KONTAKT

Biała dieta czyli jedzenie po piaskowaniu zębów

Wykonywanie zabiegów dentystycznych takich jak piaskowanie wiąże się z restrykacjmi pozabiegowymi w formie konieczności spożywania ograniczonej liczby pokarmów. Jeśli jesteś już po zabiegu, lekarz stomatolog z pewnością informował o popularnie zwanej białej diecie. Czym się charakteryzuje? Ile trwa? Z jakich produktów przede wszystkim należy zrezygnować? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Biała dieta czyli jedzenie po piaskowaniu zębów

Biała dieta – czyli o co w tym chodzi? 

Biała dieta to nic innego jak specjalistycznie ułożony plan żywieniowy dla osób, które są po zabiegach wybielania zębów czy piaskowania. Głównym celem diety jest tymczasowe wyeliminowanie z jadłospisu produktów, które mogą spowodować nieestetyczne przebarwienie na naszym nieskazitelnie białym uśmiechu. Niestety, barwniki (naturalnie i sztuczne) zawarte w pożywieniu, stanowią główną przyczynę pojawiających się na naszym szkliwie przebarwień po wykonaniu zabiegów dentystycznych. Dlatego właśnie zastosowanie odpowiedniej diety jest kluczowym czynnikiem w celu otrzymania zamierzonego efektu. Co gorsza, wypiaskowane zęby są jeszcze bardziej podatne na przebarwienia niż przed zabiegiem. 

Na szczęście, prócz paru problematycznych wyrzeczeń biała dieta nie jest taka straszna jak ją malują. Korzyści płynące z jej stosowania są ogromne. Przede wszystkim jesteśmy w stanie ochronić nasze szkliwo przed ponownym żółtym odcieniem, a dodatkowo biała dieta jest pożywieniem pełnowartościowym, dostarczającym do naszego organizmu wszelkie potrzebne mikro i makro elementy. 

Zasady stosowania białej diety 

Zasady spożywania posiłków wedle zaleceń białej diety nie są skomplikowane. Głównymi zasadami, którymi powinniśmy kierować się podczas tworzenia menu są:

– bazowanie na jasnych, najlepiej białych produktach spożywczych,

– przyjmowane pożywienie powinno być odpowiednio zróżnicowane i zbilansowane,

– dzienne menu białej diety musi pokrywać domowe zapotrzebowanie kaloryczne,

– kawa, czerwone wino, herbata, czekolada, cytryna, limonka, żółtko jaja, słodycze, owoce (prócz banana), to produkt z tzw. “czarnej listy”, które są absolutnie zakazane.

Co wolno jeść? 

Podajmy kilka konkretnych przykładów produktów, które w pierwszym okresie po zabiegu doskonale zadbają o nasze szkliwo. 

Po pierwsze, białe warzywa takie jak: kalafior, korzeń pietruszki, białe szparagi, ogórek oraz cukiernia (bez skórki), ziemniaki, biała fasola, czosnek, seler. 

Dozwolony jest również wszelkiego rodzaju naturalny nabiał: mleko, jogurt naturalny, masło, śmietana, maślanka, kefir, sery (biały, kozi, mozarella, camembert i inne). 

W białej diecie nie musisz ograniczać mięsa oraz owoców morza, takich jak: kurczak, indyk, krewetki, małże, białe ryby (dorsz, halibut). 

Produkty zbożowe również mogą towarzyszyć Ci w codziennym stosowaniu białej diety. Najchętniej wybierane to: białe pieczywo, białe makarony, płatki i otręby owsiane, ryż biały, kasza jaglana.

Na białej diecie możemy spożywać białe wino, wodę niegazowaną czy wodę kokosową.

Z wszystkich wymienionych wyżej posiłków jesteśmy w stanie przygotować przepyszne potrawy. Jedyne, czego należy unikać to smażenie. O wiele lepszym pomysłem na obróbkę termiczną będzie przygotowanie dań na parze, duszenie czy pieczenie.

Jak długo musimy stosować białą dietę? 

Biała dieta może nam się wydawać na samym początku szalenie rygorystyczna. Na szczęście, trwa zaledwie 7 bądź 14 dni, w zależności od otrzymanych od lekarza stomatologa zaleceń. Sprawa jest jednak prosta – im dłużej będziemy starać się opierać nasze pożywienie na jasnych produktach spożywczych, tym dłużej nasze szkliwo będzie rewelacyjnie się prezentować po zabiegu piaskowania. Zakłada się, że 14 dni po zabiegu to wystarczający czas, by zmniejszyć ryzyko wrażliwości naszego szkliwa po zabiegu. Po upływie tego czasu powoli, systematycznie należy wprowadzać do jadłospisu nowe produkty. Jedynie spożycie produktów z tzw. “czarnej listy” należy jak najbardziej oddalić w czasie. 

Należy mieć na uwadze, że nasze zęby, również po zabiegu są narażone na przebarwienia spowodowane paleniem papierosów, piciem kawy, herbaty czy czerwonego wina. 

Zdecyduj się na zabieg przywracający śnieżnobiały uśmiech. 

Jeśli pomimo konieczności stosowania białej diety jesteśmy zdecydowani na poddanie się zabiegu piaskowania zębów, warto wybrać profesjonalny gabinet Dental Fraternity, w którym zabiegi upiększające naszych zębów zostaną wykonane z najwyższą precyzją i dbałością o najmniejszy szczegół. Ośrodek oferuje również wiele innych specjalistyczny usług, m.in.: implantologia czy leczenie recesji dziąsłowych.  Oddaj los swoich zębów w ręce profesjonalistów, i ciesz się zdrowym i pięknym uśmiechem każdego dnia.