznawane za bezpiecznie. Wynika to głównie z właściwości samego osocza, które jest autogennym, krwiopochodnym, biozgodnym materiałem. Dzięki temu, iż pochodzi on z ludzkiego organizmu nie jest toksyczny oraz nie powoduje alergii. Zabieg z użyciem PRP polecany jest przede wszystkim osobom, które zauważyły u siebie wszelkie oznaki starzenia się skóry bądź poczuły potrzebę poprawy kondycji skóry. Osocze poleca się również osobom chcącym rozpocząć walkę ze swoimi mankamentami w postaci blizn, przebarwień oraz rozstępów. Osocze przeznaczone jest także dla osób mających problemy z wypadaniem włosów. Dzięki zastosowanemu zabiegowi wspomogą one leczenie łysienia oraz wzmocnią i zagęszczą odrastające włosy. Osocze bogatopłytkowe wskazane jest również dla osób po zabiegu ekstrakcji bądź implantacji zęba.

Osocze bogatopłytkowe przeciwwskazania

Osocze bogatopłytkowe jest szansą na naturalną i szybką poprawę kondycji skóry. W dziedzinie medycyny estetycznej, efekty po zabiegu pojawią się już po około dwóch tygodniach po podaniu preparatu. Jednakże pełna poprawa widoczna jest po zakończeniu wszystkich, naturalnych, procesów regeneracyjnych, a więc po upływie kilku miesięcy. Warto wspomnieć, iż poprawa wyglądu zewnętrznego, za pomocą osocza, ma charakter narastający i długotrwały. Chociaż zabiegi z osoczem, powszechnie uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych, nie może z nich skorzystać każdy bez wyjątku. Podstawowymi przeciwwskazaniami do podania osocza bogatopłytkowego są:

  • ciąża i okres laktacji,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • aktywne stany zapalne
  • miesiączka,
  • aktywne choroby skóry,
  • anemia,
  • stosowanie leków immunosupresyjnych oraz przeciwzakrzepowych,
  • skłonność do powstawania blizn przerostowych.

Należy pamiętać, iż przed wykonaniem zabiegów, w których używane jest osocze bogatopłytkowe, należy skontaktować się ze specjalistą i omówić z nim wszelkie ewentualne przeciwwskazania. Dodatkowo należy pamiętać, iż zabieg osoczem, nie jest zabiegiem bankietowym, dlatego nie wolno wykonywać go tuż przed ważnym wydarzeniem.