KONTAKT
Wszystko o chirurgicznym usuwaniu ósemek

Wszystko o chirurgicznym usuwaniu ósemek

Zęby mądrości są trzecimi zębami trzonowymi. Zazwyczaj zaczynają wyżynanie, w czasie wchodzenia w życie dorosłe, ale niekiedy również około 30 albo nawet 40 roku życia. Zabieg chirurgicznego usuwania ósemek wykonuje się w gabinetach stomatologicznych. Zazwyczaj przyczyną ich usuwania jest niewłaściwie ułożony ząb bądź próchnica. Na taki zabieg należy się odpowiednio przygotować. Jak wygląda usuwanie ósemki i jak należy postępować po jego wykonaniu?

Jak się przygotować do zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek?

Obowiązkiem stomatologa przed zabiegiem jest udzielenie jak najwięcej informacji. Być może stomatolog zaleci pantomogram, dzięki któremu sprawdzi trudność usunięcia ósemek. Pantomogram to zdjęcie RTG., na którym widać dokładnie całą szczękę. Czasami stomatolog zaleca również tomografię komputerową lub wykonanie badań krwi. Warto zgłosić swojemu dentyście wszystkie dolegliwości. Najważniejsze z nich dotyczą układu krążenia. Natomiast jeżeli chodzi o czas przed zabiegiem, to bezpośrednio przed nim warto zjeść posiłek, gdyż po zabiegu zjedzenie czegokolwiek może być utrudnione. Jeżeli ktoś pali, powinien zaopatrzyć się w plastry z nikotyną czy inne specyfiki, ponieważ nie można palić po usunięciu zęba. Natomiast lepiej unikać nikotynowych gum do żucia i pastylek. Bezwzględnie trzeba unikać alkoholu przed zabiegiem. Najlepiej wykonać go w porze jesienno-zimowej, ponieważ zimno sprzyja gojeniu ran. Natomiast przed zabiegiem należy dokładnie umyć zęby.

Jak wygląda usuwanie ósemek?

Przed zabiegiem, pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, aby odczuwanie bólu było jak najmniejsze, a najlepiej całkiem wykluczone. Zazwyczaj zabieg jest całkowicie bezbolesny, a jedyne odczucie to rozpieranie. Czasami stomatolog musi naciąć błonę śluzową i oddzielić korzenie zęba poprzez użycie specjalnych wierteł. To sprawi, że wyrywanie będzie łatwiejsze i zmniejszy ryzyko związane z utratą tkanek w obrębie zęba. Kolejny etap to dłutowanie. Ostatnim etapem jest wyciągnięcie zęba kleszczami chirurgicznymi. Jeżeli ząb jest zatrzymany, wówczas koniecznie trzeba naciąć błonę śluzową. Również usunięcie części kości nad zębem może okazać się konieczne. To sprawi, że dostęp do zęba będzie o wiele łatwiejszy. Końcowy etap to założenie szwów, aby zamknąć ranę i przyśpieszyć gojenie. Ściągane są po okołu siedmiu dniach, czasami trochę dłużej, jeżeli dojdzie do jakichś komplikacji. Wówczas szwy mogą być pozostawione nawet 10 dni. Na usunięcie ósemek można się umówić w tej klinice.

Jakie zalecenia po zabiegu usunięcia ósemek?

Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń od dentysty, które zazwyczaj wyglądają w ten sposób:

  1. Po wyrwaniu można odczuwać odrętwienie szczęki. Dopóki całkowite czucie nie wróci, lepiej nie spożywać posiłków i powstrzymać się od napojów. Znieczulenie powinno zejść całkowicie godzinę później.
  2. Po zabiegu w miejscu rany umieszczony jest gazik. Trzeba go ściskać zębami do 30 minut, a następnie wyrzucić. 
  3. Lekkie krwawienie utrzymuje się do 5 albo 6 godzin. Ślina wówczas będzie czerwona czasami aż do 24 h i jest to całkowicie normalne.
  4. 2 godziny po wykonaniu zabiegu, nie jeść 2 h, nie płukać ust. Przez kolejnych kilka dni trzeba myć zęby bardzo delikatnie, szczególnie w obrębie rany.
  5. Jeżeli powstanie opuchlizna, należy stosować zimne okłady co 2 godziny. Można zażywać środki przeciwbólowe.
  6. Od 7 do 10 dni nie palić tytoniu, który może utrudniać gojenie rany, a także unikać alkoholi i wysiłków fizycznych.
  7. Stomatolog często przepisuje antybiotyk, który znacznie przyśpiesza gojenie rany. Ważne, aby przyjmować go tak, jak zalecił lekarz.
  8. Po zagojeniu rany należy pójść na wizytę kontrolną, żeby sprawdzić, czy wszystko się dobrze goi.

Czy zęby mądrości trzeba usuwać?

Jest wiele wskazań, natomiast najważniejsze z nich to próchnica tak zaawansowana, że ząb musi być wyrwany. Kolejny powód to dalekie położenie zęba, w taki sposób, że ciężko go dosięgnąć szczoteczką, co sprawia, że zalegają tam resztki jedzenia. Kolejny powód to niewłaściwie ułożenie zęba. Ząb może znajdować się w kości, rosnąć pod nieodpowiednim kątem albo być położony. Doprowadza to do tłoczenia zębów i wad zgryzu. Jeżeli zakładany będzie aparat, wówczas ortodonta zaleca usunięcie ósemek, aby zapobiec krzywieniu zębów, gdy leczenie zostanie zakończone i ułatwieniu ich prostowania. Często jest to zalecane, jeżeli na pantomogramie widać, że ósemki uciskają korzenie siódemek. Kolejnym zaleceniem jest usunięcie ósemek, gdy dojdzie do zapalenia dziąseł w obrębie ósemki, powodującego obrzęk i krwawienie. 

Wyrywanie zębów mądrości nie należy do zabiegów inwazyjnych, ale przed zabiegiem, dobrze jest unikać pewnych rzeczy. Sam zabieg powinien być całkowicie bezbolesny, podczas wyrywania czuć tylko ucisk i rozpieranie. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń stomatologa i jeść dopiero około 2 h po zabiegu. Wyrywanie ósemek to konieczny zabieg, gdy ząb rośnie pod złym kątem, powodując stan zapalny, w leczeniu ortodontycznym i w razie zaawansowanej próchnicy.