KONTAKT
Uśmiechnięty Pacjent na fotelu stomatologicznym

Pytania i odpowiedzi związane z implantami

Do naszej kliniki implantologicznej w Warszawie bardzo często przychodzą pacjenci dokładnie przygotowani do wizyty, którzy przynoszą ze sobą szereg pytań i wątpliwości. Najczęściej pytania te się powtarzają, dotyczą podobnych zagadnień. Sporo z nich jest związanych z tym, że pacjenci szukający w sieci odpowiedzi na ich wątpliwości trafiają na zupełnie sprzeczne ze sobą informacje i nie wiedzą w co tak naprawdę powinni wierzyć.

Dzisiejszy artykuł niech będzie tylko ciekawostką. Interesującą treścią, która rozwieje wątpliwości. Mimo to zachęcamy, aby pacjenci zawsze dzielili się swoimi ewentualnymi obawami z lekarzami. Najlepsi implantolodzy mają świadomość tego, że odpowiednie wyedukowanie pacjentów i zapewnienie im pewnego rodzaju poczucia bezpieczeństwa jest jednym z ważnych filarów prawidłowego leczenia. Dlatego chętnie odpowiadają na wszystkie pytania, nawet te, które wydają się najprostsze.

Implanty – pytania pacjentów i odpowiedzi naszych implantologów

Czy każdy może mieć implanty?

Bardzo szczegółową odpowiedź na to pytanie zamieściliśmy w naszym poprzednim artykule pt. ”Czy każdy może mieć implanty?”. Zachęcamy do zapoznania się z nim. Ogólnie rzecz ujmując, występują przeciwwskazania, które całkowicie wykluczają możliwość wszczepienia implantów, jak i takie które ją tylko ograniczają lub przesuwają w czasie termin wykonania zabiegu. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że implantolog za każdym razem przeprowadza indywidualną kwalifikację pacjenta do zabiegu, więc nawet jeśli wydaje nam się, że u nas wszczepienie implantów nie będzie możliwe, to warto udać się do polecanej kliniki implantologicznej i sprawdzić czy rzeczywiście tak jest.

Czy wszczepienie implantów boli?

Zabieg wszczepienia implantów najczęściej wykonywany jest w pełnej narkozie, choć może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Jednak większość pacjentów oczekuje pełnego komfortu psychicznego podczas zabiegu i jeśli pod względem zdrowotnym jest to dla nich bezpieczne, to wykonuje się go w narkozie. Zasadniczo ze znieczulenia ogólnego korzystają osoby, które boją się leczenia dentystycznego do tego stopnia, że ten strach uniemożliwia im regularne leczenie zębów. Osoba poddawana narkozie będzie cały czas pod opieką lekarza anestezjologa, pielęgniarki anestezjologicznej i zespołu stomatologicznego wykonującego wszczepienie implantów.

Czy implanty można wszczepić u osoby starszej?

Implantologia nie niesie za sobą dużego ryzyka, dlatego można ją zastosować także u osób w podeszłym wieku. Należy jednak wiedzieć, że niektóre niewyregulowane choroby ogólnoustrojowe mogą być przeciwwskazaniem i wtedy to właśnie ze względu na nie, a nie na sam wiek pacjenta, implantolog może odmówić leczenia lub przesunąć je trochę w czasie.

Czy decydując się na implanty muszę też zdecydować się na inne zabiegi?

W niektórych przypadkach konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu wszczepienia implantów. Może to być np. konieczność wyleczenia wszystkich zębów lub chorób dziąseł. Czasami należy podnieść dno zatoki szczękowej lub wykonać inne czynności. Cała procedura leczenia ustalana jest na samym początku, włączenie z określeniem jej ogólnego kosztu.

Czy przy znieczuleniu miejscowym ból będzie do wytrzymania?

Znieczulenie miejscowe jest całkowicie wystarczające. Tylko tak na pierwszy rzut oka wydaje się, że implanty to zabieg poważnie ingerujący w nasz organizm i dlatego wymaga znieczulenia ogólnego. Narkoza nie jest konieczna, ale jeśli ma zapewnić pacjentowi pełen spokój psychiczny to może być przeprowadzona. Przy znieczuleniu miejscowym pacjent nie czuje bólu, a jedynie mrowienie, wibracje czy ucisk. Warto zauważyć, że znieczulenie miejscowe „samo puszcza”, a po narkozie trzeba się wybudzić, co nie w każdym wypadku jest w pełni komfortowe dla pacjenta. Sposób znieczulenia zawsze warto przedyskutować z implantologiem.

Czy po zabiegu odczuwa się ból?

Bezpośrednio po wszczepieniu implantów pacjent będzie przyjmował antybiotyki oraz leki przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Dzięki temu dolegliwości bólowe będą maksymalnie zminimalizowane. Przez pierwszy tydzień po zabiegu pacjenci zazwyczaj odczuwają niewielki ból i mają niewielki obrzęk.

Czy implanty przeszkadzają w jedzeniu i piciu?

Implanty są dla pacjenta w pełni komfortowe i zupełnie nie przeszkadzają w jedzeniu i piciu.

Jeżeli masz inne pytania związane z leczeniem implantologicznym, to zachęcamy do odwiedzenia naszej kliniki implantologicznej w Warszawie.