KONTAKT
zapalenie miazgi

Zapalenie miazgi – najważniejsze informacje i pomoc

Regularne wizyty u dentysty są czymś, o czym należy pamiętać niezależnie od tego, jak przedstawia się nasze samopoczucie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pacjenci nie zawsze są świadomi tego, co dzieje się na zębach. Za przykład może posłużyć zapalenie miazgi. Czy pacjenci wiedzą, z czym wiąże się taka sytuacja?

Objawy – ile trwa ból i kiedy zgłosić się do lekarza?

Najlepiej jednak będzie, jeśli zaczniemy od samego początku. Miazga zęba to określenie tkanki odpowiadającej za wypełnienie jamy zęba. Ponadto mowa o tkance, która odpowiada za następujące zadania:

  • udział w procesie mineralizacji,
  • tworzenie i odżywianie tkanki zęba oraz szkliwa,
  • odbieranie bodźców bólowych wraz z ochroną przed wtargnięciem okolicznych drobnoustrojów (chodzi o okoliczne tkanki, jak i odległe narządy).

Więcej informacji na temat funkcji miazgi można znaleźć tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Miazga_zęba. Pacjenci powinni też wiedzieć o tym, że zapalenie miazgi zębowej w każdym przypadku jest odpowiedzią na uszkodzenie. Rodzaj bodźca jest powiązany z rodzajem zapalenia. Przykładowo w przypadku długo działającego bodźca należy rozmawiać o zapaleniu przewlekłym.

Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, ile trwa ból. Dokładne określenie tego nie jest jednak możliwe – są różne sytuacje. Niemniej możemy przyjąć, że w pierwszym etapie ból trwa 2-3 dni, ale może powrócić. Zdarza się też, że zapalenie miazgi przebiega bez objawów bólowych. Nie należy więc nastawiać się na to, czy zapalenie miazgi minie samoistnie. Nieleczony proces chorobowy nigdy nie mija – ewentualnie może dojść do tego, że choroba wejdzie w kolejne stadium. Z pewnością sporo osób zastanawia się nad tym, jak leczyć zapalenie miazgi domowymi sposobami, ale tutaj nie ma nad czym myśleć. Wszelkie próby leczenia poprzez korzystanie z domowych sposobów skazane są na niepowodzenie. Tak naprawdę można tylko zadbać o uśmierzenie bólu do czasu wizyty w gabinecie. Co do konkretów, chodzi o przyjmowanie właściwych leków przeciwbólowych.

Oczywiste jest więc, że wizyta u lekarza nie jest czymś, co powinno być odkładane w czasie. Zgłoszenie się do lekarza powinno nastąpić możliwie jak najszybciej. Nie bez przyczyny dentyści zostawiają miejsca w kolejce na wypadek pojawienia się pacjentów z bólem.

Nie tylko zapalenie miazgi – groźne infekcje zębopochodne

Pacjenci często w ogóle nie biorą pod uwagę tego, iż nieleczony problem może skutkować pojawieniem się groźnej infekcji. W tej kwestii zdarzyć się może naprawdę wiele – kłopoty mogą dotknąć okoliczne tkanki, jak i inne narządy (poprzez rozprzestrzenienie się drogą krwi). Do tego wszystkiego należy liczyć się z powstaniem ropnia. Ropniem określa się skupisko rozpadłych tkanek i komórek układu odpornościowego. Gdyby kogoś interesowały konkretne sytuacje, na pewno możliwe jest to, że może dojść do infekcji migdałków bądź zatoki szczękowej. Infekcja może dotyczyć też śródpiersia czy obrębu czaski. Nie można wykluczyć nawet tego, że zagrożone będzie ludzkie życie.

Zapobieganie zapaleniu miazgi

Często zastanawiamy się nad tym, jak leczyć lub jak uśmierzyć ból, ale niezależnie od okoliczności najlepiej jest wtedy, kiedy pacjenci zapobiegają wystąpieniu określonych kłopotów. O czym powinno się pamiętać?:

  • Właściwa higiena jamy ustnej
  • Odpowiednio częste szczotkowanie zębów
  • Wykorzystywanie nici dentystycznych
  • Stosowanie płynów antybakteryjnych
  • Regularne wizyty u dentysty
  • Systematyczne przeprowadzanie zabiegów higienizacji
  • Ograniczenie spożycia słodyczy czy słodkich napojów

Zapalenie miazgi po plombowaniu? Najczęstsze przyczyny próchnicy

Niewykluczone, że wielokrotnie mówi się o zapaleniu miazgi, do którego doszło po plombowaniu. Warto jednak spojrzeć sobie na sprawę znacznie dokładniej. Plombowanie wiąże się z próchnicą, czyli najczęściej spotykaną chorobą zakaźną. Nieleczona próchnica wiąże się z odczuwaniem silnego bólu, jak i pojawieniem się kolejnych kłopotów dotyczących zębów czy dziąseł. Objawy tej choroby można podzielić na:

  • kontaktowewrażliwość zębów spowodowana temperaturą,
  • wizualnepojawienie się ubytków na zębach; możliwe plamki o różowym zabarwieniu,
  • samoistneból o zmieniającej się sile (wraz z upływem czasu coraz gorszy),
  • zapachowepojawienie się nieprzyjemnego zapachu o różnej charakterystyce.

Co do etapów rozwoju próchnicy, sytuacja przedstawia się w następujący sposób:

  1. Białe przebarwienia.
  2. Rozpadnięcie się szkliwa.
  3. Rozpadnięcie się zębiny.
  4. Zajęcie miazgi zębowej.
  5. Powstawanie ropnia.
  6. Utrata zęba.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na ten ostatni punkt. Można odnieść wrażenie, że ludzie często nie patrzą na długofalowe konsekwencje, co naturalnie jest błędem. Jeśli podczas żadnego etapu próchnicy nie dojdzie do leczenia, jedynym wyjściem będzie usunięcie zęba. Ważne jest też to, że możemy mówić o warunkach, które sprzyjają rozwojowi próchnicy. Chodzi o:

  • niewłaściwą higienę jamy ustnej,
  • dietę bogatą w cukier,
  • większą podatność na demineralizację (wynikającą z czynników genetycznych),
  • niedobory minerałów oraz niedobór witaminy B,
  • lekceważenie konieczności zjawiania się na regularnych wizytach u dentysty.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji dotyczących próchnicy (bądź innych potencjalnych kłopotów), koniecznie zapoznaj się z wiadomościami dostępnymi pod tym adresem https://dentalfraternity.pl/profilaktyka/.

Odwracalne i nieodwracalne zapalenie miazgi

Co do zapalenia miazgi zaraz po plombowaniu, absolutną podstawą jest to, aby możliwie jak najszybciej po raz kolejny zjawić się w gabinecie dentystycznym. Ciągły ból, ból pulsujący łagodzony przez zimną wodę czy bolesność przy opukiwaniu i nadgryzaniu – taki zestaw objawów wskazuje na nieodwracalne zapalenie miazgi (zapalenie miazgi można podzielić na nieodwracalne i odwracalne). Możliwe jest też to, że stan zapalny miazgi objawi się (lub zaostrzy) dopiero po założeniu wypełnienia. Każdy lekarz zajmuje się badaniem dna ubytku, aczkolwiek zlokalizowanie próchnicowej perforacji komory nie zawsze jest realne.

Odwracalne zapalenie miazgi

Odwracalne zapalenie miazgi charakteryzuje się krótkimi bodźcowymi bólami na zimne, ciepłe, słodkie lub kwaśne pokarmy. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że przyczyna dolegliwości powinna zostać możliwie jak najszybciej zdiagnozowana i wyleczona. W stomatologii obecne są nowoczesne metody i materiały, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie żywej miazgi bez konieczności leczenia zęba kanałowo.

Nieodwracalne zapalenie miazgi

W przypadku wystąpienia nieodwracalnego zapalenia miazgi należy spodziewać się ciągłego bólu, który nasila się nocą. Dodatkowo ząb jest bolesny na dotyk i nadgryzanie. Towarzyszące uczucie można porównać z tym, co się dzieje, kiedy ząb wysuwa się z zębodołu. Ból nie ogranicza się wyłącznie do zęba – dochodzi do promieniowania na okoliczne tkanki. Przy nieodwracalnym zapaleniu miazgi nie obejdzie się bez leczenia endodontycznego (potoczne określenie leczenia kanałowego) zęba. Wszelkie istotne informacje na temat tej formy zabiegów można znaleźć pod adresem https://dentalfraternity.pl/oferta/endodoncja/.

Sposoby leczenia – jak uśmierzyć ból?

W kwestii uśmierzenia bólu pacjenci często oczekują konkretnych rozwiązań. Tyle tylko, że przedstawienie takich rozwiązań bez oceny sytuacji nie jest możliwe. W zależności od okoliczności możliwe jest zastosowanie jednego z następujących podejść:

  • leczenie farmakologiczne – w razie wystąpienia stanu zapalnego leczenie farmakologiczne może okazać się skutecznym sposobem na zahamowanie całego procesu. Można zdecydować się na leki przeciwbólowe, przeciwzapalne czy specjalne żele odpowiadające za zmniejszanie bólu i obrzęku.
  • leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe) – trzeba liczyć się, z tym że może dojść do sytuacji, w której miazga straciła zdolność do wygojenia się. Nie można wykluczyć konieczności usunięcia miazgi z kanałów korzeniowych zęba. Cała procedura wiąże się z oczyszczeniem i wypełnieniem kanałów korzeniowych za pomocą specjalistycznych materiałów. Chodzi o zachowanie struktury zęba i zabezpieczenie zęba przed infekcjami.
  • ekstrakcja zęba – przy zaawansowanym stanie zapalnym może dojść do sytuacji, w której ząb będzie musiał zostać usunięty. Przywrócenie pełnej funkcji i estetyki zgubionego zęba może wiązać się z obowiązkowym wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań protetycznych. Do grona takich rozwiązań należy zaliczyć: protezy, mosty czy implanty zębowe.

Pomoc Dental Fraternity

Jeżeli rozglądasz się za profesjonalnym wsparciem, to znaczy, że nadeszła najwyższa pora na dokładne zapoznanie się z naszą ofertą. Dental Fraternity to gwarancja kompleksowego leczenia w jednej z pięciu klinik. Pacjenci mogą być pewni indywidualnego traktowania. Tylko w ten sposób kadra może zapewnić najwyższą jakość świadczonej pomocy. Jeśli chodzi o aspekty finansowe, absolutnie zrozumiałe jest to, że pieniądze odgrywają niemałą rolę. Dlatego też wstępny plan leczenia wraz z kosztorysem może zostać stworzony błyskawicznie, bo już podczas pierwszej wizyty. Komfort pacjentów to nie tylko wszelkie sprawy związane z prawidłowym wykonaniem określonych usług. W kwestii wygody bardzo ważne jest też to, że możemy mówić o Osobistym Opiekunie Pacjenta. Osoba ta dokładnie poinformuje m.in. o poszczególnych etapach leczenia, ich kolejności czy opłatach, jakie trzeba będzie ponieść.

Jeśli interesują Cię nasze usługi, to nie zwlekaj i postaw na kontakt z kliniką już dzisiaj!