KONTAKT
Pierwsza wizyta u dentysty – jak przygotować dziecko?

Pierwsza wizyta u dentysty – jak przygotować dziecko?

Pierwsza wizyta u dentysty – czy musi być dla dziecka stresująca? Jak się do niej przygotować i na co zwrócić uwagę? Jej przebieg jest dla małego pacjenta bardzo ważny, ponieważ wpływa na odbiór i postrzeganie gabinetu dentystycznego w przyszłości. Warto zadbać o to, aby dziecko wyszło z gabinetu z uśmiechem i radością, a podczas badania czuło się spokojnie i bezpiecznie. Jeżeli pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem jest jeszcze przed Wami, przeczytajcie koniecznie ten wpis!

Pierwsza wizyta u dentysty – dlaczego jest tak ważna?

Proces wymiany zębów mlecznych na zęby stałe rozpoczyna się w okolicy 4 roku życia, jednak ich pełna wymiana zachodzi zazwyczaj dopiero w wieku 6-7 lat. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie dbanie o mleczaki – to one będą towarzyszyć dziecku do lat wczesnoszkolnych. Konieczność usunięcia zepsutych zębów w wieku przedszkolnym może być dla dziecka powodem wielu trudności. Może także wpływać na powstawanie wad wymowy oraz wad zgryzu.

Dzieci spożywają kolorowe napoje i soki, podczas zabawy nie zwracają często uwagi na to, co trafia do ich buzi. Zdarza im się pić z rówieśnikami z tej samej butelki, wkładać do ust brudne ręce, a w przedszkolu nie zawsze są w stanie dokładnie i odpowiednio umyć zęby po jedzeniu. Niezwykle ważne jest kształtowanie dobrych nawyków od najmłodszych lat. Nie od dziś wiadomo, jak ważna jest profilaktyka – używanie pasty do zębów dostosowanej do wieku dziecka, odpowiednia technika mycia zębów i regularna wymiana szczoteczki. Nieodłącznym elementem profilaktyki chorób zębów u dzieci są także wizyty kontrolne, aby możliwe było szybkie reagowanie w momencie, gdy pojawią się nawet niewielkie oznaki i sygnały, że rozpoczął się proces próchniczy.

Próchnica u dzieci niestety nie jest rzadkością. Trzeba pamiętać, że jest ona zaraźliwa i nawet dbanie o higienę i odpowiednią dietę nie zawsze jest w stanie je przed nią uchronić. Dzieci mogą zarazić się próchnicą np. w przedszkolu, gdy poliżą tę samą zabawkę lub napiją się z rówieśnikami z tego samego kubka. Niektóre zmiany w jamie ustnej są tak małe, że rodzic nie jest w stanie ich dostrzec i dopiero lekarz dentysta jest w stanie ocenić, czy dzieje się coś niedobrego. Pierwsza wizyta u dentysty jest bardzo ważna – nie należy z nią zwlekać. Gdy pojawią się dolegliwości bólowe, a próchnica się rozwinie, często oznacza to konieczność przeprowadzenia wielu stresujących dla dziecka i rodziców zabiegów, mogących się nawet wiązać z usunięciem zębów!

Pierwsza wizyta u dentysty – jaki wiek jest odpowiedni?

Rodzice powinni zabrać dziecko na pierwszą wizytę do dentysty po rozpoczęciu ząbkowania, aby lekarz ocenił czy proces ten przebiega odpowiednio i czy nie widać niepokojących zmian. Następnie na wizyty kontrolne warto zgłaszać się z dzieckiem co kilka miesięcy. Konieczna jest także kontrola, gdy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne, czyli najczęściej w wieku przedszkolnym. W tym wieku dzieci są też bardziej narażone na kontakt z próchnicą i jej rozwój przez kontakty z rówieśnikami oraz dietę bogatą w cukry. Dziecko w wieku przedszkolnym będzie już w stanie zrozumieć, gdzie i po co idzie, dzięki czemu można je dobrze przygotować do tak ważnego dla niego wydarzenia, jakim jest pierwsza wizyta u dentysty.

Pierwsza wizyta u dentysty – jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem nie musi być stresująca – najważniejsze jest odpowiednie nastawienie i wcześniejsze przygotowanie małego pacjenta. Małe dzieci nie zawsze mają pozytywne skojarzenia z kontrolami lekarskimi, przez co wizja wizyty u stomatologa może wzbudzać w nich strach. Bardzo ważną rolę ogrywają tu rodzice, którzy powinni wytłumaczyć dziecku, kim jest dentysta, jak będzie wyglądała wizyta i dlaczego jest tak ważna. Trzeba pamiętać o tym, aby nie straszyć dziecka – lepiej wzbudzić jego pozytywne nastawienie, ciekawość, a nawet entuzjazm związany z wizytą poprzez wytłumaczenie mu jej konieczności np. w formie zabawy z ulubionym misiem i lalką lub podczas mycia zębów. Ważne jest, aby dziecko widziało, że rodzice i np. starsze rodzeństwo także chodzą na kontrolne wizyty u dentysty i wychodzą z nich uśmiechnięci i zadowoleni.

Pierwsza wizyta u dentysty – wybór kliniki

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty wiąże się także z wyborem odpowiedniej kliniki. Aby dziecko się nie przestraszyło i nie zraziło, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, aby na kontrolę udać się do stomatologa dziecięcego, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi i odpowiednie podejście. Dobry stomatolog dziecięcy jest cierpliwy, potrafi zaciekawić małego pacjenta, uspokoić go, a także go rozbawić, rozluźnić atmosferę i sprawić, że pierwsza wizyta u dentysty będzie dla dziecka miłym i radosnym wspomnieniem. Od dobrego stomatologa dziecięcego dziecko wyjdzie z uśmiechem, satysfakcją i chętnie tam wróci.

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem jest często odkładana przez rodziców w czasie – chcą oszczędzić mu stresu, strachu i płaczu, bo boją się, że ich dziecko nie jest jeszcze na nią gotowe. Nie zwlekajmy! Rozwijająca się próchnica jest niebezpieczna i może mieć wpływ na pracę innych narządów, a wizyta u stomatologa dziecięcego nie musi wcale przypominać standardowej wizyty lekarskiej, jaką znają dorośli, ani tradycyjnych wizyt lekarskich, które kojarzą się dziecku z płaczem lub bólem. Pierwsza wizyta u dentysty może być dla dziecka przyjemnością i dobrą zabawą.

Jeżeli pierwsza wizyta u dentysty czeka Twoje dziecko, wybierz dobrą i sprawdzoną klinikę – skontaktuj się z nami!