KONTAKT
Wszystko o koronach zębowych

Wszystko o koronach zębowych

Twój uśmiech jest twoją wizytówką dla świata. Jeśli masz uszkodzone, zniszczone, przebarwione lub nieprawidłowo ustawione zęby, możesz nie mieć ochoty, aby się uśmiechać. Korony zębowe umożliwiają trwałe przywrócenie uśmiechu. Korony dentystyczne mają wiele zalet, ale należy też sprawdzić, czy ta procedura uzupełniania ubytków jest odpowiednim rozwiązaniem dla ciebie. 

Kiedy zalecane jest nałożenie korony stomatologicznej?

Korona protetyczna może być konieczna w następujących sytuacjach:

  • Aby chronić słaby ząb (na przykład z powodu próchnicy) przed złamaniem lub aby utrzymać razem części pękniętego zęba
  • W odbudowie już złamanego zęba lub zęba, który uległ znacznemu zniszczeniu
  • Aby pokryć i podtrzymać ząb z dużym wypełnieniem
  • W utrzymaniu mostu dentystycznego na miejscu
  • Aby pokryć zniekształcone lub mocno przebarwione zęby
  • Pokrycie implantu dentystycznego
  • W celu wprowadzenia zmian kosmetycznych.

Korony zębowe u dzieci

W przypadku dzieci korona może być wykonana na zębach mlecznych, aby:

  • Uratować ząb, który został tak zniszczony przez próchnicę, że nie może utrzymać wypełnienia.
  • Chronić zęby dziecka, u którego występuje wysokie ryzyko próchnicy, zwłaszcza gdy dziecko ma trudności z utrzymaniem codziennej higieny jamy ustnej.
  • Zmniejszyć częstotliwość stosowania znieczulenia ogólnego u dzieci, które ze względu na wiek, zachowanie lub historię choroby nie są w stanie w pełni współpracować z wymogami prawidłowej opieki stomatologicznej.

W takich sytuacjach stomatolog dziecięcy prawdopodobnie zaleci wykonanie korony ze stali nierdzewnej.

Rodzaje koron stomatologicznych

Korony zębowe stałe mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, z metalu (np. złota lub innego stopu), z porcelany napalanej na metal, z żywicy lub z ceramiki.

  1. Korony ze stali nierdzewnej to prefabrykowane korony, które stosuje się na zębach stałych głównie jako środek tymczasowy. Korona chroni ząb lub wypełnienie, podczas gdy korona stała wykonywana jest z innego materiału. W przypadku dzieci korona ze stali nierdzewnej jest powszechnie stosowana w celu dopasowania jej do zęba podstawowego. Korona pokrywa cały ząb i chroni go przed dalszym rozwojem próchnicy.
  1. Metale stosowane w koronach to stopy z dużą zawartością złota lub platyny albo stopy metali nieszlachetnych (na przykład stopy kobaltu z chromem i niklu z chromem). Korony metalowe dobrze znoszą siły gryzienia i żucia, dodatkowo prawdopodobnie najdłużej się zużywają. Ponadto korony metalowe rzadko ulegają odpryskom lub złamaniom. Metaliczny kolor – i wysoka cena złota – jest główną wadą. Korony metalowe są dobrym rozwiązaniem dla niewidocznych zębów trzonowych.
  1. Korony porcelanowe z metalu można dopasować kolorystycznie do sąsiednich zębów (w przeciwieństwie do koron metalowych). Jednak w przypadku tego typu koron występuje większe zużycie zębów sąsiednich w porównaniu z koronami metalowymi lub żywicznymi. Porcelanowa część korony może również odpryskiwać lub się odrywać. Obok koron pełnoceramicznych, korony porcelanowe łączone z metalem wyglądają najbardziej jak zwykłe zęby. Korony te mogą być dobrym wyborem w przypadku zębów przednich lub tylnych, a także długich mostów, w których metal jest potrzebny do zapewnienia wytrzymałości.
  1. Korony pełnożywiczne są tańsze niż inne rodzaje koron. Z czasem jednak ulegają zużyciu i są bardziej podatne na złamania niż korony porcelanowe łączone z metalem. 
  1. Korony pełnoceramiczne lub pełno porcelanowe zapewniają lepsze dopasowanie do naturalnego koloru niż inne rodzaje koron i mogą być bardziej odpowiednie dla osób uczulonych na metale. Korony pełnoceramiczne mogą być stosowane w przypadku zębów przednich i tylnych.

Korona tymczasowa a korona stała. 

Korony tymczasowe można wykonać w gabinecie stomatologicznym, natomiast korony stałe są zazwyczaj wykonywane w laboratorium stomatologicznym. Korony tymczasowe są przeważnie wykonywane z materiału na bazie akrylu lub stali nierdzewnej i mogą być stosowane jako uzupełnienie tymczasowe do czasu wykonania korony stałej w laboratorium.

Etapy przygotowania zęba do założenia korony

Przygotowanie zęba do założenia korony wymaga zazwyczaj dwóch wizyt u dentysty – pierwsza polega na zbadaniu i opracowaniu zęba, a druga na założeniu korony ostatecznej.

Pierwsza wizyta: Badanie i przygotowanie zęba

  • Na pierwszej wizycie w ramach przygotowania do założenia korony lekarz może wykonać kilka zdjęć rentgenowskich w celu sprawdzenia korzeni zęba przyjmującego koronę oraz otaczającej go kości. Jeśli ząb ma rozległą próchnicę lub istnieje ryzyko zakażenia lub uszkodzenia miazgi zęba, można najpierw przeprowadzić leczenie kanałowe.
  • Zanim rozpocznie się proces wykonywania korony, lekarz znieczula (odrętwia) ząb i otaczającą go tkankę dziąsłową. Następnie ząb, na którym ma być wykonana korona, jest ponownie kształtowany wzdłuż powierzchni żującej i boków, aby zrobić miejsce na koronę. 
  • Po opracowaniu kształtu zęba dentysta zazwyczaj używa pasty lub kitu do wykonania wycisku zęba, na którym ma zostać osadzona korona. Czasami jednak wyciski są wykonywane za pomocą skanera cyfrowego. Wykonuje się również wyciski zębów znajdujących się powyżej i poniżej zęba, na którym ma zostać osadzona korona, aby upewnić się, że korona nie będzie miała wpływu na zgryz.
  • Wyciski lub skany są przesyłane do laboratorium dentystycznego, w którym zostanie wykonana korona. 

Druga wizyta: Otrzymanie stałej korony zębowej

Na drugiej wizycie lekarz zdejmuje koronę tymczasową, sprawdzi dopasowanie i kolor korony stałej. Jeśli wszystko jest w porządku, ząb zostanie znieczulony przy użyciu środka znieczulającego, a nowa korona zostanie zacementowana na stałe.

Jak dbać o tymczasową koronę stomatologiczną?

Ponieważ korony tymczasowe są tylko chwilowym rozwiązaniem, większość dentystów zaleca zachowanie kilku środków ostrożności. Należą do nich:

  • Unikanie lepkich, “żujących” pokarmów (np. gumy do żucia, karmel), które mogą potencjalnie chwycić i ściągnąć koronę.
  • Ograniczenie do minimum korzystanie z tej strony jamy ustnej, na której znajduje się korona tymczasowa. Należy przenieść większość czynności żucia na drugą stronę jamy ustnej.
  • Unikanie żucia twardych pokarmów (np. surowych warzyw), które mogłyby spowodować złamanie korony.
  • Podczas czyszczenia zębów nić dentystyczną należy raczej przesuwać niż podnosić, aby uniknąć ściągnięcia korony tymczasowej.

Jak długo utrzymują się korony stomatologiczne?

Korony zębowe utrzymują się średnio od 5 do 15 lat. Długość życia korony zależy od stopnia jej zużycia, przestrzegania zasad higieny jamy ustnej oraz osobistych nawyków związanych z jamą ustną (należy unikać takich nawyków jak zgrzytanie lub zaciskanie zębów, gryzienie lodu, obgryzanie paznokci i używanie zębów do otwierania opakowań).

Powszechne problemy z koronami zębowymi

Głównym zadaniem korony protetycznej jest ochrona i przywrócenie zębowi jego naturalnego wyglądu i funkcji. W przypadku wystąpienia problemów z koronami dentystycznymi należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem stomatologiem, aby nie dopuścić do pogłębienia się problemu.

Do najczęstszych problemów stomatologicznych należą:

  1. Próchnica zębów

Prawdopodobnie najczęstszy problem związany z koronami zębowymi. Próchnica wynika przede wszystkim z niewłaściwej higieny jamy ustnej po wszczepieniu korony zęba. Podczas gdy korona pozostaje nienaruszona, ząb znajdujący się poniżej/wewnątrz jest nadal podatny na próchnicę, a jej pozostawienie może skutkować innymi problemami, takimi jak choroba dziąseł.

  1. Złe osadzenie korony

Innym częstym problemem z koronami jest niewłaściwe umieszczenie korony na zębie. W niektórych przypadkach, jeśli korona została źle założona, wpływa to na zgryz pacjenta. Może się okazać, że podczas zaciskania zębów korona jest nierówna, co powoduje nieprawidłowy zgryz, który może powodować w przyszłości dyskomfort. Problem ten może rozwiązać tylko dentysta.

  1. Uszkodzenie implantu

Implanty mogą ulec przemieszczeniu i złamaniu w pewnych okolicznościach, takich jak wypadek lub uraz zęba. Korony mogą się również poluzować w wyniku spożywania pewnych rodzajów pokarmów, takich jak twarde orzechy, słodycze i czekolada. Ważne jest, aby nie spożywać tych pokarmów przez dwa tygodnie po wszczepieniu implantu. Korona powinna mieć wystarczająco dużo czasu na związanie się z naturalnym zębem. 

  1. Wrażliwe zęby

Nierzadko zdarza się, że po wykonaniu korony zęby lub zęby sąsiednie stają się wrażliwe. Może się okazać, że wpływ na wrażliwość zęba ma spożywanie określonych pokarmów oraz temperatura jedzenia i picia.  Jeśli jednak wrażliwość nie ustępuje po około pierwszym tygodniu, powodem może być inna przyczyna. Jeśli podczas zabiegu odsłonięta została zębina, może to oznaczać, że korona nie pokrywa całego zęba. 

  1. Uszkodzone korony zębowe (pęknięcia, złamania, złamania)
  2. Problemy związane z nerwami

Wszystkie zęby mają miękką miazgę, która znajduje się w środku zęba i w której znajdują się wszystkie nerwy. W niektórych przypadkach wszczepienie korony może zakłócić działanie tych nerwów i spowodować znaczny ból. Ból może pojawić się niemal natychmiast po zakończeniu zabiegu, ale może też wystąpić po tygodniach, a czasem nawet miesiącach od założenia korony.

  1. Reakcje alergiczne

W rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna na koronę zęba. Problem ten występuje nie występuje często. Stomatolodzy przed rozważeniem wykonania korony ze złota lub metalu pytają, czy pacjent ma alergię lub schorzenie związane z metalem. Jeśli jednak pacjent nie jest świadomy swojej alergii, a korona zostanie założona, może odczuwać ból wokół zęba i dziąsła. 

  1. Zszarzałe dziąsła

Pacjenci, którym założono korony na bazie złota lub metalu, mogą zauważyć, że dziąsła otaczające ząb zaczynają zmieniać kolor lub matowieć. Nie jest to powód do niepokoju, jest to po prostu metal widoczny przez linię dziąseł. Choć nie jest to szkodliwe, może być estetycznie nieprzyjemne.

Zalety koron stomatologicznych

Korony zębowe stanowią odpowiednie rozwiązanie dla wielu problemów stomatologicznych. Są one w stanie:

  • Podtrzymać ząb, który został znacznie uszkodzony przez próchnicę
  • Chronić ząb, który uległ starciu, przed dalszym zniszczeniem
  • Chronić ząb po zabiegu leczenia kanałowego
  • Utrzymać razem mocno pęknięty lub złamany ząb
  • Przykryć implant stomatologiczny
  • Poprawić wygląd zęba poprzez zmianę jego kształtu lub koloru