KONTAKT
Mity na temat implantów zębowych

Mity na temat implantów zębowych

Implanty zębowe wzbudzają wiele kontrowersji. Jedni uważają je za świetne rozwiązanie, gdyż mogą zastąpić brakujące zęby i zapewnić wymarzony uśmiech. Inni zaś uznają, że nie jest to dobry pomysł. Negatywne opinie bardzo często swoje źródło mają w mitach związanych z implantami zębowymi. 

Fakty i mity dotyczące implantów stomatologicznych.

Na przykład, czy to mit czy fakt, że Europejczycy z epoki renesansu wszczepiali sobie zęby, które wydobywali z osób upośledzonych i zwłok (z których wiele zostało skradzionych z ich grobu)?

Jeśli odpowiedziałeś, że fakt, to jesteś już na dobrej drodze do zrozumienia, że ludzie od dawna rozumieli istotne znaczenie naszych zębów. W rzeczywistości, ludzie eksperymentowali z wymianą zębów przez nie mniej niż 1500 lat, począwszy od czasu, gdy Majowie z Ameryki Północnej i Środkowej z powodzeniem używali muszli do zastąpienia brakujących zębów. Ta długa – i czasami barwna – historia implantologii (nauki o implantach stomatologicznych) jest prawdziwym powodem, dla którego implanty są tak zaawansowaną opcją wymiany zębów, jaką są obecnie.

Na temat procesu wszczepiania implantów stomatologicznych krąży wiele plotek. Znajomość faktów może pomóc pacjentowi w podjęciu właściwej decyzji dotyczącej tego zabiegu.

Operacja wszczepienia implantów jest bolesna i inwazyjna.

Mit: Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów. Implanty stomatologiczne wymagają operacji w jamie ustnej, jednak nowoczesna technologia przeszła długą drogę w ciągu ostatnich kilku dekad. Nowe techniki sprawiły, że jest to zabieg minimalnie inwazyjny. Podczas zabiegu pacjenci są znieczulani miejscowo. Chirurg ustny zazwyczaj potrzebuje tylko godziny, aby umieścić implant. Większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu kilku dni.

Leczenie implantów trwa długo.

Mit: W przypadku implantów stomatologicznych istnieje proces gojenia. Tytan użyty do wykonania implantu musi mieć czas na połączenie się z kością szczęki i dziąsłami pacjenta. Zwykle trwa to od trzech do sześciu miesięcy, choć u różnych pacjentów bywa różnie. Zazwyczaj ludzie nie odczuwają bólu podczas tego procesu gojenia, a czynności życia codziennego nie zostaną naruszone.

Implanty zębowe nie są warte zachodu.

Mit: Wiele osób uważa, że implanty stomatologiczne są drogie. Mimo że implant kosztuje więcej niż most protetyczny lub protezy, jest on również trwalszy. Jeśli implant jest odpowiednio pielęgnowany, może służyć do końca życia. Dla porównania, protezy trzeba wymieniać co pięć do siedmiu lat. Mosty protetyczne mogą przetrwać nawet 15 lat.

Implanty wymagają specjalnej pielęgnacji.

Mit: W przypadku implantów stomatologicznych należy przestrzegać regularnych zasad higieny jamy ustnej. Oznacza to codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Oznacza to również, że pacjenci powinni regularnie odwiedzać dentystę w celu wykonania badań kontrolnych, profesjonalnego czyszczenia i kontroli jamy ustnej. Dla porównania, implanty wymagają znacznie mniej specjalistycznej opieki niż most protetyczny czy protezy.

Implanty nie wyglądają naturalnie.

Mit: Niektóre osoby decydują się na wszczepienie implantów z powodów estetycznych. Chcą mieć naturalnie wyglądające zęby zastępcze. W przypadku implantów stomatologicznych jest to możliwe. Po zakończeniu procesu gojenia implanty wyglądają jak prawdziwe.

Lekarz stomatolog upewnia się, że korona zamocowana na implancie ma taki sam odcień jak reszta naturalnych zębów pacjenta. Jednak porcelana użyta w koronie jest często odporna na przebarwienia. Jeśli pozostałe zęby danej osoby zaczną żółknąć, korona może mieć jaśniejszy kolor. Jest to jeden z powodów, dla których ważne jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej.

Implanty zębowe są dla młodych ludzi.

Mit: Wiek nie jest czynnikiem decydującym o tym, czy ktoś jest dobrym kandydatem do wszczepienia implantów. Zamiast tego, dentysta odbudowujący zęby oceni ogólny stan zdrowia pacjenta, wytrzymałość kości szczęki i zdrowie tkanek dziąsła. To właśnie one są ważne, a nie wiek potencjalnego pacjenta. Ludzie w każdym wieku mogą skorzystać z implantów.

Prawda dotycząca implantów

Obalenie mitów dotyczących implantów stomatologicznych i wymaganej procedury jest ważne. Poznanie prawdy może pomóc w podjęciu decyzji, czy chcesz wszczepić implanty w celu zastąpienia brakujących zębów. Niezależnie od tego, czy obawiasz się czasu gojenia, czy wyglądu implantów w jamie ustnej, masz teraz informacje niezbędne do podjęcia świadomej decyzji. Już dziś porozmawiaj ze swoim dentystą o tym, czy ta procedura jest dla Ciebie odpowiednia.