KONTAKT
Usuwanie kamienia nazębnego, dlaczego skaling jest ważny?

Usuwanie kamienia nazębnego, dlaczego skaling jest ważny?

W dzisiejszych czasach piękny, zadbany i śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. Nic więc dziwnego, że wykonywanie wielu zabiegów w jamie ustnej stało się codziennością i powszechnie spotykaną praktyką. Jednym z najważniejszych, zarówno dla wyglądu, jak również dla zdrowia naszych zębów jest skaling, a więc usuwanie kamienia nazębnego. Co ile usuwać kamień? Na czym polega zabieg? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Kamień nazębny- co warto wiedzieć?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest kamień nazębny. Tym mianem określa się twarde złogi osadzone na szkliwie zębów, których cechą charakterystyczną jest żółtawy kolor, który niezwykle nieestetycznie prezentuje się na zębach. Kamień jest widoczny tzw. gołym okiem, nie tylko wtedy, gdy się uśmiechamy, ale także wtedy, gdy mówimy. Kamień gromadzi się na zewnętrznej warstwie zębów.

Kamień nazębny powstaje na naszych zębach na skutek mineralizacji płytki nazębnej. Jego nagromadzenie to nic innego, jak brak systematycznego oczyszczania zęba ze stwardniałej płytki. W składzie kamienia nazębnego odnaleźć można m.in.:

  • bakterie,
  • substancje, które znajdują się w ślinie,
  • resztki spożywanych posiłków,
  • związki mineralne (wapna i fosforu).

Jak odróżnić kamień nazębny od nalotu czy osadu? Przede wszystkim powstały osad musi być na tyle twardy, że nie jesteśmy w stanie usunąć go samodzielnie, nawet przy użyciu szczoteczki sonicznej czy nici dentystycznych. Konieczna jest pomoc lekarza specjalisty, który przy użyciu profesjonalnych narzędzi, wiedzy, doświadczenia oraz kwalifikacji, wykona zabieg, który nosi nazwę skaling. 

Jak podaje wikipedia, wyróżnić możemy także kilka rodzajów kamienia nazębnego. Pierwszym z nich jest kamień poddziąsłowy. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że znajduję się poniżej linii dziąseł. Jest mniej widoczny na tzw. pierwszy rzut oka.  Jest także bardzo twardy i nierzadko bardzo ciężko go usunąć. Drugim rodzajem jest kamień naddziąsłowy. Jest o wiele bardziej widoczny. Jego umiejscowienie znajduje się nad linią dziąseł. Jest łatwiejszy do usunięcia niż kamień poddziąsłowy.

Z czego osadza się kamień nazębny? Wiele osób zastanawia się, dlaczego na zębach pojawia się kamień nazębny, pomimo tego, że regularnie czyścimy i nitkujemy zęby. Niestety istnieję kilka czynników, które wyjątkowo aktywnie wpływają na gromadzenie się kamienia. Przede wszystkim spożywanie dużej ilości węglowodanów sprzyja temu zjawisku. Nie bez znaczenia pozostaje także palenie papierosów. Nikotyna znacznie przyspiesza proces odkładania się kamienia nazębnego. 

Czy każdemu osadza się kamień na zębach? Każdy z nas gromadzi na swoich zębach kamień nazębny. Jest to proces nieunikniony, ze względu na to, że niezbędnym do życia działaniem jest przyjmowanie i spożywanie pokarmów. Zaznaczyć jednak należy, że różni się szybkość procesu gromadzenia się twardego osadu. Prędkość i intensywność uzależniona jest od prowadzonej higieny jamy ustnej. W praktyce oznacza to, że im częściej myjemy zęby, regularnie je nitkujemy, jak również korzystamy z innych, specjalistycznych zabiegów dentystycznych, tym wolniej będziemy obserwować nagromadzenie nieestetycznego kamienia nazębnego na powierzchni naszych zębów.

Jak przebiega zabieg usuwania kamienia z zębów

Skaling to zabieg, któremu należy się poddać, w celu usunięcia nagromadzonego kamienia nazębnego. Na samym początku zaznaczyć należy, że jest to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów dentystycznych. Co więcej, cechuje się także wysoką skutecznością i eliminacją złogów kamienia. Wyróżnić można kilka metod i technik, które znajdują zastosowanie podczas wykonywania zabiegu. Cena usuwania kamienia nazębnego jest od nich uzależniona. Czasami łączy się kilka metod i technik, by uzyskać najlepsze efekty. Takie rozwiązanie sprawia, że udaje usunąć się kamień o różnej twardości, zlokalizowany w różnych miejscach jamy ustnej. Wyróżnić można m.in. metodę:

  • Mechaniczną,
  • Manualną,
  • Dźwiękową oraz ultradźwiękową,
  • Chemiczną.

Bardzo często skaling połączony jest z piaskowaniem zębów. Dzięki temu uda nam się skutecznie usunąć trudno dostępne miejsca, pozbywając się także przebarwień. 

Skaling kończy się polerowaniem. Dzięki temu zęby są doskonale wygładzone. Co więcej, znajduje się na nich ochronna pasta. 

Jak pozbyć się kamienia z zębów na stałe? Skaling- profilaktyka, to klucz do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. W praktyce oznacza to, że skaling powinien być wykonywany regularnie. Dlaczego? Kamień nazębny gromadzi się na naszym szkliwie cały czas. Fakt, że usunęliśmy go raz, nie oznacza, że pozbyliśmy się problemu na zawsze. Regularne przeprowadzanie profesjonalnego zabiegu dentystycznego pozwala na zachowanie perfekcyjnej higieny jamy ustnej. Warto także wiedzieć, że po wykonaniu skalingu, niekiedy konieczne jest płukanie jamy ustnej płynami antybakteryjnymi. Dzięki temu trwałe będziemy mogli pozbyć się bakterii, które zostały uwolnione w wyniku usuwania kamienia. 

Czy usuwanie kamienia nazębnego jest bolesne? Skaling nie jest najprzyjemniejszym zabiegiem, który znajduje się w ofercie. Należy jednak zaznaczyć, że pomimo tego, że dźwięk, który dociera do naszych uszu, jest przeszywający i nieprzyjemny, cały zabieg nie jest bolesny. Zaznaczyć jednak należy, że odczucia podczas zabiegu w największej mierze uzależnione są od wrażliwości i percepcji bólu każdego z nas. W praktyce oznacza to, że dla jednych z nas zabieg usuwania kamienia nazębnego będzie całkowicie bezbolesny, jeśli posiadamy wysoki próg bólu i małą wrażliwość, a dla części z nas skaling będzie wywoływać nieprzyjemne mrowienie bądź lekki ból. Specjaliści znaleźli jednak na takie przypadki doskonałe rozwiązanie. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by usuwać kamień nazębny ze znieczuleniem. 

Co więcej, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak często usuwać kamień nazębny. Gromadzenie kamienia nazębnego uzależnione jest w dużej mierze od higieny jamy ustnej, rodzaju spożywanych pokarmów. Istnieją jednak pewne odgórne założenia, które wskazują, jak często należy usuwać kamień nazębny. Wskazuje się, że najlepiej usuwać kamień z płytki zębów raz na rok bądź raz na pół roku, w zależności od indywidualnych potrzeb. Istnieją jednak pewne wyjątkowe sytuacje, gdzie rekomendacje wykonywania skalingu są inne. Jeśli pacjent cierpi na zapalenie przyzębia, wówczas skaling zalecany jest od 3 do 6 razy w roku.

Dlaczego warto usuwać kamień nazębny?

W naszej jamie ustnej panują doskonałe warunki do rozwoju wielu, różnorodnych bakterii. Brak prawidłowej higieny prowadzi do wielu, różnorodnych chorób, nie tylko w obrębie jamy ustnej. Co więcej, kamień nazębny, który nie jest oczyszczony, jest prostą drogą do powstania próchnicy, która jest poważną, uciążliwą dolegliwością. Nic więc dziwnego, że usuwanie kamienia nazębnego jest kwestią priorytetową dla zdrowia naszych zębów oraz całego organizmu. Dzięki usuwaniu twardego osadu od razu nasz uśmiech staje się bielszy i o wiele bardziej atrakcyjny. Co więcej, regularne usuwanie kamienia znacznie ułatwia utrzymanie doskonałej higieny jamy ustnej. Dodatkowo możemy cieszyć się świeżym oddechem. 

Nagromadzony kamień nazębny bardzo często skutkuje także odsunięcie się tkanki oraz odsunięcie szyjki zębowej. Takie sytuacje sprawiają, że pacjenci cierpią na nadwrażliwość zębów, osłabienie, a z czasem nawet samoistne wypadanie zębów. W związku z tym śmiało można założyć, że nagromadzony kamień nazębny jest pierwszym krokiem do powstawania wielu, niezwykle poważnych w skutkach chorób i dolegliwości, a nawet utraty zębów. Nic więc dziwnego, że regularne, systematyczne usuwanie kamienia nazębnego w znacznym stopniu pozwala uniknąć leczenia kanałowego bądź ekstrakcji zęba.

Wybielanie zębów wraz z usuwaniem kamienia nazębnego, pozwoli na uzyskanie spektakularnych efektów. 

Stomatologia Warszawa- postaw na sprawdzone, profesjonalne usługi w zasięgu Twoich rąk 

Usuwanie kamienia nazębnego Warszawa jest zabiegiem, który cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona użytkowników. Na stronie kontakt bez trudu będziemy mogli znaleźć wszystkie niezbędne dane kontaktowe. W dostępnych usługach odnajdziesz ofertę, dzięki której Twój kamień nazębny stanie się tylko historią. Dodatkowo miła, profesjonalna obsługa sprawi, że wizyta będzie dla Ciebie komfortowa oraz bezbolesna. 

Co więcej, dentysta Warszawa to wysokiej klasy specjalista, dzięki któremu możemy cieszyć się metamorfozą swojego uśmiechu w jeden dzień. Warto zapoznać się z dostępną ofertą na stronie. To szereg wielu, różnorodnych zabiegów, dzięki którym na nowo będziemy mogli cieszyć się pełnią życia wraz ze szczerym, pięknym i promiennym i zadbanym uśmiechem każdego dnia.