fbpx

Leczenie recesji dziąsłowych

Recesja zębowa jest to odsłonięcie powierzchni korzenia zęba. O recesji dziąsłowej możemy mówić w przypadku, gdy brzeg dziąsła znajduje się poniżej granicy szkliwno – cementowej. Prowadzi to do odsłonięcia korzenia zębowego, a co za tym idzie do narażenia go na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Odsłonięty w ten sposób korzeń cechuje się wrażliwością oraz brakiem odporności na uszkodzenia. Zęby objęte recesją dziasłową są szczególnie podatne na próchnicę. Osuwanie się dziąseł to nie tylko bolesne szyjki zębowe, ale również zanikanie kości przyzębia, która nie jest dobrze osłonięta i odżywiona. W niektórych przypadkach recesja zębów wiążę się z zapaleniem miazgi, a co za tym idzie,  koniecznością przeprowadzenia leczenia endodontycznego. W najgorszym przypadku recesja może doprowadzić do rozchwiania zęba oraz jego utraty.

Przyczyn powstawania recesji jest wiele. Są to m. in.:

  • niewłaściwa technika szczotkowania;
  • długo utrzymujący się stan zapalny wokół zeba;
  • wada zgryzu;
  • biotyp dziasłowy;
  • nieprawidłowe wykonane uzupełnienia protetyczne i zachowawcze;
  • przeciążenia zgryzowe;
  • efekt leczenia ortodontycznego.

Właściwe i prawidłowe szczotkowanie zębów

Bardzo ważną kwestia, na którą uwagę muszą zwrócić pacjenci borykający sie z problemem odsłoniętych szyjek zębowych jest właściwe i prawidłowe szczotkowanie zębów. Na pozór banalna i podstawowa czynność może przyczynić sie do pogorszenia stanu naszych dziąseł. Należy pamiętać, aby dostosować technikę szczotkowania do stanu uzębienia. Należy zwrócic szczególną uwagę za zapobieganie powstawania kamienia nazębnego. Duże znaczenie ma również miękkość włosia szczoteczki. Dla pacjentów z problememami recesji dziąsłowych zalecane są szczoteczki o miękkim lub średniej miękkości włosiu.

Istnieje kilka stopni zaawansowania recesji dziąsłowych:

1

I stopień

Recesja tego stopnia obejmuje tylko dziąsło zębodołowe i jest najlepiej rokującą klasą recesji, co oznacza, że jej zapobieganie będzie dużo łatwiejsze i najmniej inwazyjne.

2

II stopień

Recesja tego stopnia obejmuje tylko dziąsło zębodołowe i jest najlepiej rokującą klasą recesji, co oznacza, że jej zapobieganie będzie dużo łatwiejsze i najmniej inwazyjne.

3

III stopień

Recesja tego stopnia dochodzi do błony śluzowej lub już ją przekracza. Może również łączyć się z utratą dziąsła z przestrzeni międzyzębowych lub z nieprawidłowym ułożeniem zęba.

4

IV stopień

Obejmuje błony śluzowe i wiąże się z rozległym ubytkiem tkanek dziąsła i kości w przestrzeniach międzyzębowych.

Poprawne szczotkowanie

Leczenie recesji rozpoczyna się od wyeliminowania czynników przyczyniających się do uszkadzania szyjek zębowych. Należy najpierw usunąć kamień oraz złogi, które zalegają na zębach. Pacjenta dotkniętego problemem recesji należy nauczyć odpowiedniej metody szczotkowania zębów oraz dbania o higienę jamy ustnej. Bardzo ważna jest również zmiana szczoteczki na taką, która w jak najmniejszym stopniu będzie uszkadzała dziąsła.

Metoda odbudowy dziąsła

Leczenie recesji dziąsłowych polega na naprawie tkanek dziąsła, które zostały utracone. W tym celu należy wykonać zabieg chirurgiczny zaliczany do tzw. periochirurgii (chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej), który polega na na odbudowaniu zanikającego dziąsła. Dokładna metoda odbudowy dziąsła i leczenia recesji dziąsłowych jest dobierana indywidualnie do przypadku każdego z pacjentów po wnikliwym wywiadzie i konsultacji lekarskiej. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym.

Metoda sterowanej regeneracji

Do zabiegów wykonywanych w celu leczenia recesji dziąsłowych zalicza się m.in. przeszczep tkanki pobranej z podniebienia lub przesunięcie płata błony śluzowej z okolicy recesji. Innym sposobem może być zastosowanie metody sterowanej regeneracji. Metoda ta polega na uzupełnieniu ubytku kości – rodzaj uzupełnienia jest dobierany przez lekarza adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta.

Umów się na wizytę

W klinice Dental Fraternity leczeniem recesji dziąsłowych zajmują się:

DENTAL FRATERNITY OCHOTA – MOCHNACKIEGO 10

Adres: ul. Mochnackiego 10, 02-042 Warszawa
Telefon: 22 789 93 10
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY CENTRUM –
JANA PAWŁA II 26

Al. Jana Pawła II 26, 00-133 Warszawa
Telefon: 22 620 55 88
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY ŚRÓDMIEŚCIE – SENATORSKA 20

Adres: Senatorska 20, 00-095 Warszawa
Telefon: 22 827 84 07
Email: [email protected]

DENTAL FRATERNITY BEMOWO –
Wrocławska 21

dres: ul. Wrocławska 21, 01-494 Warszawa
Telefon: 22 861 04 40
Email: [email protected]

zostań naszym
klientem

Skontaktuj
się z nami

Umów się na wizytę