KONTAKT
Czy każdy może mieć implanty?

Czy każdy może mieć implanty?

Pacjenci decydują się odwiedzić polecany w danej okolicy gabinet implantologiczny zazwyczaj najpierw tylko po to, by dowiedzieć się, w jaki sposób można poprawić ich uśmiech. Zastanawiają się, do jakiej metody leczenia się kwalifikują i czy w ich przypadku uda się zastosować najlepszą z nich, czyli założyć implanty.

Zdecydowanie najlepszy efekt estetyczny daje założenie implantów. Wszystkie inne rozwiązania, jak np. wyrównanie zgryzu aparatem ortodontycznym czy założenie koron nie zapewni nam tak doskonałego wyglądu garnituru zębowego. Implanty przewyższają inne rozwiązania tym, że gwarantują nam nie tylko równy uśmiech, ale również wyjątkowo estetyczny – zęby są białe, mają nieskazitelną „powłokę” bez przebarwień i innych problemów. Trudno się zatem dziwić temu, dlaczego implantologia cieszy się tak dużą popularnością.

Czy mogę mieć implanty? – przeciwwskazania do zabiegu

Na początku warto podkreślić, że kwalifikację do zabiegu założenia implantów zawsze przeprowadza implantolog. To on indywidualnie ocenia czy u danej osoby założenie implantów będzie zalecane. Najlepszy implantolog już na pierwszej wizycie będzie mógł ocenić i oszacować efekt leczenia w konkretnym przypadku.
Należy jednak też pamiętać o tym, że są pewne ogólne przeciwwskazania do implantów zębowych. Jeśli właśnie planujesz założyć implanty i któraś z poniższych sytuacji dotyczy także Ciebie, to nie zniechęcaj się od razu. Mimo wszystko odwiedź klinikę implantologiczną i porozmawiaj z implantologiem o swoim przypadku.

Przeciwwskazania do implantów zębowych:

  • Zaburzenia dotyczące odporności i pracy układu białokrwinkowego
  • Choroba nowotworowa w stadium aktywnym
  • Zaburzenia endokrynologiczne, które nie są ustabilizowane
  • Przebyta chemioterapia lub radioterapia w ciągu ostatnich 5 lat
  • Osoby poniżej 16 roku życia
  • Kobiety w ciąży
  • Zaburzenia układu krzepnięcia i choroby reumatoidalne

Przed wszczepieniem implantów zębowych bardzo ważne jest także to, aby pacjent miał wyleczone wszystkie zęby i dziąsła w dobrym stanie. Dodatkowo podczas pierwszej wizyty (tzw. konsultacja przed zabiegiem) lekarz określa ewentualne ograniczenia miejscowe w zabiegu oraz ustala plan postępowania.
Można też wyróżnić przeciwwskazania względne, miejscowe, które nie powodują, że trzeba całkowicie zrezygnować z zabiegu. Można te czynniki poprawić, aby wszczepienie implantów stało się możliwe i w pełni bezpieczne. To na przykład zła higiena jamy ustnej, miejscowe procesy zapalne lub występowanie dysplazji włóknistej. Względnym przeciwwskazaniem jest także nieprawidłowa anatomia szczęki, jednak doświadczony implantolog, pracujący w dobrej klinice implantologicznej i posiadający odpowiedni sprzęt, jest w stanie określić, jaka interwencja chirurgiczna będzie potrzebna w danym przypadku, by założenie implantów stało się możliwe.

Dla kogo implanty?

A kiedy najczęściej podejmuje się decyzję o wszczepieniu implantów? Co można uznać za najważniejsze wskazania?
To przede wszystkim takie sytuacje, jak: brak jednego, kilku zębów lub całkowite bezzębie, braki międzyzębowe w uzębieniu lub braki związków zębów stałych. To główne wskazanie medyczne, jednak pacjenci bardzo często decydują się na wszczepienie implantów przede wszystkim ze względów estetycznych.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Pierwsza konsultacja przed zabiegiem wszczepienia implantów nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Implantolog na pierwszym spotkaniu przede wszystkim zbiera szczegółowy wywiad chorobowy od pacjenta oraz sprawdza jego aktualny stan uzębienia. W jego wyniku lekarz może określić czy choroby ogólnoustrojowe, na które cierpi pacjent, są już na tyle ustabilizowane, że można rozpocząć leczenie. Wbrew obiegowej opinii, nie zawsze cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy nadciśnienie będą bezwzględnym przeciwwskazaniem. W związku z tym nie wszystkie przeciwwskazania będą uniemożliwiać wszczepienie implantów. Niektóre z nich tylko ograniczają przeprowadzenie takiej procedury leczenia lub odsuwają ją w czasie.

Dlaczego warto uzupełniać braki zębów?

Naturalnie człowiek posiada 32 zęby i ta ilość uznawana jest za ilość gwarantującą prawidłową pracę narządu żucia. Jednak jak wiemy, nie zawsze w szczęce człowieka jest miejsce na taką ilość zębów, co jest spowodowane głównie wadami zgryzu. Czasami tracimy zęby też przez urazy czy choroby. W ostatnim czasie uznano też, że 28 zębów może być już nazywane pełnym uzębieniem.
Mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, że w momencie utraty pewnych pojedynczych zębów, ich funkcje muszą przejąć inne, co w krótkim czasie doprowadza do miejscowych przeciążeń, a w konsekwencji także do schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego i zmian w układzie nerwowo-mięśniowym karku i szyi. Mogą też pojawić się zmiany w układzie ust i w wyglądzie policzków. Dlatego tak niezmiernie ważne jest uzupełnienie braków zębowych poprzez wszczepienie implantów.